מה משמעות החיים – נסיון ראשון

"… [he] became a great philosopher, for he devoted himself to the study of nothingness …"

(Stanislaw Lem – from "Mortal Engines" – "The Advisers of King Hydrops").

הציטוט הפותח מסכם את גישתי לפילוסופיה. מי שממשיך לקרוא את מה שאני כותב על משמעות החיים ושאר פילוסופיה, שלא יאמר שלא ידע.

נושא זה מוקדש כמובן לאשה מיוחדת במיוחד: Mamma Quail. מה עושה אותה למיוחדת במיוחד? לא אפרט הכל, אבל יש לציין שבניגוד לנשים מיוחדות באופן כללי, היא הסכימה להתחתן איתי וזאת אחרי רק 15 שנות נידנודים. ועוד יותר מזה היא עדיין טוענת שאני יפה, וזאת למרות כל ההוכחות שאני מוצא במראה.

כמובן, משמעות החיים מטרידה אותה (את מי לא?), וזו חובתי לנסות להבהיר את הנושא. הייתי שולח אותה לקרוא דברי פילוסופים דגולים, אבל ניסיתי אותם וזה לא ממש עוזר. חוץ מזה רובם משעממים (כך שמעתי). זה נסיון ראשון להסביר את הנושא. הפעם אני מתמקד יותר בשאלה מאשר בתשובה, בעיקר כי קל למתוח ביקורת על השאלה כאשר לא יודעים את התשובה.

לפני שאשעמם את קוראי לחלוטין, אני סבור שהגיע הזמן להציג את משפחת Quail ולהסביר כמה דברים. תחילה, Quail פירושו "שליו" בעברית והשליו הקליפורני (Callipepla californica) הוא הציפור של מדינתנו: קליפורניה. מנהג מוזר יש למדינות ארה"ב לבחור לכל אחת פרח המייצג אותה, וגם ציפור ועץ ובעל חיים שאינו ציפור, ולפעמים גם משורר וסופר ואפילו מושל – אבל אותו מחליפים מדי פעם. Mamma Quail כותבת בלוג על טיולים בקליפורניה ולכן בחרה להיות מיוצגת על ידי הציפור המדינתית. (אני תיכף מגיע למשמעות החיים: יש עוד מה לספר על חיי המשפחה וזה בהחלט משמעותי). יש חדי עין שמיד יבחינו שיש לאשתי קושי מסוים באיות השם: יש שם m מיותר. היא אומרת שתחילה ניסתה לעשות אתר בשם Mama Quail אבל היתה בעיה טכנית ואחר כך השם היה תפוס ואילתרה משהו דומה. באופן די משעשע גם לי היתה בעיה דומה כמה שנים אחר כך ולכן השלמתי מסורת משפחתית וגם לי יש p מיותר בשם. וכדי שלא לקפח אף אחד בחרה אשתי להשתמש באיות שאינו קיים באנגלית גם בשביל שתי בנותינו וקוראת להן Elder Chika וגם Younger Chika.אפרוח באנגלית זה Chick (גם של שליו ששייך לתרנגולאים), אז Chicka זה אפרוחה (נקבת האפרוח?). מורידים את ה-c (השני) והנה יש ילדות. אגב, בסלנג אמריקאי מודרני chika זה ילדה מקובלת, משוגעת וכיפית, כך שכל הבנים רוצים להיות איתה. אלהים ישמור.

יתכן שיש בין קוראי כאלה ששמעו שהיה פעם אדם מפורסם בשם Quail באמריקה ואולי יש לנו קשר אליו? אז אכן היה פעם סגן נשיא כזה (קראו לו דָּן), אבל הוא מוסיף e לסוף שמו אז אנו לא קשורים. כמו שאומר פו הדב: והרי זו הוכחה. (הוא גם כותב את זה עם  y באמצע.) לעומת זאת הוא גם מוסיף e בסוף של potato אז זו לא הוכחה טובה.  אני מניח שמי שהגיע עד פה כבר תוהה אם אני מתחמק מהנושא, אז הנה:


אשתי היקרה,  (זה בלוג של מכתבים)

מה משמעות החיים? זו שאלה שמטרידה רבים ולאחרונה שאלת אותי, אז זה מה שביררתי. השאלה עצמה היא אולי הדוגמה הטובה ביותר שאני מכיר לשאלה קשה ללא צורך, רק בגלל שהשאלה עצמה לא מנוסחת היטב. זו נשמעת התחמקות, אבל זה בדיוק כך. תחילה, ביררתי במקורות. אז זה מה שאיינשטיין (אלברט, לא אריק) אומר בנושא: "מה משמעות חיי אדם או אפילו חיי כל יצור? כדי לדעת את התשובה צריך להיות דתי." זהו. הוא מוסיף שם עוד משהו שבו אגע אחר כך, אבל זה העיקר. תחילה זה הפתיע אותי, כי הוא בדרך כלל כותב ברור מאד. בסופו של דבר הבנתי: אנחנו לא חושבים על אותה שאלה. אני כמובן קראתי את דבריו מתורגמים לאנגלית (המקור בגרמנית) והמשמעות של המילה "משמעות" אבדה בדרך.

זה עיקר הבעיה: מהי "משמעות"? אני יכול לחשוב על כמה אפשרויות. הראשונה,  יש לקרוא את השאלה כך: "מה משמעות המילה חיים?" התשובה על זה לא פשוטה כלל. יכול כל אחד לקרוא במילון, אבל זה לא ממש עוזר. את ביולוגית, לכן אשאיר לך לענות על זה. ממילא זו לא הכוונה של רוב מי ששואל מה משמעות החיים.

אפשרות שנייה: "משמעות" במובן "מטרה". השאלה היא מה מטרת החיים, או בשביל מה יש חיים. (לא השאלה הקרובה לה, של איך נוצרו חיים – על זה עונה המדע אז זה לא מעניין פילוסופים). כמובן שזו לא השאלה "למה אני קיים?" יש מי ששואל את אמא שלו – היא זאת שיודעת בוודאות. הכוונה יותר, למה כל החיים קיימים: כולם לאורך כל הזמן. שאלה זו מניחה שמישהו שאינו כלול במושג "חיים" יצר את החיים, ועוד מתוך איזה כוונה. השאלה עצמה מניחה דת (איזה כח שיש לו אינטליגנציה, אבל אינו חלק מחיים רגילים יצר את החיים). ולכן עונה איינשטיין: מי שיודע את התשובה, חייב להיות אדם שמקבל את ההנחה בשאלה ולכן הוא מכיר בקיום כח עליון ולכן הוא דתי. איישטיין אינו אומר שכל דתי יודע, רק שמי שיודע חייב להיות דתי. הוא עצמו לא היה דתי (גם אני לא) ולכן אין לו דיעה בנושא כח עליון פרט לאמונה שכנראה כח עליון לא קיים.

אפשרות שלישית: "משמעות" במובן "ערך". השאלה היא איזה ערך יש לחיי אדם או לחיי יצורים בכלל. שוב הכוונה לא לאדם מסויים או יצור מסויים אלא לכל החיים בכללותם. יש לי גם לזה תשובה, אבל זה יהיה בפעם הבאה. איינשטיין היה מוטרד מאד ממה שכתב על האפשרות השניה. הוא היה מודע לכך שאנשים קוראים את מה שהוא כותב ולא רצה שיחשבו שהוא אומר שאין משמעות לחיים (למרות שזה מה שאמר). הוא התכוון שאין "מטרה" מבחינת "כח עליון", אבל בהחלט חשב שיש לחיי אדם ערך. הוא היה פציפיסט, ואפילו קיבל על כך פרס נובל לשלום. אז כדי לאזן את דבריו הוסיף שמי שחושב שאין לחייו או לחיי אחרים משמעות ("משמעות" במובן "ערך") מוטב שלא יחיה. פשוט לא רצה שמישהו יקבל ממנו אישור להיות פסיכופט. אני לא צריך להוסיף הזהרות (לא לך ולא לקוראי האחרים) כי אין חשש שמישהו יקח את דברי בכזאת רצינות.

מה נשאר? עדיין יש את השאלה של מה ערך חיי (כל אחד שואל את עצמו)? האם עשיתי מספיק? האם השפעתי? האם לחיי יש משמעות? (או תהיה משמעות). על זה בפעם הבאה.

ובשביל הפעם הבאה אני משאיר לקוראי שיעורי בית עם רמז: אחד מאבות אבותי (וגם אבותייך) כתב על זה חיבור ארוך: ספר קוהלת. אין צורך לקרוא הכל, מספיק פרק ראשון ואז אפשר לדלג כמעט לסוף, אבל הפסוקים האחרונים נכתבו על ידי מישהו אחר ואין צורך לקרוא אותם. עוד רמז: גם שם אין תשובה, רק שאלות, אבל לפחות אלה אותם שאלות שגם לך יש…

מקווה שזה עוזר,

    Pap(p)a Quail

6 תגובות בנושא “מה משמעות החיים – נסיון ראשון

 1. יופי, שלחת אותי להסתחרר ברוח עכשיו. תודה שחשבת עלי ושאתה מתלבט בשבילי. וכן, אתה יפה.

  אהבתי

 2. נכנסת לנושא קשה מאוד… אני לא חושב שיש תשובה (או שאלה) לנושא. משמעות החיים היא כנראה המשמעות שאנו נותנים להם.
  לפחות אני יודע את התשובה לשאלה הגדולה של החיים, היקום וכל השאר…

  אהבתי

  1. 42, וכמו שגם הוא ציין, קשה יותר למצוא את השאלה. אבל הבטחתי המשך בשידור החוזר, וזו רק התחלה. בנסיון השני יש המשך שהפתיע גם אותי, אבל יקח קצת זמן לכתוב את זה.

   אהבתי

 3. אני אתחיל בלומר שבעיני ארבעתכם משפחה יפהפיה ונהדרת ואני אוהבת אתכם.
  בנוגע למשמעות החיים…
  מונטי פייתון עשו סרט שלם ומצוין בנושא, ובסוף הם אומרים את משמעות החיים:

  ומצד שני, גרסת וודי אלן – שהיא גם מעוררת מחשבות

  בעיקרון אני חושבת שמונטי פייתון צודקים, וזו המשמעות האמיתית. אבל לא תמיד אני מצליחה לעמוד בזה. לפעמים אני שוקעת למחשבות הפחות מוצלחות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s