בְּרַנְטָה קָנָדִית

SONY DSC
Canada Goose family – greater/common

האווז הנפוץ בצפון אמריקה נקרא Canada Goose. הוא גדול מאד, חום כהה עם צוואר ארוך ושחור וסימון לבן על הפנים ומאד קל לצפיה וזיהוי בכל רחבי היבשת (ראה תמונה למעלה). לכאורה זו צריכה להיות רשומה פשוטה למדי, אבל זה הולך להיות מסובך. פעם הכירו בשישה תתי מינים עיקריים של אווז זה: Greater (or Common), Lesser, Dusky, Aleutian, Cackling, Richardson’s. עברו שנים והחליטו להפריד את המין הזה לשני מינים, שלושה הראשונים ברשימה הנ"ל נשארו Canada Goose והשלושה הנותרים הפכו להיות Cackling Goose. כמובן השאירו את החלוקה לתתי מינים (שלושה לכל מין חדש). יש ביניהם הבדלים חיצוניים, אבל גם הרבה וריאציות ויוצא שיש מיקרים שאי אפשר להבדיל בין המינים. מסתבר שגם האווזים לא בהכרח מודעים לעובדה שהם מינים שונים וממשיכים להתרבות זה עם זה. בנוסף, זה מין אווז (או שני מיני אווז) שגם מתרבה עם מינים אחרים, חלקם מיני בר וחלקם פליטי תרבות, ומספר האפשרויות גדל.

SONY DSC
The white ones are Ross's Goose

בעברית גם יש תסבוכת. האווז הלבן בצילום למעלה נקרא Ross’s Goose ובעברית אֲוָז קָנָדִי. מי שנותן שמות עבריים נוטה לתת שם שונה לכל סוג, כך שהסוג Anser ממנו התפתחו האווזים התרבותיים קיבל את השם אֲוָז. לסוג Branta (שפירושו "כהה") החליטו לקרוא בשם העברי המקורי בְּרַנְטָה. לבסוף, לסוג Chen שעליו נמנה גם Ross’s Goose הוחלט לקרוא אֲוָז גם כן, כי נגמרו השמות. וכך יוצא ש Canada Goose בעברית זה בְּרַנְטָה קָנָדִית וכך גם קוראים ל Cackling Goose. המגדיר העברי בו אני משתמש מעצבן לא רק בגלל הבחירה התמוהה של שמות אלא גם בגלל ניקוד עברי קלוקל. ניקח לדוגמה את Snow Goose (מסוג Chen) שניתן לקרוא לו אֲוָז שֶׁלֶג או אֲוַז הַשֶּׁלֶג (בסמיכות הקמץ הופך לפתח). אם לא מנקדים אז אווז שלג (או אווז השלג). במגדיר (לקסיקון מפה) הדפיסו אֲוַוז שֶׁלֶג. עברית שפה קשה.

עננת כתבה מספר פעמים על מה שהיא קוראת לו בפרקטיות "אווז קנדה" (כולם היו מתת המין Greater Common Canada Goose). רשומה שלמה ממזרח ארה"ב שכוללת צילומים ממדשאות הבית הלבן, וגם רשומה על ברווזים ואווזים מלונדון, שם "אווז קנדה" הוא פליט תרבות. שם גם מופיע Ross’s Goose שלו היא קוראת בפרקטיות "אווז רוס". (שתי הרשומות מומלצות מאד). כל הצילומים שאני מביא פה הם ממערב ארה"ב (ואחד מערבי במיוחד). אני ממליץ להקליק על התמונות ולבחון מקרוב, יש הרבה פרטים.

בעבר צדו את הברנטה הקנדית עד שתת המין הגדול (Greater/Common Canada Goose) כמעט נעלם מן העולם. האווז עדיין ניצוד הרבה בארה"ב, אני יכול להעיד שאווזים טעימים מאד. היו מספר חוואים שהחליטו לשקם את תת המין הגדול וגידלו אותו בשבי. יש לציין שכל תתי המינים הם ציפורים נודדות, באביב ובקיץ מתרבים בקנדה ובאלסקה, ובחורף נודדים דרומה. אבל האווזים שגודלו בשבי לא נדדו, כי מסתבר שזו התנהגות נלמדת. אחר כך שוחררו אווזי השבי אל הטבע, אבל הם לא רצו לנדוד. ממילא מזג האויר של רוב צפון אמריקה מתאים להם בכל עונה. מבחינת מזון אין להם בעיה כי האוכל החביב עליהם במיוחד הוא דשא. כמה שהדשא תרבותי ומטופח יותר זה יותר טוב. מדשאות לא חסרות באמריקה אז האווזים התפשטו ברחבי היבשת והפכו נפוצים מאד. הם אוכלים כמויות גדולות כי אין הרבה ערך תזונתי בדשא, ומחרבנים באותה מהירות כי אחרת יהיו כבדים מדי מכדי לעוף. האווזים גם יורדים מהדשא אל השבילים כדי לחרבן את הדרך לכולם, ומשם יורדים לכביש הם, נשותיהם וטפם, ולא זזים כשבאות מכוניות. ולכן השכילו חכמים ועשו תמרורים כמו אלה הנראים כאן:

תתי המינים שהפכו להיות Cackling Goose נבדלים מהברנטה הקנדית בכך שהם קטנים יותר (חוץ מאלה שלא), ויש להם צווארון לבן (חוץ מתת המין הפסיפי) ויש להם מקור קטן בהרבה (כמו של תת המין הקטן של ברנטה קנדית) ובכך שהם עדיין נודדים (כמו שני תתי מין של ברנטה קנדית). בקיצור: זה לא פשוט. בצילום הבא שלושה פרטים של Cackling Goose (צולם בקליפורניה). הקדמי והעליון הם מתת המין Aleutian, בגלל הצווארון הלבן הבולט. לקדמי יש מקור גדול יותר (כמו של Lesser Canada Goose) ולעליון קטן יותר. האווז התחתון (זה שבדיוק מחרבן תוך תעופה) הוא כנראה מתת המין Pacific.

cackling-trio
Cackling Goose

והנה דוגמה של Pacific Cackling Goose (כך אני חושב) או יתכן שזה Lesser Canada Goose. קשה לדעת. אם זה היה במרכז ארה"ב, אז לפי מפת התפוצה זה היה Canada. הצילום מקליפורניה, אז יותר סביר להניח Cackling אבל שניהם אפשריים. בכל מקרה, בקיץ הם עפים צפונה ומתרבים זה עם זה, ולא אכפת להם מה המומחים חושבים.

SONY DSC
Pacific Cackling Goose or Lesser Canada Goose

בחורף הם מתקבצים בקליפורניה (מספר תתי מין יחדיו) וכך נראים Pacific and Aleutian Cackling Geese:

הברנטה הקנדית יוצרת בני כלאיים עם מספר מינים. לעיתים קל לזהות אותם ולעיתים לא. הבעיה העיקרית היא שיצורי הכלאיים יכולים להתרבות עם ברנטות טהורות ואז החומר הגנטי נטמע באוכלוסיה. כמה דורות אחר כך יכולים לצוץ פרטים שנראים כאילו הם בני כלאיים אבל אומרים שהם רק וריאציות גנטיות. קשה לדעת. השניים הבאים הם יצורי כלאיים ברורים, זה שבמים הוא תערובת של ברנטה קנדית עם Swan Goose שהוא מין אסיאתי שיש לו גם גרסה תרבותית וקשה לדעת אם ההורה היה פליט תרבות או מתורבת. זה שהולך על הקרקע, הוא תערובת של ברנטה קנדית עם אֲוָז אָפֹר (Greylag Goose) ושוב אין לדעת אם הוא פליט תרבות או מתורבת.

השניים הבאים נחשבים לוריאציות גנטיות של ברנטה קנדית, למרות שקשה לדעת בוודאות. זה עם הצוואר שקצת מלבין יתכן שהוא מוטציה ידועה, או שיש בעברו הרחוק קצת חומר גנטי של Swan Goose. זה עם המצח הלבן יתכן שהוא כלאיים עם בְּרַנְטָה לִבְנַת־לֶחִי (Barnacle Goose) ויתכן שעברו כמה דורות מאז העירוב האחרון בעברו.

הברנטה הקנדית הוא אווז ותיק למדי. מספר מינים התפתחו ממנו (גם אם לא נכלול את הפיצול האחרון). אחד מהם הוא Barnacle Goose – אווז צפון אירופי שמופיע לעיתים נדירות באמריקה. אז יתכן שיצור הכלאיים שצילמתי הוא התפתחות טבעית של ברנטה קנדית כמו שקרה בעבר הרחוק. מין אחר שהתפתח יותר מאוחר הוא האווז של הוואי שנקרא Nene. והנה צילום שלהם באי קוואי:

nene
Nene – Hawaiian Goose

ולסיום אני מביא הדגמה עד כמה Greater Canada Goose הוא אווז גדול. בצילום הבא יש שלושה פרטים של ברנטה קנדית והם בבירור גדולים בהרבה משאר הברווזים והאווזים שבתמונה. אני מזמין אתכם לתרגיל זיהוי קצר של כל הפרטים המופיעים בצילום. בתי הבכירה Elder Chika עברה את הבוחן בהתלהבות והצלחה. אעשה את התרגיל קל יותר ואתן רשימה – רק צריך להתאים את השם לציפור. אז בצילום מופיעים פרט לברנטה קנדית המינים הבאים. בְּרֵכִיָה (Mallard) גם זכרים וגם נקבות. בַּרְוָז אָפֹר (Gadwall), לפחות ארבעה. בַּרְוָז חַד־זָנָב (Northern Pintail) זכרים ונקבות. מָרִית צְפוֹנִית (Northern Shoveler) זכרים ,נקבות וצעירים. בַּרְוָז אָמֶרִיקָנִי (American Wigeon שהוא קרוב מאד לברוז צהוב־מצח המוכר בארץ) – זכר אחד. אֲוָז לְבֶן־מֵצַח (Greater White-fronted Goose) שני בוגרים ושני צעירים.

SONY DSC
Canada Goose and other ducks and geese

7 תגובות בנושא “בְּרַנְטָה קָנָדִית

    1. שמחתי לשמוע. אני מתייחס לרשומות של עננת כמשלימות לזאת (או שזאת משלימה להן, לא משנה). השתדלתי לא לחזור אלא רק להוסיף.

      אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s