טִיּוּל וָרֹד

Pinky (שם בדוי), שלהלן אקרא לו "פינקי" היה ציפור ורודה וגדולה. הוא היה פְלָמִינְגוֹ זוּטָר (Lesser Flamingo). זה אומר שמקורו ממזרח או מרכז אפריקה, וגם שאר גופו הגיע משם. הוא חי עם כמה מבני מינו במעין גן חיות ליצורי מים שנקרא Marine World. פרט לפלמינגויים (כך זה במילון…) היו שם דגים באקווריום ומופעי דולפינים. לפני שנים רבות העתיקו את מקומו של Marine World לעיר אחרת. וכמו שמקובל, כשעוברים דירה חלק מהתכולה לא מגיע ליעדה. פינקי יצא לחופשי והחל משוטט לאורך החוף המזרחי של האוקינוס השקט ממקסיקו בדרום ועד צפון קליפורניה. אולי הוא חיפש את אפריקה אבל לא ידע איך למצוא אותה. לפני שלוש שנים בערך שב להופיע באיזור המפרץ של קליפורניה פלמינגו זוטר. עשו סקרים בכל גני החיות באיזור (לכולם יש מושבות של פלמינגו זוטר), אבל כולם דיווחו שאין להם חוסרים. אז נתנו הפקחים של שמורות הטבע המקומיות לפינקי את שמו הבדוי. הם לא היו מודאגים, כי ידעו שפלמינגו אחד לא יתרבה. ההשערה היא שפינקי הוא אותו פלמינגו סורר שברח פעם – הם מאריכי ימים. אני כמובן הלכתי יחד עם הרבה צפרים לראות את פינקי, אבל הוא כנראה עדיין מחפש את אפריקה, אז הוא עף למקום אחר.

(הפסקה הפותחת היא כמובן Homage a la Moti).

שאר הסיפור הוא על טיול משפחתי שערכנו אתמול (יחד עם עוד 11 משפחות) בשמורה קרובה לבית הנקראת Coyote Hills Regional Park. אמנם אשתי היא זאת שמספרת על טיולים, אבל החלטתי שגם לי מותר. הטיול היה בהדרכת Mamma Quail. איני רוצה לגרום למתח מיותר, אז אגלה לכם שפינקי אינו מופיע בשארית הסיפור.

התאספנו במגרש החניה ומיד מצאתי ציפור יפה כלבבי. זהו עורבני שנקרא California Scrub-Jay. יש לנו כאלה בגינה, והם גונבים ביצים לתרנגולות, אבל זהו מין חדש בשבילי כי עד לפני חודשיים קראו לו Western Scrub-Jay ואז פיצלו אותו לשני מינים נפרדים. מגיע לכל מיני ה Scrub-Jay רשומה נפרדת ועל זה בפעם אחרת אחרי שאצלם את כולם.

dse_6680
California Scrub-Jay

נראה שההתאספות תיקח זמן רב. אז לקחתי את הילדות לגינת פרפרים קטנה ליד מרכז המבקרים כדי לנסות את המצלמה המשודרגת שלי וגם אולי נראה פרפר. עונת הנדידה של פרפרים ממין Monarch Butterfly התחילה. הם נודדים מרחקים עצומים כמו ציפורים, מדרום מקסיקו ועד צפון קליפורניה. בעונה, ניתן לראות מאות אלפים מהם על עצים ובאויר וזה מופע מרהיב (שוב, מגיעה לזה רשומה נפרדת). לא היו המוני פרפרים בגינה. אבל צילמתי כמה ציפורים. תחילה יונקת דבש ממין Anna’s Hummingbird והיא מלוכלכת מאד מאבקת פרחים. אחר כך מַלְכִּילוֹן אמריקני (Ruby-crowned Kinglet) מתרחץ במזרקת מים שמיועדת לכך – זו נקבה ולכן אין לה כיפה אדומה. ואחריהם דרור צעיר Golden-crowned Sparrow שמשום מה בעברית נקרא גִּבְּתוֹנִית. כדאי להקליק על הצילומים, הם יצאו טוב. המצלמה מוצלחת…

בדיוק לפני היציאה מהגינה ראינו את הנציג היחיד לנדידת הפרפרים. גם הוא יצא מוצלח:

dse_6735
Monarch Butterfly

לבסוף, נגמר הקפה שהכינו כמו במילואים, והצלחנו לצאת לדרך. מיד בחניה עוד הספקתי לצלם חטפית נחמדה ממין Say’s Phoebe.

dse_6746
Say's Phoebe

במהלך הטיול ראינו את הציפורים הרגילות לאיזור ולשמורה, חלקן אפילו ידועות מהארץ: שרשיר, לבנית גדולה, זרון תכול ואפילו ביצנית עקודה.

בערך באמצע הטיול שארך כארבע שעות הגענו לצד המערבי של השמורה עם תצפית אל המפרץ. שם ראינו הרבה שקנאים. יש בצפון אמריקה שני מיני שקנאים: שקנאי חום ושקנאי לבן אמריקני. השקנאי החום אוהב את הים בעוד השקנאי הלבן אוהב מים מתוקים. בשמורה יש מעין תערובת של איזורים מוצפים במים מתוקים ואיזורים שהם בריכות מלח (מפעל לייצור מלח). אז אפשר לראות את שני המינים יחדיו.

dse_6860
Brown Pelican
dse_6919
American White Pelican

עצרנו למנוחה קצרה וקצת אוכל בתחתית הגבעה, ועשיתי תצפית לכיוון בריכות המלח והמפרץ. היו שם כמויות מסחריות של שקנאים (כמה אלפים להערכתי) משני המינים.

dse_6832
White and Brown Pelicans with Cormorants and Gulls

המרחק לציפורים גדול מאד, בערך קילומטר בקו אוירי. לא ניתן לראות פרטים בעין בלתי מזויינת, אבל אני מזויין היטב. מצלמת Nikon D500 עם עדשה Nikon 200-500mm f/5.6 כפי שמומלץ במיוחד למי שמצלם ציפורים בטיול. אחרי זמן קצר אני חוזר לתצפת דרך המצלמה ורואה לפני השקנאים גוש ורוד שלא היה שם קודם:

dse_6850
Pelicans, Cormorants and Something Pink

זהו גוש ורוד חדש ולכן זו ציפור גדולה. אין במערב ארה"ב ציפורים ורודות גדולות. (הפלמינגו האמריקני, לשעבר פלמינגו מצוי נמצא בפלורידה. הכפנים הוורודים שבראש הבלוג גם הם מהמזרח). בעצם יש ציפור אחת: פינקי. צימצמתי מרחק ככל שניתן. הצילומים הבאים עדיין ממרחק גדול, בערך 750 מטר.

dse_6884
Chilean Flamingo
dse_6854
Chilean Flamingo, Pelicans and Cormorants

את ההגדלות שממעל לא ראיתי טוב עד שהגענו הביתה. הייתי די בטוח שזהו פינקי – הרי מה זה עוד יכול להיות. שאלתי במרכז המבקרים. הם ידעו שיש להם פלמינגו אבל לא ידעו איזה מין. בבית הגדרתי אותו. זהו פְלָמִינְגוֹ צִ'ילֶה (Chilean Flamingo) על פי זה שהמחצית הקדמית של המקור שחורה והאחורית בהירה, והרגליים אינן אדומות. וגם על פי הגודל יחסית לשקנאים – פלמינגו זוטר קטן בהרבה. אז זה לא פינקי אלא פליט תרבות אחר. והוא לא נפלט מגני חיות כי הם לא מחזיקים במין הזה. מעניין מאיפה הוא בא.

לסיום, צילום תצפית על מושבת השקנאים שליד הפלמינגו. ובחזית לפני מושבת השקנאים עומדת על עמודי עץ מושבת שחפיות משני מינים: שחפית שחורת־אוזן (קטנות יותר) ושחפית הדורה (גדולות).

dse_6955
Pelican Colony
dse_6951
Forster's Terns and Elegant Terns

11 תגובות בנושא “טִיּוּל וָרֹד

 1. יופי של טיול ויופי של תמונות. כל הכבוד למצלמה ולצלם.
  בישראל ראינו כבר כמה פעמים פלמינגו בר אמיתיים בדרכם בין אירופה ואפריקה 🙂

  אהבתי

  1. הפסקה הפותחת נכתבה בסגנון ידוע – הוספתי לך קישור בגוף הכתבה.
   וגם לי יצא לראות את הפלמינגו שעוברים בארץ (מהמין פלמינגו מצוי).

   Liked by 1 person

 2. אז היה לנו אליגטור בנחל שליד הבית ועכשיו ראינו פלמינגו … לא נותר אלא לראות פינגווין ונוכל למות מאושרים.
  התמונות נהדרות!

  אהבתי

 3. מעולה!
  האם יכול להיות שהפלמינגו הצ'ילאני פשוט נדד צפונה מדי, והגיע אליכן בטעות? אני יודעת שאלינו מגיע מדי פעם חסידן ורוד (Yellow Billed Stork) שבד"כ מסתובב באזורים משווניים באפריקה.
  נהניתי מהסיפור והתמונות נפלאות! 🙂

  אהבתי

  1. לא ידוע על מקרה ודאי בו פלמינגו צ׳ילאני הגיע כל כך צפונה. מגדלים אותם באופן פרטי, וגם בגני חיות. אלה של גני חיות מטובעים ומסומנים היטב, אז מה שנשאר זה פליט מאוסף פרטי.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s