אפליה מקלקלת

בקושי הספקתי לכתוב ולפרסם את הגיגי על חוויותיו של גבר לבן והנה מתפרסם בעולם סיפור חדש על חינוך ליברלי ואפליה. אז איני מתאפק ואוסיף על הרשומה הקודמת.

קבוצה אחת שבאופן מסורתי היתה מופלית לרעה באקדמיה היא קבוצת מוגבלי חשיבה. קבוצה זו כוללת אנשים בורים באופן כללי, טפשים, חסרי יכולת אנליטית או מקבלי חינוך ירוד במיוחד בשנות ילדותם (וכמובן כל קומבינציה של הנ"ל). משום מה הם היו תמיד מופלים לרעה יחסית לאנשים משכילים, חכמים, בעלי יכולית אנליטית ומקבלי חינוך מצוין. בשנים האחרונות מתפרסמים מדי פעם סיפורים מעלילות האקדמיה שמראים שיש אפליה מתקנת גם עבור קבוצה חשובה זו.

הסיפור האחרון (עד השבוע הבא) מגיע ממוסד מפורסם מאד בתחום לימודי אפריקה והמזרח הרחוק והתיכון: University of London School of Oriental and African Studies הידוע בכינויו SOAS. איגוד הסטודנטים של אותו מוסד פירסם את רשימת עדיפויות החינוך על פי דעתם של אותם סטודנטים. בין השאר חרה להם מאד שמלמדים שם פילוסופיה שנכתבה על ידי גברים לבנים. הרי מטרת המוסד ללמד על אנשים בצבעים אחרים (שחורים, צהובים, חומים וכו'). הפילוסופיה של האדם הלבן ממש לא מתאימה. מה בכלל יודעים אפלטון, דקארט, קאנט וניטשה על פילוסופיה? הסטודנטים קוראים לחומר הלימוד הנ"ל white curriculum. הם דורשים שחומר הלימוד יכלול כמעט רק פילוסופים צבעוניים, ואם חייבים לכלול פילוסוף לבן אז צריך ללמוד עליו בצורה ביקורתית. יש להסביר איך צבע עורו וגישתו האימפריאליסטית (כי לבן הוא) גרמו לו לטעות בגישתו לחיים.

אותי זה לא מפתיע כלל. כבר שנים רבות שבמדעי הרוח, ובמיוחד בפילוסופיה חשוב יותר "מי אמר" מאשר "מה אמר". הגישה היא שאדם שחור אינו יכול להיות גזען כי הוא תמיד קרבן של גזענות, או שגבר לבן אינו יכול להיות קרבן כי הוא מהמעמד המפלה.

לפני כמה חדשים הגדילה לעשות סטודנטית באוניברסיטה בדרום־אפריקה כאשר דרשה שכל לימודי המדע יבוטלו לאלתר, כי המדע זו המצאה של האדם הלבן. גישתה היא שמדע זה כלי בידי האדם הלבן לדיכוי שאר הצבעים. בפגישה בה דנו אנשי סגל עם הסטודנטים על גובה שכר הלימוד היא דרשה מהמדענים להסביר איך קורים כשפים. הם כמובן לא ידעו איך לענות לה כי בטח היו המומים מהשאלה.

בכל הסיפורים האלה (ויש רבים אחרים) מעולם לא הבחנתי שהעיתונאים שאלו את השאלה הבסיסית ביותר לנושא: איך זה קרה שאנשים כאלה בכלל התקבלו ללימודים אקדמאיים? יש לי כמה השערות, אבל אני מניח שהאפליה המסורתית נגד מוגבלי חשיבה כבר אינה כל כך חמורה, ובחלק מהמקרים אפילו סגל המרצים אינו סובל מאפליה זו.

9 תגובות בנושא “אפליה מקלקלת

 1. כשכותבים שטויות בסטטיסטיקה, זה מצחיק אותך. כי אתה מבין בסטטיסטיקה טוב יותר מרוב האנושות.
  הסקת מזה שכך גם במדעי הרוח והחברה.
  יש כאן שתי אפשרויות: או שאני , ואתי רוב הפקולטות והמרצות והמרצים בתחומים אלה טועות וטועים ואתה צודק,
  ואתה אכן מבין יותר מרוב האנושות (לפעמים מתגלים אנשים כאלה),
  או שפשוט לא למדת מדעי הרוח, ולא מדעי החברה. ויש רעיונות שמבינים אותם רק כשלומדים אותם, לאט ובתשומת לב. כמו סטטיסטיקה.
  אני לא הולכת להסביר בתגובה את המעבר הכואב אך בעל היושר האינטלקטואלי שעבר עולם המדע (שאתה לא מקבל את המדעיות שלו) במעבר בין מה שנקרא "המודרניזם" לרעיונות שאחרי המודרניזם. רק להגיד שאתה מבטא תפיסת עולם מודרנית. רוב מי שלמד מדעים אלה התחיל את לימודיו בתפיסה זו. חלקנו הגדול עבר שינוי מחשבתי שהעולם האינטלקטואלי עבר. האם כולנו טועים? אולי. אני עשיתי את השינוי במהלך של שנות למידה רבות ובהן ויכוחים אישיים רבים.
  ואולי כשאתה פוגש אמת, ומכיר בה, אתה נאלץ להודות בה עם הזמן.
  הלעג שלך לכל אלה קל מדי. רמז – גם טראמפ שותף לו. לא חברה שווה במיוחד.
  יש לי המלצה אחרת – לך ללמוד. בענווה מסויימת. מציעה למשל תאוריות ביקורתיות של תרבות. או קורס בביקורת ספרות אם מעניין אותך יותר. או קורסים בחשיבה היסטורית. או סוציולוגיה ואנתרופולוגיה. בסופו של דבר כל אלה, כשאתה מתעמק בהם, מספרים לך סיפור חדש על העולם. דק ועדין יותר. האם תרצה לשמוע אותו?

  אהבתי

  1. יש הבדל בין לקבל גישות פילוסופיות מגוונות ושונות, לבין לבטל משהו באופן מוחלט רק בגלל מי שכתב או הגה אותו.
   הראשון מקובל והגיוני בעיני (וכנראה גם בעיני אורי) – השני זה הדברים עליהם הוא סיפר, ואותם גם הוא וגם אני לא מבינים.

   בנוסף לזה, יש דברים שאי אפשר סתם "לבטל". אם "תבטלי" את הפיזיקה או הביולוגיה, זה לא אומר שהם יפסיקו להיות נכונות. אילו מדעים שמסבירים איך העולם עובד, והמגלים השונים למדו ועבדו על מנת להגיע להשגים.
   אם "תבטלי את המדע", האם לא יהיה לך יותר DNA? האם תפסיקי לנשום? האם כח הכבידה של כדור הארץ יפסיק להתקיים? כל ההשגים והתגליות של מדענים מפוארים כמו ניוטון, איינשטיין, לינאוס, מארי קירי וכל השאר עדיין יהיו תקפים. זה סתם העצמת הבורות בצורה פסאודו-פוליטיקלי-קורקט.

   Liked by 1 person

  2. אני מסכים עם מה שעננת כתבה, אבל אוסיף.
   אני מקבל דעות שונות ומגוונות, אבל לעולם לא אסכים לשפוט דעה לפי מי אמר אותה ומה צבע עורו. ובמקום שככה מקובל, או אפילו רק נסבל, לא אשב.
   במקרה זה, חשבתי באנגלית וכתבתי בעברית. זה אומר שכשאני כותב "מדע" אני מתכוון ל"מדעי הטבע" וגם ל"הנדסה ומתמטיקה". בתחומים אלה, זהות מי שהוגה דעה לא רלוונטית, ואפילו לא רלוונטי אם אותו אדם מאמין במה שהוא אומר. כל דעה נשפטת מול מבחן המציאות: באמצעות ניסוי או תצפיות. "אמת אוביקטיבית" ו"אימות על ידי ניסוי ותצפיות" הם הבסיס להגדרת "מדע". בלעדיהם, לא משנה איך קוראים לזה, "מודרניזם", "פוסט-מודרניזם" או narrative זה לא מדע.

   אהבתי

 2. אני מסכימה עם עננת. ובמיוחד עם מוטי.
  האם צבע העור הוא זה שקובע ? ולא משנה התחום…

  אהבתי

 3. טוב, אחרי שקראתי את מה שהגיבו לך פה אני מרגישה צורך להוסיף את שלי, כי נראה לי שבאמת ובתמים אתה לא מבין, וזה לא בגלל היותך גבר לבן אלא בגלל היותך מי שאתה (מי שאני אוהבת מאוד מאוד, וגם לא בגלל שאתה לבן (עובדת היותך גבר כן חשובה לי, אבל זו כבר לא אפליה :-)). אני מבינה לגמרי את מה שאתה מתכוון לומר. אבל זה לא מובן בצורה שהעלית את זה על הכתב פה. זה בעיקר מעורר תרעומת, ולאור התגובות שקראתי מתברר שלא רק אצלי.
  אחלק את תגובתי לחלקים. קודם כל – אני לא מבינה איך אתה, הסטטיסטיקאי, מביא מקרים אנקדוטליים כסימוכין לטיעון כללי. שתי הדוגמאות שהבאת פה פורסמו כפרובוקציות, וככאלו, הן אכן מוצלחות. (יש עוד דוגמאות כאלה, אגב, אבל למיטב ידיעתי אף אחת מאלה לא הפכה ולא קרובה להפוך למדיניות אקדמית רשמית בשום מוסד שמכבד את עצמו). מכאן ועד לטענה שהאקדמיה הפכה להיות מקום עויין לגברים לבנים המרחק גדול מאוד מאוד ומספיק להסתכל בייצוג המגדרי והאתני במוסדות האקדמיים, (בייחוד בארה״ב. שתי הדוגמאות שהבאת הן לא מאמריקה ולא מישראל, ושתיהן דעות של סטודנטים ולא מדיניות מוסדית), כדי לראות עד כמה הדוגמאות הללו הן בסך הכל דיגדוג נוצה בבטן.
  החלק השני של תגובתי הוא אישי יותר והוא נוגע גם למה שכתבת ברשימה הקודמת. לא הגבתי ארוכות שם כי אני לא מתכחשת לחוויות האישיות שלך. אתה אכן חווית אפליה על רקע היותך גבר לבן. חווית אותה מספר פעמים בחייך וזה היה מעליב, ואתה עדיין נושא את העלבון הזה.
  עכשיו תחשוב על מי שחווה, ואף סובל מאפליה על בסיס מגדרי ו/או אתני באופן קבוע ושיטתי. לא פעמיים-שלוש בחיים, אלא באופן קבוע. כל כך קבוע שכבר מצפים לזה בכל החלטה וצעד בחיים. כל כך מובנה, שכבר רואים את האפליה בכל מקום, אפילו במקומות שבאמת משתדלים שלא תהיה עד כדי החלת אפליה מתקנת. עד כדי הבעות כעס ותסכול שיכולות להתבטא גם במקרים כמו שפרסמת פה. כי כמה שהטענות שהבאת לעיל הן הזויות, זה די מובן מאיפה הן נבעו (כעס, תסכול ותחושת קורבנות).
  מה שכתבת פה הוא נדבך הגיוני בתפיסת העולם האידאלית שלך בה חשוב יותר המעשה מהמוצא האתני או המגדר של העושה אותו, שזו תפיסת עולם שאני אישית מאמינה בה גם, ואני די בטוחה שכל שאר קוראיך גם תומכים בה). רק מה, בעיניים של מי שחווה וסובל/ת אפליה על בסיס קבוע, ואפילו מי שמזדהים עם המופלים, הדברים האלו שהבאת כחיזוק לחוויות האישיות שלך על האפליה שחווית כגבר לבן, נתפסים כמו לעג לרש, ולפיכך הם מכעיסים.

  Liked by 1 person

  1. הבאתי שתי דוגמאות לאן זה יכול להדרדר עד כדי אבסורד. בממסד האמריקאי יש מחלקות שלמות לתיאורית ההתקרבנות, יש סתימת פיות לכל מי שלא עומד בתקן, יש הפגנות אלימות כלפי מגדרים ״רעים״ (כולל יהודים, לא רק גברים). ובעניין ה״נביאים״ הגדולים של הפוסט-מודרניזם אני כן מכיר את הלהטוטים האינטלקטואליים של ז׳אק דרידה (המדע הוא רק תבנית סוציאלית) ואת המוסר היחסי (קרבן תמיד צודק) של אדוארד סעיד. וכל מה שכתבתי פה זה עילה מספיקה בימינו לסילוק מאוניברסיטה כי עשיתי מה שהם קוראים ״מיקרו-אגרסיה״. שכחת מהר מאד את החוויות מאוניברסיטת ברקלי. איך סטודנט פלסטיני הכה פרופסור יהודי ולא נענש כי הסטודנט הוא הקרבן על פי מגדר. איך לא נתנו לביבי להרצות שם באירוע פרטי בגלל ״סכנה לציבור״. איך האוניברסיטה סירבה לחקור את שריפת המשרד של איגוד הסטודנטים הרפובליקנים. זה בהחלט חלק מהממסד האקדמי.

   לגבי החלק השני של מה שכתבת, מהתגובות ניכר שמוטי הבין בדיוק למה היתה הכוונה (אני ואתה נקפח את העולם).
   לחלוטין לא הבנת ממה נעלבתי. זה לא מהאפליה עצמה. החוויות שלי היו כל כך רגילות ומובנות בחברה ולא ממש הפתיעו אותי. למעשה חונכתי לקבל אותן כדברים נורמליים (נשמע לך מוכר?). אני לא מתכוון להסביר יותר.

   Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s