Towhee

הפעם בחרתי לספר על שני סוגי גִּבְּתוֹנִים (שישה מינים) ששמם באנגלית Towhee ובעברית טוֹאִי. באמצעותם גם אנסה להסביר את הבלבול בין דרור לגיבתון (שמקורו באנגלית) ואת המלחמה בין מפצלי המינים למאחדים אותם.

דְּרוֹר או גִּבְּתוֹן?

משפחת הדְּרוֹרִיִים (לטינית Passeridae) כוללת ציפורים קטנות בעלות מקור חרוטי הנפוצות באירופה, אפריקה ואסיה (העולם הישן). הנציג הידוע ביותר מהמשפחה הוא דרור הבית. באנגלית הם נקראים Sparrows או ליתר דיוק Old World Sparrow. משפחת הגִּבְּתוֹנִיִים (לטינית Emberizidae) כוללת מינים רבים הרבה יותר של ציפורים שנראות דומות מאד במבנה והתנהגות לדרוריים. לנציגי המשפחה בעולם הישן קוראים באנגלית בדרך כלל Bunting. אבל יש למשפחה זו נציגים רבים עוד יותר בצפון אמריקה ושם הוחלט לקרוא לרובם Sparrow ממש כמו לדרוריים. אז כדי להבדיל ביניהם קוראים להם ליתר דיוק New World Sparrows או לפעמים Emberizine Sparrows.

באמריקה יש רק שני נציגים של דרורים מהעולם הישן, שניהם פליטי תרבות: דרור הבית (נפוץ למדי) ודרור הרים (תפוצה מוגבלת). הנה צילום של דרור הבית בקליפורניה:

SONY DSC
House Sparrow, male – Death Valley

באירופה יש כמה מזדמנים נדירים של גבתונים אמריקאיים. הנה צילום של גבתונית לבנת־גרון (גם כן מקליפורניה) המבקרת באופן תדיר יחסית באירופה:

SONY DSC
White-throated Sparrow

מבחינת מבנה הם נראים דומים למדי…

מלחמת מפצלי המינים במאחדי המינים

ברשומה על עורבני שיחים הופיע בעיקר המין California Scrub Jay. עד השנה שעברה הוא היה ידוע בשם Western Scrub Jay אבל אותו מין ביולוגי פוצל לשניים. אחד באיזור החוף המערבי של צפון אמריקה (California Scrub Jay) והשני באיזור פנים היבשת (Woodhouse’s Scrub Jay). היה ויכוח של שבעים שנים בין הדורשים לפיצול לבין הטוענים שזה אותו מין ביולוגי. הטענה הנוכחית היא שהמינים מפוצלים בטריטוריה ונראים ונשמעים קצת שונים. אולי מצאו הבדל גנטי…. בכל מקרה הטיעון הטריטוריאלי לא משכנע, כי באיזור הגבול ביניהם ציפור יכולה לעוף מצד אחד לשני בכמה שעות. מי יודע אם אין חילופי אוכלוסיות. הם גם לא נראים שונים כל כך זה מזה, לא יותר מהבדלים שמקובלים באותו מין ביולוגי.

חבר לעבודה פעם הסביר לי בציניות שיש הדוגלים בפיצול ויש הדוגלים בפעולה ההפוכה (איחוד מינים למין אחד). בכל פעם שמישהו מהם מצליח לשכנע מספיק קולגות, הוא יכול לקבל דוקטורט בזיאולוגיה. כך המפצלים והמאחדים יכולים להמשיך לחלק תארים לסטודנטים… הוא ציני עוד יותר ממני. במקרה של נושא הרשומה, שני מיני Towhee פוצלו בעבר הלא רחוק, וקשה לי לראות מה היתה ההצדקה לכך.

לחובבי הפיצול יש כוח פוליטי גדול יותר. כאשר מפצלים מינים, לפעמים נוצר מין חדש עם טריטוריה מאד מצומצמת ומספר פרטים קטן. פתאום יש מין בסכנת הכחדה ונוצרים תקציבים ותקנים לעובדים שצריכים לשמור ולהגן. ואולי גם יהיה תקציב לשמורה חדשה? כשמאחדים מינים, התקציבים יכולים להיעלם….

Rufous-sided Towhee

מיני Towhee הם הגדולים ממשפחת הגבתוניים, וגם גדולים מהדרוריים. המין Rufous-sided Towhee (בתרגום חופשי: טואי עם צד חלוד) נצפה פעם אחת באנגליה בשנת 1966 ולכן יש לו שם עברי: טואי אדום־עין. הצילום בראש הרשומה הוא דוגמה דומה (שחור, לבן, צד חלוד, עין אדומה מאד) וגם מדגים את גודל הציפור. הציפור שיותר מטושטשת מאחוריו היא גבתונית לבנת־כיפה, בערך בגודל של דרור בית.

את המין הזה פיצלו לשניים. במזרח ארה"ב מופיע Eastern Towhee הנבדל מהציפור שלמעלה בכך שאיו לו ניקוד לבן על הכנף. לצערי, אין לי צילום שלו. בשאר ארה"ב (ובטריטוריה חופפת) מופיע Spotted Towhee. הצילום בראש הרשומה הוא ממדינת ניו־מקסיקו שהיא יותר במרכז ארה"ב ושם יש הרבה ניקוד על הכנף. במערב ארה"ב זה נראה עם פחות ניקוד:

sp-towhee-2016-morro-bay
Spotted Towhee
SONY DSC
Spotted Towhee

כדי לסבך את העניין, באיזור בו הטריטוריה של המינים חופפת הם לפעמים יוצרים צאצאים משותפים (hybrid) שנראים בדיוק כמו המופע של הציפור מהחוף המערבי. יתכן ובעתיד יאוחדו המינים שוב.

Green-tailed Towhee

זהו הקטן מבין מיני הטואי. הוא גם הראשון שצילמתי, למרות שלא ידעתי על כך. לפני שנים רבות, כאשר רק התחלתי בצילום דיגיטלי, צילמתי כמה ציפורים ב Mono Lake שבמזרח קליפורניה. לא ידעתי מה צילמתי ורק לאחרונה בדקתי את הצילומים הישנים שוב וזה מה שמצאתי:

gt-towhee-2005-mono-lake
Green-tailed Towhee – Mono Lake, California

איזור התפוצה של הציפור הוא דרום קליפורניה אבל היא מגיעה צפונה עד אותו אגם ורק במזרח המדינה, כך שאין לנו הרבה הזדמנויות לראות. גם איני יודע למה קראו לה ירוקת־זנב ולא ירוקת־כנף – הרי שניהם ירוקים. בביקור לפני כשנתיים באותו אגם ראתה ביתי הבכורה את הציפור וגם זיהתה כמובן. ארבתי לה הרבה אבל לא התמזל מזלי… בביקור בשנה שעברה באיזור Bridgeport ועיירת הרפאים Bodie שבמזרח קליפורניה, ראינו את הציפורים שוב. זו שעל העץ ביקרה אצלינו באתר הקמפינג (ממש מעל האוהל). זו שעל האבן היא ליד נחל הזורם ליד עיירת הרפאים.

gt-towhee-2016-bridgeport
Green-tailed Towhee – near Bridgeport, California
gt-towhee-2016-bodie
Green-tailed Towhee – near Bodie, California

 

Abert’s Towhee

זהו הגדול מבין מיני הטואי (הגדולים גם ככה) והגדול מבין הדרורים והגבתונים למיניהם שאני מכיר. אורכו מגיע לעשרים וחמישה סנטימטרים. איזור הגידול שלו הוא הקצה הדרומי של קליפורניה המזרחית כולל קצת מאריזונה ומקסיקו. פגשנו בהם פעמיים בסך הכל, וככה הם נראים:

SONY DSC
Abert's Towhee – Salton Sea, California
ab-towhee-2014-lake-havasu
Abert's Towhee – Lake Havasu, Arizona

 

 

Brown Towhee

כמו בסיפור על Rufous-sided Towhee זהו מין שפוצל לשני מינים שונים, עם טריטוריות שקרובות זו לזו אבל אינן חופפות ושקשה עד מאד להבדיל ביניהם. שני המינים דומים גם למין Abert’s Towhee אלא שאין להם פנים שחורים וגם הם קטנים ממנו במקצת. בקליפורניה וצפונה נמצא את California Towhee. ממזרח לשם (אריזונה , ניו־מקסיקו וכו') נמצא את Canyon Towhee. ככה הם נראים (עיברו על הצילומים בהגדלה ונסו לראות את ההבדלים):

ca-towhee-2-2016-sholenberger
California Towhee – Sholenberger Park, California
SONY DSC
Canyon Towhee – Bandalier National Monument, New Mexico

שני המינים נפוצים למדי, נראים יחד עם דרורים אחרים (סליחה, גבתונים) ונראים כמעט זהים זה לזה. לא ממש עוזר שיש מעט וריאציות פנימיות לכל מין שגורמות לפרטים מסויימים להיראות כאילו הם מהמין השני. אבל בעיקרון, Canyon Towhee נוטה להיות בהיר יותר (חוץ מאלה שלא), עם חזה מפוספס (כמו חלק מהמין השני) וכיפה אדומה שלפעמים רואים אותה. הנה מבחר דוגמאות של שני המינים:

והנה לסיום ציפור שצילמתי בדרום קליפורניה, במקום שנקרא Anza Borego State Park. הטריטוריה שייכת למין California Towhee אבל הצבעים דומים יותר למין Canyon Towhee. זהו כנראה המין המתאים לטריטוריה, אבל עד היום איני בטוח. צילמתי מספיק ציפורים שהיו מאות קילומטרים מאיזור התפוצה הרשמי שלהם כדי לדעת שטריטוריה של ציפור אינה כל כך מוגדרת כמו שזה נראה בספרים. סביר להניח שזה לא משנה: אני נוטה לחשוב על שני המינים כאילו לא פוצלו בכלל.

SONY DSC
California Towhee or Canyon Towhee

7 תגובות בנושא “Towhee

  1. ציפורים יפות 🙂
    אני חושב שכל הפיצולים האלה מוגזמים, אבל אני רחוק מלהיות איש מקצוע בנושא.
    כל הכבוד על הידע!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s