Four Hummingbird Species

הייתי יכול לקרוא לכותרת "ארבעה מינים של יונקי־דבש הנפוצים בקליפורניה". אלה ציפורים קטנות מאד ממשפחה גדולה: Trochilidae. במשפחה יותר משלוש מאות מינים, כולם ללא יוצא מן הכלל נמצאים רק באמריקה, בעיקר באיזורים הטרופיים של אמריקה המרכזית ופחות יותר ככל שמתרחקים צפונה אל צפון אמריקה או דרומה אל דרום אמריקה. אני מתעב את שמם העברי. אין לציפורים הללו שום קשר לדבש. בנוסף. הן ניזונות מצוף פרחים אך אינן יונקות אותו. בנוסף למקור ארוך (ברוב המינים) יש להן גם לשון ארוכה והן מלקקות צוף. שמן באנגלית נגזר מסיבה אחרת לגמרי. בפעם הראשונה ששמנו לב אליהן, היינו בטיול בשמורה Joshua Tree National Park. אחרי הליכה ארוכה עצרנו בנווה מדבר עם דקלים יפים והתיישבנו בצל. פתאום שמענו זמזום בצליל באס עמוק, דומה מאד לדבור גדול. הצליל בערך באוקטבה השניה של הפסנתר – בערך 50Hz שזה חמישים נפנופי כנף בשניה. נבהלנו וקמנו להסתכל מה עבר ליד האוזן. הוקסמנו לראות ציפורים קטנות מאד ומהירות מאד. על שם אותו זמזום קוראים להן באנגלית Hummingbirds. אולי בעברית צריך להיות שמן זמזומיות.

יש מיני hummingbird שנודדים (גם למרחקים גדולים) ויש הנשארים במקום אחד. המינים שמחוץ לאיזורים הטרופיים ניזונים בעיקר מחרקים. פריחה עם צוף אינה קבועה פה כל השנה. אבל הצוף נחוץ לחילוף החומרים הגבוה שלהן בעיקר בעונת הרביה. אני מתמקד פה בארבעה מינים הנפוצים בקליפורניה. יש עוד שלושה מינים פחות נפוצים בקליפורניה, ויצא לי לצפות גם בהם, אבל יש לי צילומים לא מוצלחים ורק של אחד מהם.

Anna’s Hummingbird

זה המין הנפוץ ביותר לאורך החוף המערבי של ארה"ב, במיוחד בקליפורניה, ומין זה אינו נודד. הצילום בראש הרשומה הוא של זכר. זה גם הגדול מהמינים שאתאר פה: משקל הזכר קצת יותר מארבעה גרם (כל האחרים במשקל קצת יותר משלושה גרמים). כפי שציינתי: קטנים במיוחד. יש מספר רב של מיני hummingbird שיש להם תצורת נוצות מאד ייחודית ומרהיבה. בעיקר אצל זכרים (אבל לפעמים גם נקבות) יש תאים בצורת מנסרה (פריזמה) בשכבה העליונה של הנוצות, בעיקר נוצות צוואר וראש. יש להם תאים עם פיגמנט מיוחד בשכבה מתחת. בזוויות מסויימות הנוצות נראות כהות מאד, אפילו שחורות. בזוית אחרת, קרני השמש (או הפלאש של המצלמה) נשברות ואז הנוצות מקבלות צבע בוהק ועז. במקרה של Anna’s Hummingbird הצבע אדום כפי שמודגה בשני צילומים הבאים של אותה ציפור (זכר):

SONY DSC
Anna’s Hummingbird – male
SONY DSC
Anna’s Hummingbird – male

במקרה של Anna’s Hummingbird גם לנקבות יש נוצות כאלה, אבל פחות. הנקבה בצילומים הבאים עומדת על מתקן האכלה המכיל מי סוכר. בזוית שונה הצבע משתנה:

DSE_8782 anna female
Anna’s Hummingbird – female
DSE_8796 anna female
Anna’s Hummingbird – female

הנקבה ניבדלת מנקבת מין שנראה בהמשך בכך שיש לה כתם שחור על הצוואר, והכנפיים אינן מגיעות בתנוחת עמידה אל קצה הזנב. בצילום הבא התאורה והזוית מתאימים כדי שנראה גם את הכתם על הצוואר משנה צבע:

DSE_8791 anna female
Anna’s Hummingbird – female

יש צלמים מקצועיים שמשתמשים בפלאש חזק כדי לצלם מינים שונים של hummingbirds. התוצאות מרהיבות עין, אבל אני לא אעשה זאת. איני יודע עד כמה זה מפריע לציפורים, אבל אני מעדיף לצפות בטבע ולא להפריע. אני משתמש במצלמה מהירה עם עדשת טלפוטו גדולה ומצלם יותר מרחוק וללא פלאש. שני הצילומים של הזכר הבא מדגימים עוד נקודה חשובה על הצבע המיוחד. בתאורה מתאימה, המבע יכול להשתנות שוב. עדיין יש לו רכיב אדום, אבל גם קצת כחול, מה שהופך אותו טיפה לסגול. הנקודה השנייה היא, שמין זה של hummingbird משתמש בצבע לחיזור. הזכר מסובב את ראשו לזוית מתאימה כלפי השמש כדי שהנקבה תראה את הבזק הצבע ותימשך אליו:

DSE_8167 anna male
Anna’s Hummingbird – male
DSE_8158 anna male
Anna’s Hummingbird – male

כפי שציינתי, זה מין נפוץ מאד אצלנו, והם די קבועים בגינת הבית. שני מינים נוספים שמגיעים אלינו הם מינים נודדים. כאשר הם מגיעים באביב הם אגרסיביים מאד, כי הם זקוקים ליותר מזון לנדידה. ובגלל התחרות הזאת Anna’s Hummingbird מתרבים בחורף, כאשר אין תחרות. לפעמים אני מצליח לצלם אותם בזמן אכילה, כאשר הם נודדים מפרח לפרח. זה לא קל לצילום. דבר המבדיל את מיני hummingbird מהצופיות המוכרות בארץ (ששייכות למשפחה אחרת) הוא היכולת שלהן לרחף באויר בנקודה אחת לצורך ליקוק צוף. הצופית צריכה למצוא מקום עמידה כדי לגשת אל הפרח. נדיר עוד יותר בשבילי למצוא ציפור בזמן אכילת חרקים. אז הנה שתי נקבות, הראשונה בתנוחת צוף אופיינית, והשניה אוכלת חרקים שריחפו ליד גזע עץ.

DSE_4290 anna female
Anna’s Hummingbird – female
DSC_1460 anna female
Anna’s Hummingbird – female

ואסיים עם פרט מיוחד. זו נקבה של אותו מין, אבל לבקנית כמעט לחלוטין. נצפו באיזורנו פרטים לבקנים באמת – לבנים לחלוטין.

DSC_7928 anna female albino
Anna’s Hummingbird – female

Costa’s Hummingbird

זהו מין שדומה ל Anna’s Hummingbird. הם נפוצים רק דרומה בהרבה לנו – בדרום קליפורניה ובמקסיקו. הם יכולים להגיע אלינו אבל נדירים מאד בצפון קליפורניה ולא ראיתי אותם ליד הבית. הצילומים כולם מהקצה הדרומי של קליפורניה. Costa’s Hummingbird קטנים יותר, אבל צריך הרבה נסיון לזהות הבדל בין שלושה לארבעה גרמים של ציפור. הנקבה של Costa’s ללא כתם כהה בצוואר, ובעמידה הכנפיים מגיעות לקצה הזנב, כמו בצילום הבא:

SONY DSC
Costa’s Hummingbird – female

את הזכר קל יותר להבדיל משאר המינים. אמנם גם לו ראש כהה, אבל הנוצות המיוחדות בגרון ממשיכות יותר לצדדים, וכשהוא מפנה את ראשו, הצבע אחר לגמרי. לזכר של Costa’s יש צבע סגול עז:

SONY DSC
Costa’s Hummingbird – male
SONY DSC
Costa’s Hummingbird – male
SONY DSC
Costa’s Hummingbird – male

 

Rufous Hummingbird and Allen’s Hummingbird

שני מיני ציפורים הדומים כל כך זה לזה שהזיהוי בהרבה מקרים בלתי אפשרי. הנקבות זהות כמעט לחלוטין. ניתן להבדיל בהן אם אוחזים אותן ופותחים את הזנב כדי לבדוק אם הנוצות החיצוניות של הזנב צרות (Allen’s) או רחבות יותר (Rufous). אגב, rufous משמעו "חלודי", ואכן לשני המינים יש הרבה נוצות בצבע חלודי בכל הגוף. אם הגוף חלודי כמעט לחלוטין (ירוק רק בכנף ועוד רק קצת) אז זהו Rufous Hummingbird זכר. אם יש הרבה חלודה אבל גם גב וכיפה ירוקים, אז זה בדרך כלל Allen’s Hummingbird, אבל רק כדי לסבך את החיים יש גם ל Rufous Hummingbird מופע כזה. אז מה עושים? יש למינים איזורי תפוצה שונים למדי, אלא ששניהם נמצאים ברוב קליפורניה. יש להם זמנים שונים בקליפורניה, וזה יכול לעזור מאד. Rufous Hummingbird נודדים מרחקים ארוכים מהדרום (של מקסיקו) ועד לאלסקה. בקליפורניה הם עוברים לתקופה קצרה באביב ובסתיו. Allen’s Hummingbird גם הם נודדים אבל במתינות. הם מגיעים מהדרום אבל נשארים לקנן בקליפורניה, ואפילו יש אוכלוסיה קבועה בדרום קליפורניה. אז רואים אותם יותר בקיץ.

אתחיל במופע ראווה. לפני חמש שנים אצלי בבית. שלושה צילומים של Rufous Hummingbird זכר שמלקק צוף מהפרחים הצמודים לבית. גם לציפורים האלה יש נוצות גרון מיוחדות שצבען כהה מאד, ובזוית המתאימה הופך אדום בוהק:

SONY DSC
Rufous Hummingbird – male
SONY DSC
Rufous Hummingbird – male
SONY DSC
Rufous Hummingbird – male

והנה נקבה גם כן בחצר האחורית. כאמור לא ניתן להבדיל בין שני המינים כאשר מדובר בנקבות, חוץ מכך שברוב הזמן יש פה רק Allen’s Hummingbird. במקרה באותו יום הסתובבו כמה פרטים בגינה, וכל הזכרים היו ממין Rufous אז אני מניח שגם הנקבה מאותו מין:

SONY DSC
Rufous Hummingbird – female

והנה שני צילומים של נקבות Allen’s Hummingbird בדרום קליפורניה. איך אני יודע? אחת צולמה בסוף הסתיו אחרי עונת הנדידה, והשניה בקיץ.

DSD_3137 allen female
Allen's Hummingbird – female
SONY DSC
Allen's Hummingbird – female

והנה זכר של Allen’s Hummingbird. שוב, הזיהוי לא מאה אחוז בטוח, אבל במקום בו זה צולם יש אוכלוסיה ידועה של אותו מין ויש לציפור כיפת ראש ירוקה. אבל זה צולם בעונת הנדידה (חודש מרץ) יש סיכוי קטן אבל עדיין ממשי לטעות בזיהוי…

SONY DSC
Allen's Hummingbird – male

והנה חידה: זכר אבל מאיזה מין? צולם באותו מקום ובאותו יום כמו הזכר הקודם. יש לו מעט ירוק על הראש אבל את הגב לא רואים. איני יודע את הפתרון.

SONY DSC
Allen's or Rufous Hummingbird – male

ולסיום, עוד חידה. צילום של זכר מלפני שבועיים: הטיול על ההרים של Modoc County בקליפורניה.

DSF_3314 rufous male
Rufous Hummingbird – male

הצבע האדום אינו עז כמו בצילומים הקודמים. העונה היא קיץ, אבל זה הקצה הצפון מזרחי של קליפורניה. Rufous אמור היה להיות צפונה משם, אבל הם יכולים להשאר בדרום מדינת אורגון. הצילום בערך 300 דרומה מהתחום הדרומי ביותר שלהם לעונת הקיץ. לעומתם Allen’s Hummingbird נשאר יותר באיזור החוף ומעדיף לא לעלות להרים. הם כמה מאות קילומטרים מערבה משם. חידה מעניינת. לדעתי, זהו Rufous Hummingbird בגלל שציפורים נודדות לפעמים נשארות מאחור. לפחות אני יודע שהיתה לו סיבה לבקר שם.

 

 

 

10 תגובות בנושא “Four Hummingbird Species

  1. ציפורים מקסימות. איזו צבעוניות!!!! אני אוהבת את התמונות שלך.
    גם אני לא מבינה למה "יונק דבש".
    גם לי יש צילום של אנה שותה מים במזרקה….הודות לכם, כמובן.
    תודה על ההסבר .

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s