תערוכה ראשונה

התחלתי בתחביב צילום כדי לתעד טיולים ומהר מאד הבנתי שהעיקר בשבילי הוא בעלי חיים ורק לפעמים נוף. התיעוד עוזר לי מאד ללמוד על הטבע ולזהות מה אני רואה. לא הייתי טוב בתחביב הצפרות בו עסקתי בילדותי. היה לי קשה להבחין בפרטים ולזכור אותם. הצילום שינה את הכל.

מעולם לא ניסיתי לצלם לצורך אומנותי. קשה לי אפילו להסביר מה זה צילום אומנותי, ואיני יודע אם זה אפשרי. בשבילי: צילום אומנתי זה משהו שאני מוכן להדפיס ולתלות על הקיר בבית או במשרד. (יש לי צילום של כל בת במשרד, אני כמובן מתכוון לנושאים אחרים). אז מה הופך את הצילום לאומנותי בשבילי? יש צילומים שיש בהם אירוע. ריב בין בעלי חיים, צייד, סקס, משפחה עם תינוקות, איזה סיפור מעבר ל"ראיתי ציפור כחולה". זה תמיד משפר את הצילום. לפעמים מספיק שילוב צבעים יפה, גיוון, הדרך שבה דברים שונים נראים באותה מסגרת. מה שקוראים לו קומפוזיציה. אין לי מושג מה טוב או לא במקרה כזה, אבל אני יודע מה מתאים לטעמי. ויש סתם בעלי חיים יפים מאד בפני עצמם, שוב זהו טעם אישי. ויש כאלה שנתפשו בצילום בתנוחה מוזרה או מעניינת (אולי גם זה סוג של "אירוע"). ולפעמים זהו נוף מרשים כל כך שגם אני מצלם אותו, ולא רק אישתי.

כדי לצבור הרבה צילומים אומנותיים יש לצאת ולחפש אותם. מי שעוסק בזה מתכנן מראש. יוצא רק כאשר התאורה מתאימה. הולך למקומות בהם דברים מסויימים הולכים לקרות. לוקח את הציוד המתאים. אני לא מתכוון לעסוק בזה. אבל אני מצלם הרבה, ולפעמים יש הזדמנויות למשהו מיוחד, ולפעמים זה מצליח. שמעתי פעם את ההגדרה ש"אומנות זה לדעת איזה טעויות לשמור". אז במשך שבע השנים האחרונות בהם אני מצלם במצלמות SLR צברתי מאות אלפי צילומים, ואולי אחד מכל אלף ממש מוצלח להדפסה מקצועית ותלייה על הקיר. אז ברשומה הזאת היא ראשונה בסדרה: תערוכה של כמה מהצילומים היותר מוצלחים לדעתי אני מתכנן לקיים מדי פעם תערוכות כאלה בבלוג..

אני ממליץ לפתוח כל צילום בנפרד ולהתבונן בהגדלה. כיוון שיש מגבלות בבלוג, אני מקטין מאד את הרזולוציה וגם מוסיף כיתוב קטן למטה. מה שאני שולח להדפסה קצת שונה…

בראש הרשומה צילום (לא הכי מוצלח) של Crater Lake National Park. הנוף שם מדהים ביותר, וקל להוציא צילום מעניין. שני הצילומים הבאים מדגימים אירוע. שחפית (Forster’s Tern) תפסה דג, וחברותיה באו להשתתף או לקחת לה אותו. הצילום הראשון מכיל יותר "סיפור" לטעמי, אבל הפוקוס לא מספיק מדוייק. השני יותר ממוקד ואותו אני הייתי בוחר לתלות על קיר.

DSC_2611
Forster's Tern
DSC_2618
Forster's Tern

קשה לצלם "אירועים" של בעלי חיים. זה בדרך כלל קורה מהר ויש תנועה. צריך להגיב מהר מאד וקשה לשמור על קומפוזיציה ופוקוס. מי שעוסק בזה במקצועיות הולך למקומות בהם ניתן לראות הרבה "אירועים" כאלה, ומצלם הרבה מאד לפני שמייצר משהו מספיק טוב. אני מסתפק במזל. האירוע הבא הוא ציפור מתרחצת. זהו שלצדף שחור (Black Oystercatcher). הוא (או היא) עסק ברחצה קרוב אלי במשך מספיק זמן ואיפשר לי לצלם כמה תמונות. זו ציפור מיוחדת ויפה גם ככה, ותוספת הרחצה משדרגת את הצילום.

DSC_9575
Black Oystercatcher

ולפעמים סתם ציפור כחולה יפה מספיקה. אבל אז צריכה להיות חדות (פוקוס) מדוייקת, רקע מטושטש מספיק כדי להדגיש את הצבעים ורצוי שילוב יפה בין הרקע לציפור. ככה זה עם הצילום הבא:

DSD_7797
Western Bluebird – male

ולא חייבים ציפורים. אפשר בעלי חיים נחמדים, ורצוי בתנוחה מעניינת. אין לי מושג למה הצילום של הסנאי מוצא חן בעיני, אבל אני אדפיס אותו ואתלה… כלב הים פשוט נראה חמוד בתנוחה שמצאתי אותו.

DSC_7274
Douglas's Squirrel
DSC_9613
Harbor Seal

כמובן שתמיד יש יתרון למשפחה עם תינוקות

DSC_2709
Wood Duck – female with young
DSC_2733
Canada Goose family

חרקים יכולים להיות יפים ומעניינים במיוחד. הגדלה של משהו קטן מאד יכולה להוסיף מימד אומנותי לצילום כמו השפירית הבאה:

DSF_3014

ולעיתים נדירות אני חוטא בצילומי נוף. פרחי הפרג על Figueroa Mountain היו מחזה מרהיב שהייתי חייב לתעד עם המצלמה של אישתי. וצילום השקיעה של הקורמורנים השבים אל הסלע עליו ינוחו בלילה גם כן קרץ לי במיוחד.

DSC02407
California Poppy Field on Figueroa Mountain
SONY DSC
Cormorants Returning to Morro Rock

ואני חייב לסיים עם הצילום שנמצא בראש הבלוג: לבנית אדומה (Reddish Egret) שנראית מאיימת על קבוצה של כפנים ורודים (Roseate Spoonbill) למרות שהכפנים מתעלמים ממנה. מצא חן בעיני שזה יהיה בראש הבלוג: אני גם לפעמים עושה הרבה רוח, אבל לא מרשים במיוחד. לכאורה זהו צילום של "אירוע", אבל זה לא המצב. הלבנית האדומה צדה ככה: עושה צל ואז הדגים מנסים להתחמק ויוצאים ממחבואם. היא התקרבה אל הכפנים כי הם מסלקים את הדגים מהקרקעית, אז יותר קל ללבנית לדוג שם. בכל זאת זה נראה יפה, והצבעים המיוחדים של הציפורים עוזרים לקומפוזיציה. מה שלא עוזר זה שהצילום ממרחק רב, ולכן אינו חד ומלא פרטים כמו שבאמת צריך כדי להתפאר בו.

DSD_4652
Reddish Egret and Roseate Spoonbill
DSD_4661
Roseate Spoonbill

אולי אחרי כמה רשומות של תערוכות בבלוג, אדפיס מספיק צילומים לתערוכה שאינה אלקטרונית.

10 תגובות בנושא “תערוכה ראשונה

  1. המצלמה היא כלי וצילום זו אומנות. בצילום כמו באמנות אתה נותן ביטוי לעצמך. תעוד של נוף או חיה או רהיט (אם אני מדברת מהזוית האישית שלי) יכול להיות מאד איכותי טכנית אבל חסר נשמה. החכמה היא להכניס את עצמך לצילום וכל אחד עושה זאת בדרכו הוא אם בקומפוזיציה, בתאורה, בבחירת הרגע והמקום המאד מדוייקים או בכל דרך אחרת. השפירית והשחפיות שלך נהדרות לטעמי. אבל ראיתי צילומים שאהבתי גם ברשומות קודמות.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s