עורבנים, עקעקים וקִיק

הרשימה שבכותרת היא למעשה כל נציגי משפחת העורביים בארה"ב (Corvidae) שאינם מסוג עורב (Corvus), והם נושא הרשומה. על העורבים ודאי אכתוב בנפרד.  רשומה זאת הולכת להיות צבעונית במיוחד כי ככה הם העורבנים השונים בארה"ב.

העורביים הם ציפורי שיר הידועות ברמת האינטליגנציה הגבוהה שלהן. למעשה, התחלתי את הסדרה על עורבנים באמריקה עם תיאור של Scrub Jay. אלה מיני עורבנים שנעשים עליהם מחקרים רבים, והתגלו כחכמים במיוחד. תיארתי אז איך חלקם הקטן שיודע איך לגנוב אוכל לאחרים, גם יודע להזהר מגנבים. יש חמישה מינים בסוג זה של עורבנים ולאחרונה גיליתי שיש לי צילום של מין נוסף שקיים במרכז ארה"ב: Woodhouse’s Scrub Jay . הצצילום מטקסס, מלפני שנים רבות ובאיכות נמוכה. אז הנה דוגמה לשלושה מינים שונים שמאד דומים זה לזה:

אגב, למי שמעוניין במידע מדוייק על ההבדלים בין סוג, מין, משפחה וכיוצא בזה, מוזמן לעיין ברשומה על טקסונומיה שכתבה עננת.

מה בין עורבני אירופי לעורבני אמריקאי?

הנה שני צילומים של עורבני שחור־כיפה, שבאמריקה קוראים לו Eurasian Jay.

SONY DSC
Eurasian Jay
SONY DSC
עורבני שחור כיפה

העורבני שחור־הכיפה מוכר מאד בארץ, ועל שמו נקראים הרבה מינים אמריקאיים בשם Jay שבעברית בחרו שיהיה "עורבני". אבל, כרגיל בדברים כאלה, הוא אינו קרוב ביותר לעורבנים האמריקאיים. מי שהתחיל לתת שמות לבעלי חיים באמריקה עשה זאת לפי צורה חיצונית (מורפולוגיה) והיום מסווגים בעלי חיים וצמחים לפי גנטיקה. אז הציפור הקרובה ביותר לעורבני האירופי היא העקעק, ואחריהם באותה תת־משפחה (Corvinae) נמצאים העורבים. לעומתם, העורבנים האמריקאיים שייכים לתת־משפחה אחרת: Cyanocoracinae (על שם צבע התכלת).

Steller’s Jay and Blue Jay

הצילום בראש הרשומה הוא של עורבני על שם סטלר (או שטלר): Steller’s Jay. אותו צילום בדיוק (של אשתי היקרה) מופיע ברשומה על אותה ציפור שכתבה עננת אחרי טיול שערכו יחדיו. יש לה גם רשומה קודמת על מין זה, שמסבירה על מקור שמו, ושאר פרטים מעניינים. מומלץ מאד לקרוא. אני רק אוסיף מעט פרטים נוספים. יש שני מיני עורבנים הנפוצים מאד בקליפורניה. האחד הוא California Scrub Jay (שגם עליו כתבה עננת) ובית הגידול שלו איזורי שיחים הצמודים לעצי אלון. השני הוא Steller’s Jay והוא מעדיף יערות של מחטניים. לכן הוא נפוץ בעיקר לאורך ההרים של קליפורניה עד אלסקה, אבל גם ליד הבית אנו רואים אותו, אם מטיילים באיזור עם הרבה מחטניים, כמו יערות Redwood. יש לו צבע כחול שיכול להיות מבריק מאד או כהה, לפי התאורה, וציצית גדולה על הראש. הנה שני צילומים שלו, אחד מהם ראוי להכלל באחת התערוכות שלי, רק בגלל הצבע:

DSD_1062 Stellers Jay
Steller's Jay
IMG_1554 Stellers Jay
Steller's Jay

יש עוד עורבני מאותו סוג (Cyanocitta) והוא העורבני הנפוץ במזרח ארה"ב: Blue Jay. אגב, משמעות השם Cyanocitta הוא "עורבני כחול". גם זה עורבני יפה במיוחד עם ציצית, ויצא לי לצלם אותו בעיר אוסטין שבטקסס. שני מינים אלה הם העורבנים היחידים בארה"ב עם ציצית.

DSD_6636 Blue Jay
Blue Jay
DSD_6652 Blue Jay
Blue Jay

במרכז ארה"ב יש תחום קטן בו שני העורבנים חיים, ויש גם יצורי כלאיים ביניהם. מעולם לא צפיתי בכאלה, אבל התערובת שלהם יפה יותר מכל מין בנפרד.

Gray Jay and Green Jay

יש עוד כמה עורבנים באמריקה, בצבעים שונים. פגשתי וצילמתי שניים מהם: האפור והירוק. יש מספר עורבנים (וגם עורבים) שידוע שהם משתמשים בכלים. הם משתמשים באבנים כדי לשבור אגוזים, או במקלות כדי לשלוף חרקים מחורים בעץ. אחד מהחכמים הללו הוא עורבני יפה במיוחד: Green Jay. יחד עם שני מינים נוספים, Brown Jay שכולו חום וגם Mexican Jay שכולו כחול, הם מינים ממרכז אמריקה ומקסיקו שמגיעים צפונה עד טקסס ואריזונה בלבד. את העורבני הירוק פגשנו בפינה הדרומית של טקסס, קרוב למקום בו עבר הוריקן הארווי השבוע. (אגב, אם קראתם את הרשומה על העגורים הנדירים Whooping Crane, השמורה שלהם היא הנקודה בה הכה ההוריקן את חוף טקסס. למזלם, זו העונה בה העגורים נמצאים בצפון הרחוק).

DSD_5567 Green Jay
Green Jay
DSD_5322 Green Jay
Green Jay

העורבני האפור (Gray jay) הוא מסוג אחר שנמצא בעיקר בצפון ארה"ב. פעמיים ראינו אותו, רק בערב באתר קמפינג, והם באו לגנוב אוכל. בגלל השעה וחוסר ההכנה לצילום (התיישבנו לאכול!) הצילומים לא מוצלחים. בפעם הראשונה זה היה השמורת Grand Teton National Park שבמדינת וייאומינג (ציפור עם ראש בהיר) והשניה בשמורה Lassen Volcanic National Park שבצפון קליפורניה (ציפור עם ראש כהה, תת־מין מערבי). הציפור השניה היתה חוצפנית במיוחד: ירדה אל שולחן האוכל כאשר הבנות היו ישובות שם, נעמדה על קערת הסלט וגנבה חסה. אבל מיד ברחה ולא נעמדה לצילום יפה – כפויית תודה שכמותה.

IMG_3988 Gray Jay
Gray Jay – rocky mountains subspecies
SONY DSC
Gray Jay – pacific subspecies

עקעקים

העקעק הזנבתן (Eurasian Magpie) הוא כנראה המין המקורי ממנו התפתחו שאר העקעקים. זאת ציפור נפוצה ביותר באירופה ואסיה, גדולה למדי וחכמה במיוחד. כמו שאר מיני משפחת העורביים יש לה מוח גדול מאד יחסית לגודל הגוף (בדומה ליחס שיש לפרימאטיים ובני אדם). פרט לפרימאטיים עילאיים (דוגמת השימפנזה והאדם) זה בעל החיים היחיד שהוכח שהוא מסוגל לזהות את עצמו במראה. יש להם גם מבנים חברתיים מורכבים וגם מנהגי אבלים – הם מניחים זרי ענפים ליד ציפור מתה. עננת כתבה רשומה יפה על העקעק הזנבתן.

יש מין עקעק אמריקאי שנראה זהה לחלוטין לעקעק הזנבתן. ראיתי את העקעקים באירופה וצילמתי את האמריקאי, ואיני רואה כל הבדל ביניהם. יש ויכוח אם הם אותו מין, או שנפרדו מספיק. משערים שההפרדה בין האוכלוסיות היתה לפני יותר ממיליון שנים…

IMG_3617 Black billed Magpie
Black-billed Magpie
DSF_3761 Black billed Magpie
Black-billed Magpie

יש עוד אוכלוסיה נפרדת של עקעק שחור מקור, זהה במראה ובהתנהגות לעקעק הזנבתן – זו אוכלוסיה שנמצאת בקוריאה. משום מה מחשיבים אותם כתת מין של העקעק הזנבתן. ורק עוד מין אחד קיים בעולם, והוא אנדמי לקליפורניה: עקעק צהוב מקור: Yellow-billed Magpie. הוא נראה קצת שונה מהעקעקים האחרים, כמעט אין חפיפה בין האוכלוסיות, והוא קצת קטן יותר. בנוסף לזה הוא התאקלם טוב בעמק המרכזי של קליפורניה, שיש בו אקלים חם במיוחד אותו לא סובלים העקעקים האחרים.

IMG_4437 Yellow billed Magpie
Yellow-billed Magpie
SONY DSC
Yellow-billed Magpie

המוזר הוא שמבחינה גנטית העקעק שחור המקור האמריקאי קרוב יותר לעקעק הקליפורני מאשר לעקעק האירופי, למרות שמבחינת מראה הוא זהה לאירופי. ולכן יש ויכוח אם להפריד אותם לשלושה או ארבעה מינים (גם לקוריאני מגיע מין נפרד) או להחשיב את כולם כאותו מין.

ויש גם את העקעק הכחול במערב אירופה. הוא סווג בטעות כעקעק, אבל בבדיקות גנטיות רואים שאינו קרוב להם, ויש אפילו אפשרות שאינו שייך למשפחת העורביים.

Nutcracker

Clark’s Nutcracker הוא מין מהסוג Nutifraga (שפירושו "מפצח אגוזים") ואיזור הגידול שלו הוא מערב צפון אמריקה לאורך רכסי ההרים של הסיירה נבדה, ורכסים מקבילים ממקסיקו עד קנדה ואלסקה. הם חיים רק ביערות אורנים בגבהים של מעל אלף מטר מעל פני הים. מזונם בעיקר צנוברים של אורנים. סוג זה ציפור נראה דומה לעורבני, אבל קרוב במיוחד דווקא לעורבים. בעברית הם נקראים קִיק. באירופה יש מין אחר שנקרא קיק האגוזים, ובהרי ההימלייה יש עוד מין (או תת מין) שהוא קיק האגוזים הגדול. וזה כל מה שיש.

DSC_7343 Clarks Nutcracker
Clark's Nutcracker
DSC_7357 Clarks Nutcracker
Clark's Nutcracker

אנו פוגשים אותם כמעט בכל טיול בהרים בקבוצות משפחתיות.

סיום

מקווה שנהניתם מהצבע והגיוון. ארבעה מהצילומים שהופיעו פה נועדו קודם לאחת ה"תערוכות" שתכננתי לעתיד. הצילומים היו מועמדים רק בגלל הצבעים העזים – זה הביא לי את רעיון שהגיע הזמן להשלים את הכתוב על עורבנים. אבל הם מעניינים לא פחות בגלל ההתנהגות. אם תשמעו פעם חתול מיילל על עץ – זה יכול להיות עורבני שחור־כיפה (אשתי היתה עדת ראייה לכך). בפעם בה אכתוב על עורבים אספר על דברים מדהימים עוד יותר.

 

 

 

 

 

 

9 תגובות בנושא “עורבנים, עקעקים וקִיק

 1. העורבני הירוק מדהים! כל כך יפה!
  את הblue jay וה-grey jay היינו רואים די הרבה כשגרנו באולבני, אי שם לפני 20 שנים (וואו, זה כבר 20! באמת!)
  אז לא הסתובבתי עם מצלמה בכל מקום.
  בפראג באפריל האחרון פגשנו עורבני אחר, לא שחור כיפה – אך בהחלט קרוב לשחור הכיפה שלנו:
  https://fb-s-c-a.akamaihd.net/h-ak-fbx/v/t31.0-8/21167575_10212777201279435_6907243430822480539_o.jpg?oh=118141f6b2a44cbdfe64a5f34319ffd0&oe=5A59698F&__gda__=1512070182_db97c1e3564b0207bb00920f888ef105

  אהבתי

  1. תודה.
   מה שצילמת זה עורבני שחור כיפה, העורבני הרגיל של אירופה. מה שאת מכירה בארץ הוא תת-מין atricapillus שיש לו כיפה שחורה. המופע הרגיל של הציפור הוא בלי כיפה שחורה, רק פיספוס אפור על המצח.

   אהבתי

 2. יופי של סיכום ותמונות. העורבני הירוק יפה במיוחד.
  אני שמעתי וראיתי מספר פעמים עורבני שחור-כיפה מחקה חתולים בחצר שלנו. הוא עמד על האורן , הביט עלי וילל כשהחתולים באזור ישנו. ולא עלה בדעתי לצלם מרוב התרגשות.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s