נקרים באמריקה – חלק שני

כבר הופיעו אצלי מספר צילומים של נקרים אמריקאיים, ואפילו הקדשתי רשומה שלמה לאחד המינים המעניינים ביותר: Acorn Woodpecker. הפעם, אמשיך לספר ולהראות את שאר המינים מאותו סוג נקרים: melanerpes. (הרשומה על נקר הבלוטים היא החלק הראשון בסדרה על נקרים, ועכשיו החלק השני). יש בארה"ב הרבה מיני נקרים, 22 מינים המחולקים לחמישה סוגים. זה שונה בהרבה מישראל, בה רק שני מינים ורק אחד מהם נפוץ ומוכר (נקר סורי). בילדותי צפיתי בהם בארץ במטע עצי פקאן, שם הם היו קודחים חורים קטנים בעץ כדי לתקוע את האגוז. כך ניתן היה לפצח את האגוז מבלי שהוא יתגלגל הצידה. עיניין אותי איך ציפור קטנה עם מוח קטן מאד ובמצב של זעזוע מוח תמידי מסוגלת לחשוב על פיתרון כזה. עצי הפקאן היו יחסית חדשים בארץ, והציפורים למדו את זה מהר.

IMG_1714
נקר סורי

אחר כך, כפי שכתבתי על נקר הבלוטים האמריקאי, יש להם די הרבה צורות התנהגות מעניינות. יש לנקרים משהו ייחודי בעולם בעלי החיים – כלי עבודה בו הם יכולים לעצב את צורת העץ בו הם גרים. נקר הבלוטים יוצר מחסני אכסון לבלוטים. רוב הנקרים יוצרים חורים לקינון, וכאשר הם נוטשים את החור, ציפורים אחרות מקננות שם.

SONY DSC
Acorn Woodpecker – male

נקר הבלוטים שייך לסוג melanerpes עליו אני כותב הפעם. רציתי לכתוב עליהם עוד מזמן אבל היה חסר לי אחד מהם שנמצא במערב ארה"ב. יש בארה"ב שישה מינים מהסוג הנ"ל. את אחד מהם, נקר אדום־ראש, לא אפגוש עד שאטייל באופן קבוע במזרח ארה"ב. את הגדול והיפה שבהם, לא פגשתי מעולם, למרות שהוא יציב בקליפורניה. אז המתנתי וחיפשתי אותם. הם קלים לזיהוי – ציפור בינונית עם חזה ורוד וגב ירוק כהה. אין עוד שילוב כזה של צבעים באמריקה.

Lewis Woodpecker

לא מזמן, יצאו אשתי היקרה MammaQuail וחברתה הטובה עננת לטיול של שבוע ברחבי קליפורניה, והגיעו גם למסלול טיול שהיינו בו בעבר: Bizz Johnson Trail שבעיירה Susanville. היא אמרה שלא היו הרבה ציפורים לדווח שם, בעיקר אדומי חזה (מסתבר שלחלקם היה חזה ורוד) ועוד משהו שעף לכמה שניות והיא הצליחה לצלם בקושי. אלה היו נקרים ממין Lewis Woodpecker. הנה אחד מהם בתעופה, אלה שהיא אמרה שראו רק לכמה שניות:

DSF_2725
Lewis Woodpecker
DSF_2726
Lewis Woodpecker

הנקר הזה, בנוסף למראה מרהיב וגודל מרשים, נוהג לצוד חרקים במעופו, ממש כמו חטפית. זו התנהגות די ייחודית למין זה. שאר הנקרים מסתפקים בדברים שקל לצוד או לקושש מהעץ, ואם אלה חרקים, אז בדרך כלל מה שמוצאים מתחת לקליפת העץ תוך כדי ניקור. אשתי היקרה גם צילמה אחד מהם על עץ, ולא אמרה לי על כך דבר. כאשר חזרו מהטיולים וראיתי את הצילומים (ונרגעתי מהעובדה שלא אני ראיתי אותם, אפילו שזו המצלמה שלי שצילמה אותם) החלטתי שהגיע הזמן לכתוב על כל הנקרים שצילמנו עד כה.

DSF_2757
This is not a robin

Gila Woodpecker

הנקר הראשון שצילמתי באמריקה (ומבלי לדעת מהו) היה Gila Woodpecker. מה שהיה כל כך מסקרן בו, שצילמתי במצלמת פילם, הוא שמקום מגוריו היה חור שחצב בקקטוס הסגוארו בדרום אריזונה.

IMG_1281
Gila Woodpecker – male

שנים רבות אחר כך מצאנו אותם בערריה קטנה בדרום קליפורניה, בפארק עירוני. אצל כל הנקרים באמריקה יש הבדל קטן במראה בין זכרים ונקבות (פרט לשניים: Lewis Woodpecker and Red-headed Woodpecker). בדרך כלל זהו כתם צבעוני קטן על הראש (אדום או צהוב) שמופיע רק אצל זכרים, או גדול יותר אצל זכרים. במקרה של Gila Woodpecker זהו כתם אדום קטן על כיפת הראש, שמופיע רק אצל זכרים. הצילום למעלה של נקר בתוך קקטוס הוא של זכר. לפעמים זה לא קל לראות את הכתם. הנה שני צילומים של אותם ציפור (זכר) מהטיול לדרום קליפורניה:

והנה נקבה על עץ מהטיול של החורף האחרון בדרום אריזונה:

DSF_9243
Gila Woodpecker – female

דרופ אריזונה זה המקום הבטוח לצפות בנקר הזה. הנה עוד כמה מהם על קקטוסים, אחת צולמה בחברה של כמה פרושים.

DSF_8573
Gila Woodpecker and House Finches
IMG_1289
Gila Woodpecker
IMG_1291
Gila Woodpecker

Golden-fronted Woodpecker and Red-bellied Woodpecker

את שני המינים הבאים מהסוג melanerpes מצאנו בטקסס. הם דומים זה לזה וודאי היו פעם מין אחד לפני שהופרדו על ידי אבולוציה או סתם ביולוג שאפתן. המין Golden-fronted Woodpecker נמצא רק בטקסס ובמקסיקו. לעומתו, Red-bellied Woodpecker נפוץ בכל מזרח ארה"ב וגם מגיע עד טקסס. איני יודע איך קיבל Red-bellied Woodpecker את שמו, כי בטנו אינה אדומה כלל. הוא נבדל מהמין השני בכך שעורפו אדום או כתום.

הצילומים הבאים הם מדרום מערב טקסס, קרוב מאד למקסיקו:

DSD_5281
Golden-fronted Woodpecker – female
DSD_5377
Golden-fronted Woodpecker – female
DSD_4185
Red-bellied Woodpecker – female

עוד פגשנו את "אדום העורף" בפארק עירוני באוסטין:

DSD_6569
Red-bellied Woodpecker – male
DSD_6571
Red-bellied Woodpecker – male

סיום של melanerpes

על נקר הבלוטים השייך לסוג זה לא אוסיף יותר, כי הרשומה עליו מלאה בפרטים וצילומים. מלבד העניין באנטומיה שלהם (זעזועי מוח) ובהתנהגות המיוחדת, אלה גם ציפורים אסתטיות מאד. תמיד מרתק לראות ולצלם אותן. בפעם הבאה נפגוש סוג עם הסתגלות מעניינת לסביבה: Sapsuckers.

7 תגובות בנושא “נקרים באמריקה – חלק שני

  1. זה היה מסלול מאד יפה. ועתיר פרפרים!
    אנחנו באמת ראינו אותם רק לרגע. המעוף הזה היה מאד מהיר.
    ו-Mamma Quail ירדה אחריהם לנחל, וחשבה שלא מצאה אותם שם… אז מסתבר שהיא דווקא כן ראתה אחד מהם! ממש מגניב! אני משערת שאם אתה או הצ'יקה הבכורה שלכם הייתם איתנו, לא היינו טועות 😉

    מתי אתם מטיילים לסוזנוויל? 😉

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s