נקרים באמריקה – חלק חמישי

זהו החלק החמישי והאחרון בסדרה על נקרי צפון אמריקה. כמובן, אם יצטברו צילומים של מינים שעוד לא צילמתי, או עידכונים אחרים, יכולה להיות רשומה נוספת. בפרקים הקודמים סיפרתי על התנהגות מיוחדת של נקרים, על סוגים מיוחדים (גדול מאד, אוכל נמלים וכיוצא בזה) וגם על אנטומיה. מה שנותר, הוא הסוג האחרון מתוך החמישה של ארה"ב: picoides. ככה חשבתי, אבל לפני שלוש שנים פיצלו את הסוג הזה לשלושה, שני סוגים באמריקה, ואחד עבור המינים של אירופה. זה היה כתוצאה ממחקר מקיף בו בדקו את הגנטיקה של כל המינים בסוג picoides וגילו כמה דברים מפתיעים. אספר על זה קצת בהמשך. בכל מקרה, צפיתי וצילמתי שישה מיני נקרים מהסוג הנ"ל, ועל כך הרשומה הנוכחית.

כיוון שכבר סיפרתי את רוב הדברים המעניינים על נקרים, הפעם אתמקד בצילומים יפים ושני נושאים עיקריים: איפה מוצאים אותם, ואיך מבדילים ביניהם (לפחות שישה המינים המדוברים, ועוד שניים מהסוג שעדיין לא פגשתי).

איפה הם?

המינים שאספר עליהם נפוצים למדי באיזורי המחייה שלהם, ודי קל למצוא אותם. אבל יש מקום אחד בו אנו מבקרים לעיתים תכופות (בערך פעם בשנה בממוצע) ושם אנו פוגשים הרבה מאד נקרים ממינים שונים. בנוסף, הנוף מרשים מאד. זה מסלול הליכה שטוח, קצר למדי ומעגלי מסביב לאגם, בתוך יער. האדם נקרא Manzanita Lake והוא נמצא סמוך למרכז המבקרים הצפוני של השמורה Lassen Volcanic National Park בצפון קליפורניה. הנה צילום של המקום שכבר הופיע בבלוג:

bald eagle 1
Bald Eagle over Manzanita Lake

מומלץ מאד לבקר בבלוג של אשתי לתיאור מלא של המקום וצילומי נוף מרשימים של האתר:  Again and Again and It's Never Enough: Manzanita Lake.  הצילום בראש הרשומה הנוכחית שייך לה, ונלקח משם.

והנה מבחר נקרים שראינו שם, רובם מהסוג (לשעבר) picoides וחלקם אחרים. בכל סיבוב שאנו עושים מסביב לאגם (בערך שעה של הליכה מתונה), אנו צופים בלפחות ארבעה מינים שונים של נקרים, לא תמיד אותם מינים. כמו בכל רשומה, מומלץ לפתוח את הצילומים ולהסתכל מקרוב.

 

כאמור, הנקרים הללו נפוצים אצלנו ולפעמים אני צופה בהם בחצר הבית או מנקרים את עמוד החשמל הסמוך. אבל מי שרוצה להיות בטוח במספר גדול של תצפיות, יטרח ויסע ל Manzanita Lake.

White-headed Woodpecker

כמו שאר המינים בסוג picoides, זהו נקר יחסית קטן (כמו נקר סורי בישראל). הוא קל מאד לזיהוי, כי מלבד היותו נקר, הוא הציפור היחידה באיזור עם גוף שחור כמעט לחלוטין וראש לבן כמעט לחלוטין. לנקבה הראש לבן לגמרי, ולזכר יש כתר אדום קטן. איזור המחייה שלהם הוא ביערות שבגובה רב (רק בהרים), והם נמצאים שם בכל השנה. הנה זוג, זכר ונקבה בשמורת עצי סקוויה:

DSD_1959
White-headed Woodpecker – female
DSD_1967
White-headed Woodpecker – male

יש לנו ידידים שגרים ביער בהרים של צפון קליפורניה, ויש להם זוג נקרים שלפעמים מחורר את קירות הבית, ופעם שצילמתי אותם, מחוררים את העץ הסמוך לבית. לטענת ידידינו, בכל שנה הנקרים יוצרים להם חור חדש במקום אחר. זה תורם להרבה ציפורים אחרות שמשתמשות בחורים עזובים כמקום קינון. אין לי מושג מה היתרון שיש לנקרים לחורר עץ אחר בכל שנה.

 

במזרח ארה"ב יש מין נפוץ אחר של נקר: Red-headed Woodpecker, שעדיין לא יצא לי לצפות בו (אני מבקר את הצד המזרחי לעיתים נדירות). גם הוא קל מאד לזיהוי: גוף בשחור ולבן, וראש אדום לחלוטין. באיזורים קטנים באריזונה ומקסיקו ישנו עוד נקר מהסוג הזה: Arizona Woodpecker. הוא הנקר היחיד באמריקה שצבעו בעיקר חום מפוספס, וגם הוא קל לזיהוי.

Black-backed Woodpecker

זהו נקר שיחסית אינו נפוץ בקליפורניה, אבל עדיין קל לזיהוי. Black-backed Woodpecker הוא נקר קטן, בעל גב ועורף שחורים לחלוטין, עם מעט צבע לבן מלפנים – נקר כהה ביותר. ההתמחות שלהם היא יערות שרופים. כמובן, כאשר נקר כזה נצמד אל עץ שרוף בתנוחה האפיינית קשה מאד לראותו. שרפות יער הן חלק טבעי ממחזור החיים, ולכן לא מפתיע שיש בעלי חיים שהסתגלו לאיזור מחייה של יער שרוף. הצילומים היחידים שיש לנו של הנקר הזה הם מחלקות יער שאינן שרופות (לא נעים לטייל ביער שרוף), אבל תמיד היו איזורים שרופים בסביבה.

הפעם הראשונה שראיתי נקר כזה היתה ב Manzanita Lake. כל הצילומים שיש לנו הם של נקבות (ככה זה יצא). לזכרים יש כתם צהוב קטן על כיפת הראש. הנה נקר בפינה הצפונית של קליפורניה. היא שיתפה פעולה ולא ברחה כאשר צילמתי:

DSC01645
Black-backed Woodpecker – female

והנה עוד אחת, שצילמה אשתי ביער שמדרום לשמורת יוסמיטי בקיץ האחרון.

DSF_9818
Black-backed Woodpecker – female

Downy Woodpecker and Hairy Woodpecker

שני מיני נקרים נפוצים למדי בארה"ב הם Downy Woodpecker וְ Hairy Woodpecker. הם נראים דומים מאד זה לזה. הגב לבן אבל גב הכנף שחור, בטן וחזה לבנים, וראש עם פסים בשחור לבן. לזכר יש כתם אדום קטן בכיפת הראש ולנקבה אין. כיוון שהם דומים מאד, חשבו שהם קרובים מאד גנטית.  הנה שני זכרים:

DSD_6758
Downy Woodpecker – male
DSC01905
Hairy Woodpecker – male

Hairy הוא יחסית גדול לסוג picoides ולעומתו Downy הוא הקטן בנקרי צפון אמריקה.  עוד הבדל קטן הוא במבנה הראש. להבדיל משאר נקרים, לנקר Downy יש מקור קצר ודק, נראה לא כל כך מתאים לניקור. אחרי הבדיקה הגנטית של 2015 הסתבר ששני המינים האלה לא קרובים כלל. לא ברור איך זה קרה, אבל הם נראים דומים מאד למרות שהם שונים מאד גנטית. היום הם הופרדו לשני סוגים שונים, וחושבים שהדמיון ביניהם הוא דוגמה טובה לאבולוציה מתכנסת.

הנה עוד כמה צילומים שלהם. פיתחו את הצילומים ונסו לראות מקרוב את ההבדל במבנה הראש, בעיקר בצורת המקור.

 

Nuttall’s Woodpecker and Ladder-backed Woodpecker

עוד זוג מינים של נקרים: Nuttall’s Woodpecker נמצא כמעט רק בקליפורניה ונפוץ פה מאד. לעומתו Ladder-backed Woodpecker נמצא מזרחית לקליפורניה, באריזונה, ניו-מקסיקו ושאר מדינות שכנות ממזרח. הם דומים מאד זה לזה, וגם קרובים מאד גנטית. הם ניכרים בפסי שחור לבן שעל גבם (הנקרים היחידים באיזורם עם פסי גב כאלה). הנה שני זכרים (כתם אדום על הראש), אחד מכל מין. מצאו את ההבדלים:

IMG_5773
Ladder-backed Woodpecker – male
2 DSC_8011
Nuttall's Woodpecker – male

אתם חושבים שמצאתם הבדל משמעותי? זה כמעט בלתי אפשרי, גם בתנאים של צילום ולא בשטח. הסברה הרווחת היא שהם התפתחו ממין אחד של נקר. האוכלוסיות שבקליפורניה ומזרחית לקליפורניה הופרדו בעידן הקרח הגדול האחרון. הצד המזרחי של קליפורניה הוא רכסי הרים גבוהים (Sierra Nevada and Cascades) ובעידן הקרח ההרים היו מכוסים בקרחון גדול. סביר להניח שציפורים קטנות לא יכלו לעבור מצד אחד לצד השני, ואז התפתחו למינים נפרדים. במונחים של אבולוציה זה לא היה כל כך מזמן, אז ההבדלים עדיין אינם גדולים והיו תצפיות של כלאיים בין שני המינים בקו התפר בין איזורי התפוצה שלהם. בגלל שקשה מאד להבדיל ביניהם בזיהוי, התצפיות הנ"ל הן תוצאה של בדיקות גנטיות. הדרך הבטוחה (כמעט) להבדיל היא לפי איזור התצפית.

לסיום: הנה מקבץ צילומים של שני המינים

 

9 תגובות בנושא “נקרים באמריקה – חלק חמישי

  1. יש לכם שם המון מינים וסוגים של נקרים! מגניב!
    את לבן הראש ראיתי ביוסמיטי, ב2009, ונדמה לי שגם השנה בפארק הסקוויה עם אשתך. 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s