סִיטוֹת וְטַפַּס־עֵצִים

הצילום בראש הרשומה: White-breasted Nuthatch (סיטה לבנת־חזה) על תחנה להאכלת ציפורים קטנות בניו־מקסיקו (Albuquerque). כרגיל, אני ממליץ לפתוח את הצילומים ולבחון אותם מקרוב, במיוחד צילומי היער.

סיפרתי בחמישה חלקים על הנקרים של צפון אמריקה, משפחה עם הרבה נציגים בארה"ב ובקליפורניה. הפעם אני מספר (עם צילומים שאני צילמתי, כרגיל) על שתי משפחות נוספות של ציפורים קטנות שיש להן מספר מינים קטן באמריקה ובעולם כולו, ונציג בודד בישראל: סיטת הצוקים. יש קצת דמיון בין המשפחות של נקרים, סיטות וטפסי־עצים. כאשר צופים בציפורים ביער, לפעמים רואים ציפור נצמדת לגזע העץ – עומדת אנכית. במקרה כזה אני שואל: האם זה נקר, סיטה או טפס־עצים. אלה כל האפשרויות.

סיטות

סיטות הן ציפורים קטנות (קטנות מהנקר הקטן ביותר), עם מקור ארוך ועבה יחסית לגודלן, ועם התאמה מיוחדת לחיים ביער. זו משפחה (Sittidae) עם סוג בודד שנקרא בלטינית sitta ומכאן השם העברי. באנגלית הם נקראים nuthatch שזה שיבוש של השם nuthack שמשמעותו: חוצב באגוזים. כמו מינים מסויימים של נקרים, יש מיני סיטה שתוקעים אגוזים או מזונות קשים אחרים בנקבים בעץ ואז מכים בהם כדי להגיע למזון. כמעט כל מיני סיטה מותאמים לחיים ביערות – פרט לשני יוצאים מהכלל שחיים על סלעים, שאחד מהם הוא הנציג היחיד בארץ: סיטת הצוקים.יש להם יכולת מעניינת שאין לציפורים אחרות: יש להם רגליים חזקות במיוחד, כך שהם יכולים להצמד לגזע העץ ללא שימוש בזנבם. זה מאפשר להם להצמד לעץ בכל תנוחה אפשרית, כולל עם הראש פונה כלפי הקרקע, ואפילו להצמד אל ענפים בצידם התחתון. בקיצור, ציפורים אקרובטיות מאד, ובכל פעם שאנו צופים בהם, יש התלהבות גדולה. בארה"ב יש ארבעה מינים של סיטות, שלושה מהם נפוצים בקליפורניה והם השלושה שצילמתי. עוד מין אחד, נמצא בדרום מזרח ארה"ב. הנה שלושה צילומים, שצולמו כמה שניות זה אחר זה שמדגימים את האקרובטיקה שלהם.

DSC00754
White-breasted Nuthatch
DSC00756
White-breasted Nuthatch
DSC00757
White-breasted Nuthatch

לא קל לצלם סיטות. הן ציפורים קטנות, ביישניות, ותזזיתיות מאד. אני זוכר מקרים רבים בהם הלכתי בעקבותיהם מעץ לעץ, מנסה למצוא סיטה שתעמוד לכמה שניות בשקט. בנוסף הן קטנות ובנמצאות ביער, שזה מגדיל את הקושי מאד. הנה צילומים של שלושת המינים שקיימים בקליפורניה, בהגדלה אבל עם מספיק רקע כדי להדגים את היער.

SONY DSC
Red-breasted Nuthatch
DSD_1996
Pygmy Nuthatch
SONY DSC
White-breasted Nuthatch

סיטות מקננות בחורים בעץ (כאמור, פרט לסיטת הצוקים שנמצאת בארץ). ברוב המקרים, הן בוחרות בחורים שנקרים יצרו השתמשו בהם בעבר ונטשו אותם. לפעמים הן בוחרות בחורים טבעיים בעץ. הנה שניים מהם בחורים של נקרים. הם נוהגים למרוח את שולי החורים בשרף עצים כדי למנוע ממזיקים קטנים להכנס לאתר הקינון.

DSC00882
White-breasted Nuthatch in woodpecker hole
DSC_1650
Pygmy Nuthatch in woodpecker hole

אחד המינים באמריקה, Red-breasted Nuthatch מגדיל לעשות, ומסוגל לחורר עצים בכוחות עצמו, כמעט כמו נקר.

DSD_1973
Red-breasted Nuthatch

לסיום הסיפור על סיטות, הנה אוסף צילומים שלהם:

 

טפס־עצים

במשפחת טפסי־העצים (Certhiidae) יש רק 11מינים בשני סוגים, ולסוג Certhia יש מין אחד באמריקה הצפונית: Brown Creeper. טפסי־העצים הם ציפורים קטנות, עדינות שחיות ביערות. כולן בצבע חום מפוספס שעוזר להן בהסוואה על גזעי עצים. כמו סיטות ונקרים, הן נצמדות אל גזע העץ ואוכלות דברים קטנים שמוצאות על העץ (חרקים, גרגרים וכדומה). רק הסיטות יכולות להצמד ללא עזרת הזנב – טפסי־העצים נעזרים בזנבם כאשר הם נצמדים אל גזע העץ מצידו. יש להם מקור ארוך, עדין ומעוקל שמתאים במיוחד לציד חרקים. הנה שני צילומים מתוך היער:

DSC_6669
Brown Creeper
DSF_2972
Brown Creeper

כפי שרואים, לא פשוט להתקרב מספיק לצילום טוב. אבל גם מרחוק לא קשה להבדיל ביניהם לבין הסיטות והנקרים. זו ציפור מיוחדת שתמיד מתלהבים לראות מחדש. הנה שני צילומים מקרוב, באחד מהם הציפור אוכלת עכביש שנקרא באנגלית  Daddy Longlegs ממשפחת Phlocidae.

DSE_3327
Brown Creeper
DSE_3346
Brown Creeper

6 תגובות בנושא “סִיטוֹת וְטַפַּס־עֵצִים

  1. איזה יופי!!! הסיטות מקסימות. גם הטפס.
    יש לי צילומים של קן של סיטת צוקים שצילמתי בחרמון. יש לו צורה מיוחדת .
    תודה

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s