בעיקר שלדגים, וגם דוכיפת

התחלתי במשימה הגדולה של עריכה וסיווג עשרות אלפי הצילומים שלי מהשנתיים האחרונות. התחלתי עם הצילומים מהביקור האחרון בארץ. כבר כתבתי קצת על הביקור הזה: ארבע שעות בגמלא. מלבד התצפית המדהימה בגמלא (עזניה שחורה ועייט ניצי בצילום אחד) ראיתי הרבה מאד ציפורים אחרות. במיוחד מצא חן בעיני שכל מיני השלדגים שבארץ (כולם נפוצים) התקבצו במקום אחד: החולה. גם הצלחתי לצלם שלדג גמדי מקרוב, וזה יוצא צבעוני ויפה במיוחד. (ראו צילום בראש הרשומה.)

אז שאלתי את עצמי אם זהו "שלדג גמדי" או "שלדגון" ולא זכרתי מי מהם הוא השם הנוכחי, רק זכרתי ששינו את שמו. אז פתחתי את המגדיר היותר מעודכן שיש לי (רק בן שבע שנים) בדף השלדגים. בראש הדף מופיעה דוכיפת. ככה זה במגדיר ציפורים: כאשר יש משפחות ציפורים עם מספר מועט של נציגים, מקבצים כמה משפחות לאותו דף. מה שיוצא במגדיר העברי הוא דף צבעוני ואקזוטי ביותר – דוכיפת ועוד ארבעה מיני שלדגים. אז הפעם רשומה נוספת בסגנון "הדף ההוא מהמגדיר".

דוכיפת

כמו ראש הדף במגדיר, אתחיל עם הדוכיפת. זו הציפור הלאומית של ישראל, אז אין צורך להציג אותה בפירוט לציבור הקוראים בעברית. מנקודת מבט אמריקאית הציפור נראית אקזוטית מאד, ומצאתי פוחלץ שלה בתצוגה במוזיאון האקדמיה למדע בסן־פרנסיסקו. בעבר, הדוכיפת (שנקראת באנגלית Hoopoe) היתה מין בודד במשפחה שלה. זו ציפור נפוצה מאד בכל אסיה, ואיזורים של אפריקה. היא נמצאת באיזורי גידול שונים ממישור החוף בארץ ועד ההרים של טיבט. לפני שנים הוחלט להפריד את המין לשלושה מינים שונים בהתאם לאיזור תפוצה. יש מין שנמצא רק במדגסקר, מין נוסף באפריקה מדרום לסהרה, ובכל שאר העולם (כולל בישראל) זו הדוכיפת שאנו מכירים. לצורך הפרדת המינים קבלה הדוכיפת תוספת לשם האנגלי: Eurasian Hoopoe. הנה דוכיפת חמודה בארץ:

hoopoe 1
דוכיפת
hoopoe 2
דוכיפת

משפחת השלדגיים – Alcedinidae

שלדגים הם עופות קטנים למדי, בעלי מקור מחודד ארוך ועבה, ראש גדול וצוואר קטן מאד. המילה "שלדג" היא שילוב של "שלה" ו"דג" כי הם ניזונים לרוב מדגים שהם שולים מן המים. יש מיני שלדגים שזה מזונם הכמעט בלעדי (בארץ: פרפור עקוד) ויש כאלה שיכולים לחיות גם לא ליד מקור מים ולאכול חיות יבשה (בארץ: שלדג לבן־חזה). צורתם די ייחודית, וניתן לזהותם בקלות גם מרחוק. רובם גם צבעוניים מאד, מה שמקל על הזיהוי. הנה לדוגמה פרפור אפור מצולם ממרחק רב ועדיין קל לזיהוי:

belted kingfisher 1
פרפור אפור

משפחת השלדגיים מחולקת לשלוש תת־משפחות, ומכל תת־משפחה יש נציג אחד בארץ. בדף השלדגים במגדיר העברי מופיע גם השלדג הנפוץ בצפון אמריקה (פרפור אפור המופיע בצילום מעל) כי הוא מבקר באירופה לעיתים נדירות מאד.

תת משפחת שלדגי עצים – Halcyoninae

זו תת המשפחה הגדולה ביותר של שלדגים. שלדגי עצים חיים בעיקר ביערות באיזורים טרופיים או ממוזגים של העולם הישן. בארץ יש נציג אחד שלהם, נפוץ ובולט מאד: שלדג לבן־חזה (באנגלית נקרא דווקא White-throated Kingfisher). בארץ ניתן לפגוש אותם כמעט בכל איזור גידול. הנה אחד בתנוחה אופיינית על עץ, ועוד שלדג, באיזור מדברי.

SONY DSC
שלדג לבן־חזה
SONY DSC
שלדג לבן־חזה

שיטת הצייד שלהם (כמו רוב גדול של שלדגים) מתחילה בעמידה על ענף או נקודת תצפית גבוהה אחרת, ואז בצלילה לעבר היעד, במים או ביבשה. הנה עוד שניים עומדים בנקודת התצפית:

SONY DSC
שלדג לבן־חזה
SONY DSC
שלדג לבן־חזה

גם את הציפור הזאת ראיתי פעם אחת באמריקה. הפעם היא עופפה באגף הציפורים האקזוטיות של גן החיות של אל־פאסו, טקסס. לא צילמתי אותו שם.

white-throated kf 5
שלדג לבן־חזה ואנפה אפורה

תת משפחת שלדגי נהר – Alcedininae

באנגלית לפעמים מתייחסים לתת המשפחת הזאת כאל "שלדגים ננסיים". אלה השלדגים הקטנים ביותר, צבעוניים במיוחד, וחיים באיזורי גידול בעיקר טרופיים ולעיתים ממוזגים של העולם הישן. בעבר התייחסו להם בעברית בשם "שלדגון" במקום "שלדג". בארץ הנציג של תת המשפחה הוא שלדג גמדי (באנגלית: Common Kingfisher). שלדגי נהר חיים ליד נחלים, נהרות ומקווי מים מתוקים וניזונים בעיקר מדגים ושאר בעלי חיים שהם שולים מהמים. כמו שלדגי העצים, גם הם צדים בצלילה ממקום תצפית.

common_kingfisher_2
שלדג גמדי

בביקור האחרון בארץ מצאתי שלדג גמדי אחד בשמורת החולה שהסכים לדגמן ממרחק סביר. השלדגים בתת משפחה צבעוניים מאד.

common_kingfisher_3
שלדג גמדי
common_kingfisher_4
שלדג גמדי

תת משפחת שלדגי מים – Cerylinae

זו תת המשפחה הקטנה ביותר: רק תשעה מינים. אלה גם השלדגים היחידים שניתן למצוא באמריקה (צפונית ודרומית). רוב המינים מאופיינים בכך שהם צדים מעמדה של רפרוף מעל המים,  ולכן בעברית הם נקראים פרפורים. בארץ יש להם נציג בודד, נפוץ ובולט: פרפור עקוד (Pied Kingfisher). הנה פרפור עקוד ברפרוף מעל מים:

pied kingfisher 1
פרפור עקוד
pied kingfisher 2
פרפור עקוד
pied kingfisher 3
פרפור עקוד

אני אקרא לכל המינים של תת משפחת שלדגי המים בשם "פרפור" (שני מינים מופיעים בשם זה במגדיר ועל השאר יש ויכוח). היכולת לרפרף מעל מים נותנת לפרפור יתרון ניכר על פני שאר שלדגים: הם יכולים לדוג גם רחוק מהגדה, ואפילו בים הפתוח. בנוסף, יש מהם כאלה שמסוגלים גם לבלוע את הדג תוך כדי תעופה. ניסיתי מספר פעמים לצלם פרפורים עם דגים בפיהם, וכל מה שהצלחתי הוא שניים בתעופה ממרחק רב.

belted kingfisher 2
פרפור אפור
SONY DSC
פרפור עקוד

בארה"ב יש מין שלדג אחד שנפוץ בכל רחבי היבשת: פרפור אפור (באנגלית: Belted Kingfisher). הוא דומה בגודל בצורה ובהתנהגות לפרפור עקוד, אבל שונה בצבע: גבו וראשו אפורים ואינם מפוספסים. הוא גם מופיע במגדיר העברי כי לפעמים מגיע אחד לביקור באירופה. הנה כמה צילומי השוואה בין פרפור עקוד לפרפור אפור.

 

 

לסיום: פרפור ממגדיר אחר

שאר מיני הפרפורים באמריקה הם מינים שתפוצתם באיזורים הטרופיים של מקסיקו ודרום אמריקה. שני מיני פרפורים מגיעים צפונה מספיק כדי שייראו בארה"ב, אבל רק בפינה הדרומית ביותר של טקסס ושל אריזונה. לפני שלוש שנים טיילנו באותה פינה של טקסס בשמורה קטנה על שפת הנהר Rio Grande. גדת הנהר שמולנו היא בשטח מקסיקו. במרכז המבקרים אמרו לנו שמישהו באותו בוקר ראה פרפור ירוק (שלדג קטן וירוק: Green Kingfisher). התצפית היתה מסככה בה צופים אל נחל הנשפך לנהר. מאד התלהבתי, אז הלכנו לתצפית בגשם. כשהגענו לשם לא מצאנו את השלדג הקטן. במקומו, ישב על גזע עץ חשוף באמצע הנחל שלדג גדול מאד – פרפור טבעתי (Ringed Kingfisher).

ringed kingfisher 2
Ringed Kingfisher
DSD_6030
Ringed Kingfisher

עדיין לא יצא לי לצפות בפרפור הירוק. אולי בפעם הבאה באריזונה או טקסס.

5 תגובות בנושא “בעיקר שלדגים, וגם דוכיפת

 1. תמונות יפות
  מהכותרת הבנתי שהצילומים יהיו מהארץ… הופתעית ושמחתי לראות את הפרפורים האמריקאים.
  ליד רוב בריכות הדגים פה אפשר למצוא את שלושת מיני השלדגים שלנו יחד.

  חידשת לי לגבי מיני הדוכיפת והשם שלדגון.

  אהבתי

 2. במרכז תל אביב בבריכה האקולוגית בכיכר רבין, יש מדי פעם שלדג לבן חזה וגם גמדי, יש פרפור עקוד , יש אנפות לילה ועוד הרבה ציפורים, לצערי לא יכולה להחזיק מצלמה גדולה והצילומים שלי הם מרחוק. ממש כף שיש יאורית מצרית במרכז העיר.שבוע טוב.

  אהבתי

 3. מעניין שבזמן שבו רוב הבוטנאים נוטים לאחד מינים, האורניתולוגים דווקא מפצלים… 😉
  יש לי איפשהו תמונות של פרפור עם דג… אני באמת צריכה למצוא אותן.

  אהבתי

 4. הם ממש יפים וכמו ששירי אומרת: ססגוניים. אלינו הביתה מגיע מידי פעם שלדג לבן-חזה ולא- אין פה מים או דגים. אולי גם הוא למד לאכול אוכל חתולים ???(כמו החזירים והקיפודים) תודה על רשימה יפה ומעניינת.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s