צבא העם

הקדמה

אני מתכוון להעלות כאן רעיון פוליטי פשוט. המטרה שלי אינה פוליטית, אלא נסיון להבין את החברה הישראלית. הידע המצומצם שלי על החברה הישראלית מגיע מהעובדה שגדלתי שם, ושאני קורא את העיתונות האלקטרונית. אבל אני יושב עשרות שנים באמריקה, וכל מה שכתוב בעיתונות (לא משנה לאיזה צד היא שייכת) הוא מגמתי ולא מהימן.

אני לא אומר שהרעיון שלי טוב (או רע), או ישים (מבחינה פוליטית), או הוגן, או כל דבר אחר. אני פשוט מעלה רעיון למחשבה. אז איך שופטים רעיון פוליטי? מדמיינים מה תהיה התוצאה החברתית. השאלה היא "איך תשתנה החברה הישראלית אם ניישם את הרעיון?" אני (כמו כולם) יכול לנחש מה יקרה, אבל לא לדעת בוודאות. אם סוציולוגיה היתה מדע, אז היינו יכולים לשאול סוציולוג מומחה. אז אני אציג מה אני חושב שתהיה התוצאה. אעריך מאד אם התגובות יהיו באותו סגנון: הרעיון טוב, או גרוע, עם הסבר מה יקרה לחברה אם הרעיון ייושם.

ניסוח הרעיון

יש לתת בחוק יסוד פטור מלא מגיוס צבאי לכל המגזר החרדי (ואולי מגזרים אחרים, לפי הצורך). הפטור יחול על כל אדם מהמגזר שמגיע לגיל גיוס לכל חיי אותו אדם, גם אם יעזוב את המגזר בהמשך. מי שפטור מגיוס אבל מעוניין לשרת, יכול להתנדב, ויגוייס אם הצבא קובע שהוא (או היא) מתאים לצרכי הצבא.

כאמור, יש לחשוב מה יכול לקרות, ואז להגיע למסקנה אם זה טוב או רע. בינתיים, הנה כמה צילומים מטיול של אתמול.

טיול עם צפרים

יצאנו אתמול (כל המשפחה) לסיור עם אגודת הצפרים המקומיים בשמורה Coyote Hills Regional Park שבעיר Fremont שבקליפורניה. בשמורה יש מקווי מים (בריכות) וגם חוף של המפרץ – כלומר איזורי גידול שונים. יצאנו בקבוצה של כשלושים צפרים, הלכנו לאט, צפינו וצילמנו (הצילומים פה הם גם שלי וגם של הבת הגדולה). רואים יותר כאשר יוצאים בקבוצה כזאת – יש יותר מומחים שיכולים למצוא ציפורים נדירות. לא ראינו הרבה ציפורי מים מיוחדות, אבל היו הרבה דרורים אמריקאיים (שבעברית נקראים "גבתונית" ו"דרורן"), כולל כמה שאני רואה לעתים נדירות מאד. אז הנה התוצאה.

DSF_2316 Fox Sparrow
Fox Sparrow
DSF_2324 Savannah Sparrow
Savannah Sparrow
DSF_2341 Bushtit
Bushtit
DSF_2347 Ruby-crowned Kinglet
Ruby-crowned Kinglet
DSF_2384 Common Gallinule - junenile
סופית מצויה – צעיר
DSF_2413 Marsh Wren
Marsh Wren
DSF_2448 Say's Phoebe
Say's Phoebe
DSF_2453 maybe Swainson's Thrush
Swainson's Thrush
DSG_3397 Sora
Sora
DSG_3498 Hermit Thrush
Hermit Thrush
DSG_3537 Anna's Hummingbird
Anna's Hummingbird – female

והנה הנדירים ביותר. הם היו מרגשים במיוחד.

DSG_3005 Lincoln Sparrow
Lincoln Sparrow
DSF_2487 White-throated Sparrow
White-throated Sparrow

דברים שאני מדמיין שיכולים לקרות

תחילה, יש לומר משהו על הצד המוסרי של הרעיון. אני מעריך מאד כל מי שהתנדב לשרת במיוחד בקצונה, ביחידות קרביות מיוחדות וכיוצא בזה. בלי מתנדבים כאלה לא היתה קיימת המדינה.

אבל, אני גם שייך לקבוצה די נפוצה באמריקה של ישראלים שהצבא היה עבורם טראומה קשה מספיק כדי שיעזבו את הארץ. באופן טבעי, אני מתנגד לגיוס חובה. אני מקבל עלי את דעתו המוסרית של אלברט איינשטיין נגד גיוס חובה. אני גם מאמין בדעתו של הסופר היינליין: "מדינה שאין מספיק מתנדבים להגן עליה, אולי אין לה זכות קיום."
אני הצעתי לתת פטור רק למגזרים מסויימים. זה פוגם בעיקרון של שוויון בפני החוק. בארה"ב גילו את הרעיון של "שוויון בפני החוק" רק תשעים שנים אחרי העצמאות ורק אחרי שנלחמו מלחמת אזרחים כדי לפתור את הבעייה הזאת. קוראים לזה התיקון הארבע־עשר לחוקה. (לא תיקון ראשון או שני, … ארבע־עשר). ועדיין, במקרים רבים השוויון יותר תיאורטי מאשר מעשי. בישראל, אדם צריך להיות תמים במיוחד כדי להאמין שיש שוויון כלשהו. לא רק בענייני גיוס, אלא גם נישואין, גירושים, קבורה, מיסוי, מלגות לימודים. אין שוייון מגדרי (לפעמים "לטובת" גברים, ולפעמים "לטובת" נשים, אבל תמיד לרעת החברה כולה). אין שוויון בין מגזרים.

אגב, יש סיבה למה אני מציע "פטור לכל החיים", כלומר גם לכאלה שעוזבים את אורח החיים החרדי. איני רוצה שאנשים ירגישו מחוייבים להשאר דתיים רק כדי להתחמק מהצבא.

הנה כמה תוצאות שאני מדמיין שיקרו.

תוצאה ראשונה: אנשים מחוייבי גיוס שאינם מעוניינים להתגייס (כמוני) ירגישו מקופחים. זה לא שונה בהרבה ממה שיש עכשיו. אולי תחושת הקיפוח תהיה גדולה יותר, כי הקיפוח יהיה מעוגן בחוק ולא רק כתוצאה של שחיתות.

תוצאה שנייה: אחד הנושאים שגורמים למחלוקת קשה בין ימין פוליטי ושמאל פוליטי יעלם מהמשוואה הפוליטית. .אולי זה יפתח אפשרות לשיתוף פעולה בין כל המתונים של שני הצדדים. אני צוחק כמובן – המחלוקת בין פוליטיקאים היא על מי יקבל יותר כוח, והנושא הפוליטי הוא משני לחלוטין. פוליטיקאים תמיד ימצאו משהו אחר לריב עליו כדי להגיע לשלטון.

תוצאה שלישית: חרדים לא יצטרכו לבלות שנים בישיבות כדי להתחמק מהצבא. כמובן, יש כאלה שהם חכמים גדולים ולומדים להיות רבנים דגולים, אבל אלה מעטים. כל השאר לא חייבים להיות בישיבה. הם יכולים לצאת לעבוד, או ללמוד מקצוע, או כל דבר אחר. מה זה יעשה לכוח שיש לממסד הרבני על החברה החרדית? יהיה מעניין לראות מה יקרה.

תוצאה רביעית: יהיו אזרחים שיעמידו פנים שהם חרדים (אולי אפילו יחזרו בתשובה בתקופת התיכון) רק כדי להתחמק משירות צבאי. זה לא נדיר היום למצוא בנות שמתחזות לדתיות מאותה סיבה. אולי זה בעייתי, ואולי אנשים שיש להם מוטיבציה נמוכה במיוחד לא מועילים ממש לצבא. קשה לי לדעת.

אני מניח שיהיה שינויים רבים אחרים בחברה. אשמח לדעת מה אחרים חושבים.

3 תגובות בנושא “צבא העם

 1. אני חושב שתמונות הציפורים יפות 🙂

  בעניין ההצעה שלך המחשבה הראשוה שלי הייתה בדיוק מה שאתה מנית כתוצאה ראשונה – תחושת הקיפוח תגדל. אני מסכים שהקיפוח הזה קיים גם היום, אבל לא מצליח להבין למה מגזר מסוים פטור משירות צבאי כשאחרים חייבים בו. למה הבן שלי חייב להתגייס לצבא על פי חוק בעוד הבן של בן דוד שלי פטור.
  אני לא מוכן שיהיה חוק שינציח את המצב הזה. אני עדיין מקווה לשינוי.

  אהבתי

 2. אני, כמובן, מסכימה עם כל מה שמוטי כתב…
  אבל אני חושבת שכנראה הגיע הזמן לעשות שינוי. אם לא גיוס חובה, אז לחייב בשנתיים/שלוש של שירות לאומי – ולא, לימודים בישיבה לא נחשבים שירות לאומי. שירות בבתי חולים, התנדבות עם מעוטי יכולת, כל מיני דברים בסגנון הזה.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s