חטפיות אמריקאיות מסוג Phoebe

לפני הרבה מאד שנים, כשהייתי בערך בן עשר, למדתי בחוג צפרות. חלק מהזמן זה היה לימוד עיוני וחלק בטיולים בשטח. אחד השיעורים הראשונים שאני זוכר היטב, כי הוא חזר בכל טיול בשטח בארץ, היה זיהוי של דוחל שחור־גרון. זו ציפור קטנה, אבל בולטת בשטח בגלל התנהגותה. הדוחל בוחר מקום בולט בשטח לתצפת על הסביבה, בדרך כלל בראש שיח, או גבעול עשב גבוה מהאחרים, או בראש שלט או עמוד מעשה ידי אדם. הם מתמחים בציד חרקים במעופם, בעיקר חרקים איטיים יחסית דוגמת פרפרים ושפיריות. התעופה נעשית בגיחות קצרות למציאת חרקים ובדרך כלל חזרה לאותו מקום גבוה. 

SONY DSC
דוחל שחור גרון – זכר

במשך שנים רבות חשבו שהדוחל הוא ממשפחת הקיכליים, אבל בשנים האחרונות הוא סווג מחדש ועבר למשפחת החטפיים (של העולם הישן): Muscicapidae. ההתנהגות של הדוחל אופיינית לכל בני משפחת החטפיים. גם באמריקה יש משפחת חטפיים (באנגלית: Flycatcher) אבל כמו בכמה משפחות בעלי חיים אחרות (דרוריים לדוגמה) המשפחה האמריקאית מסווגת כמשפחה נפרדת: Tyrannidae. נציגי שתי המשפחות תופסים מקום דומה בטבע (נישות דומות) וכנראה התפתחו מאותו אב קדמון. בישראל יש מעט מיני חטפית, ודוחל שחור־גרון הוא הנפוץ ביותר. התיאור הטוב ביותר של חטפיות אמריקאיות יהיה: "תחשבו על דוחל". 

SONY DSC
דוחל שחור גרון

באמריקה יש מגוון גדול של חטפיות והנפוצים ביותר הם מהסוגים Phoebe וְ Kingbird. באיזור החוף המערבי הציפורים שנפוצות כמעט כמו הדוחל בארץ, הן מסוג Phoebe ועליהן אספר פה. 

Black Phoebe

IMG_2977 old house
Black Phoebe

המין Black Phoebe הוא הנפוץ מבין החטפיות של החוף המערבי של ארה"ב. אני רואה אותם הרבה – רוב הצילומים פה הם מהבית ומהעבודה. הנה אחד בתנוחה אופיינית מול מקור מים:

SONY DSC
Black Phoebe

כל מיני Phoebe אוהבים להיות קרובים למקורות מים. שם יש את האוכל האהוב עליהם: שפיריות ופרפרים. בחצר הבית אין לנו מקור מים פתוח, אבל יש מספיק חרקים למשוך Black Phoebe. לפעמים כאשר הם יורדים במעוף האופייני לכיוון הדשא ואיזה חרק הם פוגשים באחד מארבעת החתולים שלנו. לצערי, החתולים אוהבים לצוד אותם. הנה עוד כמה בתנוחת תצפית:

DSD_3105
Black Phoebe
SONY DSC
Black Phoebe

Say’s Phoebe

DSC_0467
Say’s Phoebe

עוד מין שנפוץ באיזור החוף המערבי, וגם יותר מזרחה הוא Say’s Phoebe (שנקרא על שם החוקר Thomas Say). יש הרבה מקורות מים ליד העבודה שלי, ושם אני רואה אותם בכל יום. הם אמורים להיות פחות נפוצים, ונחמד לראותם בפעולה. חשבתי שהיו לי צילומים של Black Phoebe עם אוכל בפה, אבל לא איתרתי אותם. לעומת זאת מצאתי שניים של Say’s Phoebe, שניהם ממרחק רב, עם האוכל האהוב עליהם.

DSC_0611
Say’s Phoebe
DSF_2140
Say’s Phoebe

את Say’s Phoebe קל יותר למצוא קרוב לחוף האוקיינוס. הנה שני צילומים משמורה שעל החוף: Point Lobos State Park. 

DSD_7133
Say’s Phoebe
SONY DSC
Say’s Phoebe

Eastern Phoebe

DSD_6527
Eastern Phoebe

יש מין שלישי ואחרון של Phoebe בעולם, והוא נפוץ באיזור המזרחי של ארה"ב ולכן נקראים Eastern Phoebe. לעיתים נדירות הם מגיעים עד קליפורניה. אני צילמתי אותם בחופשת חורף שערכנו בדרום טקסס לפני ארבע שנים – שם הם נפוצים. הנה אחד שירד לכיוון המים בעקבות איזה חרק:

DSD_6499
Eastern Phoebe

 

הם קרובים ביותר למין Black Phoebe ואצל שניהם הצעירים בצבע בהיר יותר וקצת חום בהשוואה לבוגרים. המעופף בצילום ממעל הוא צעיר. אצל Eastern Phoebe יש לצעירים בטן קצת צהובה. הנה צעיר על חוף הים:

DSD_4941
Eastern Phoebe – juvenile

לסיום הנה עוד כמה דרום טקסס, וגם מהעיר אוסטין. 

DSD_6533
Eastern Phoebe
DSD_4892
Eastern Phoebe

4 תגובות בנושא “חטפיות אמריקאיות מסוג Phoebe

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s