פסטיבל ברבורים – עם אווזים וברווזים

בצילום למעלה, Tundra Swan (ברבור קטן) וגם Northern Pintail (ברווז חד־זנב) בשדה מוצף ליד העיר Yuba City.

בכל שנה בסביבות תחילת נובמבר יש נדידה גדולה דרומה של ציפורים המקננות באיזור הארקטי. זה כולל המוני ציפורים גדולות: עגורים, ברבורים, אווזים וברווזים. הרבה ציפורים מגיעות אל העמק המרכזי שבאמצע קליפורניה. יש שם שמורות של ציפורים – שדות מוצפים ובריכות מלאכותיות, שם ציפורי המים אוהבות להתקבץ. בעבר הרחוק (המאה התשע־עשרה) היה העמק המרכזי של קליפורניה ביצה ענקית, או ליתר דיוק, הכיל שטחים רבים שהיו ביצות, בריכות וכדומה. זה היה מקום מושבן של הציפורים בחורף. יש עוד מקבצים כאלה ברחבי דרום ארה"ב ומקסיקו, אבל קליפורניה היא מקום גדול ומרכזי לציפורים.

עם ההתיישבות החקלאית יובשו הביצות, וכמעט ולא נשאר מקום לציפורים הנודדות בחורף. מי שהבין את גודל האסון היו איגודים של ציידים. הם קלטו שבלי איזורי המחיה בחורף, לא יבואו ציפורים, ואז לא יהיה מה לצוד. הם קנו שטחים גדולים והקימו שמורות טבע. בשלב כלשהו גם החקלאים הבינו את הצורך בשימור. באיזור המזרחי יותר של העמק (ליד העיירה Yuba City) מגדלים אורז בשדות מוצפים. אם אין שמורות טובות לציפורים, אז הן נוחתות בשדות החקלאיים ומשמידות את האורז לפני שהספיק לצמוח. גם לחקלאים יש אינטרס בשימור ושהציפורים יגיעו למקומות מסויימים ולא לאחרים. היום יש שיתוף פעולה של חקלאים, ציידים ורשויות פדרליות ושל קליפורניה.

כמה ערים קטנות באיזור החליטו לעשות מזה גם קצת עסק תיירותי. כאשר סיפרתי על העגורים (Sandhill Crane) סיפרתי גם על הפסטיבל של העגורים המתרחש כל שנה בעיר Lodi. במשך סוף שבוע מארגנים אירועים, סיורים עם צפרים אנשי מקצוע וכיוצא בזה. ביקרנו שם כמה פעמים. השנה, לכבוד סוף שבוע הארוך בתחילת נובמבר (חג פדרלי), החליטה אשתי  היקרה (MammaQuail) שננסה פסטיבל אחר בערך שעה נסיעה צפון מזרח ל"פסטיבל העגורים". ככה יצא שהלכנו ל"פסטיבל הברבורים" של Yuba City. העגורים אוהבים להיות מערבה משם. הברבורים אוהבים את שדות האורז ממזרח לעיר. יש עוד פסטיבלים (אווזי שלג בעיר Chico) שם אולי נבקר בשנה אחרת.

ראינו עושר אדיר של ציפורים. פשוט קשה לתאר. MammaQuail כתבה שלוש רשומות דווקא על הטיולים הקטנים שהיו יחסית עם מעט ציפורים. האחד, סיור מודרך: Bobelaine Audubon Sanctuary. השני והשלישי לא מודרכים באיזור מזרחי לעיר: Black Swan Trail and Hammon Grove Park. כל אלה היו ביום אחד.

שדה עם ברבורים

בערב הקודם יצאנו לראות ברבורים בשדה מוצף ליד כביש 20 בדיוק כפי שראינו בעבר וגם סיפרתי על כך. ככה זה נראה מבעד העדשה הרחבה של MammaQuail:

DSH_6079

ישבתי עם הבת הגדולה מול השדה המוצף וצילמנו. היו שם שחפים ממינים שונים, ברבורים ממין Tundra Swan (זה מה שבאנו לראות), וגם אווזים משני מינים. ישבנו עד שהחשיך וצילמנו. הנה קצת שחפים. בצילום הבא: מימין Ring-billed Gull בן שנתיים בלבוש חורף, באמצע Ring-billed Gull בוגר ומשמאל Herring Gull בוגר.

DSF_2783
Ring-billed Gulls and Herring Gull

הנה הברבורים. כמובן, הציפורים הגדולות עם צוואר ארוך הן ברבורים (Tundra Swan). החומות מלפנים הן אווזים ממין Greater White-fronted Goose והציפורים הלבנות ה"קטנות" הן אווזי שלג (Snow Goose).

DSF_2786
Tundra Swan, Greater White-fronted Goose and Snow Goose

הרבה ציפורים התעופפו ממעל. חלקם ביחידים וחלקם בקבוצות גדולות או בעננים של אווזים שמכסים את השמיים.

DSF_2802
Tundra Swan
DSF_2806
Cloud of Geese

היה משעשע לראות איך הם עפים בכיוונים שונים ולא נכנסים זה בזה. הנה זוג של Greater White-fronted Goose מכינים עצמם לנחיתה, כאשר לפניהם עולה אווז שלג בהמראה.

DSF_2818
Two Greater White-fronted Goose and one Snow Goose

היה ירח כמעט מלא. הבת הגדולה ואני השתעשענו ב"לצלם ציפור על רקע הירח". תרגיל מעניין, כי המצלמה נוטה לקבע פוקוס על הירח, אז הטכניקה חשובה. בנוסף, כדרכן של ציפורים הן כולן עשו קנוניה נגדנו והתעקשו לא לעוף מול הירח. במשך דקות ארוכות עקבנו אחר להקות רבות עפות לכיוון הירח וברגע האחרון משנות כיוון. חלקן אפילו התפצלו לשני זרמים, אחר מעל ואחד מתחת לירח. בסוף הצלחתי לתפוס אווז שלג בודד שהתבלבל ולא הצליח להרגיז אותנו.

DSF_2821
Snow Goose

עוד שדה עם ברבורים

יום אחר כך, בדרך אל סיור הבוקר שעליו כתבה אשתי (Bobelaine Audubon Sanctuary) ראינו שדה עם ברבורים שקרובים יותר לכביש, שם אפשר לצלם יותר טוב, וגם באור יום מלא. אחרי אותו סיור, בדרך חזרה לעיר עצרנו לרגע לצלם את הברבורים. הצילום בראש הרשומה הוא משם. הנה עוד צילום, הפעם קבוצה של ברבורים. הברבורים האפורים והקטנים יותר הם צעירים בני פחות משנה.

DSF_2936
Tundra Swans

ביקור בשמורה Gray Lodge Wildlife Area

את יום המחרת (יום שני, 11.11.2019, חג פדרלי) התחלנו בשמורה השייכת למדינת קליפורניה: Gray Lodge Wildlife Area. זה איזור שהמדינה מתחזקת, ומותר שם לפעמים גם לצוד, אבל זה בעיקר לתת מקום לאווזים. זהו אוסף של בריכות מוצפות יותר משדות אורז, ומתאימות בעיקר לאווזים וברווזים. לפעמים ניתן לראות שם גם קצת ברבורים, אבל אותם לא ראינו. מה שהיה שם זה עושר מדהים של ציפורים. מגיעים למקומות אלה ארבעה מיני אווזים, אבל משניים מהמינים היתה נציגות זעומה ביותר. השניים האחרים מילאו את הבריכות בינתיים.

יש שם מסלול הליכה של כמה קילומטרים וגם מסלול נסיעה ברכב שם אסור לצאת מהמכונית. באופן מוזר, ציפורים לא חוששות מרכב, אבל נבהלות מאד מאנשים שמחוץ לרכב. כפי שוודאי לא הייתם מנחשים, לא התחלנו במסלול ההליכה, וגם לא במסלול הרכב. יצאנו מהאוטו בחנייה, הוצאנו מצלמות והתחלנו מייד לצלם במרץ. הנה צילום ראשון:

DSF_3026
Greater White-fronted Goose, juvenile Snow Goose and Blue-winged Teal

בצילום הזה שני אווזים. החום מלפנים הוא Greater White-fronted Goose, והאווז בצבע אפור מאחוריו הוא אווז שלג אבל צעיר. הבוגר יהיה בצבע לבן עם מקור וורוד, ויש גם מופע נדיר בו האווז כהה. אלה שני המינים שהיו נפוצים בשמורה. מאחוריהם (לא שמתי לב לזה עד שהסתכלתי בצילום) יש ברווז בשם Blue-winged Teal (שרשיר כחול־כנף). הוא בכלל לא מצוי אצלנו ותמיד יפה לראות כזה. אחר כך הבת הגדולה מצאה כמה מהם וצילמנו אותם. היו שם אווזים בכמויות אדירות – עד כמה, תראו בהמשך. בינתיים צילמנו עוד אווזים וברווזים. הנה עוד צילומים רק מהחנייה.

DSF_3029
Snow Goose, juvenile
DSF_3033
Greater White-fronted Goose, Snow Goose and Northern Pintail
DSF_3044
Great Blue Heron
DSF_3048
Blue-winged Teal, male on right and female on left
DSF_3066
Northern Pintail, male on left and female on right

התחלנו במסלול ההליכה (שמתחיל באותה חנייה). אשתי דרשה שאצלם גם את הציפורים הפשוטות, כמו האגמייה האמריקאית ולבנית גדולה, כדי שיהיה תיעוד שיש גם כאלה.

DSF_3081
American Coot
DSF_3136
Great Egret

קיוויתי לראות גם חטפיות ממינים שונים אבל כל מה שמצאנו היה Black Phoebe עליו כתבתי בפעם הקודמת.

DSF_3107
Black Phoebe

לא כל הדרך היתה ליד המים, וראינו גם ציפורים קטנות אחרות. הנה שני דרורים נפוצים שאנו רואים גם בחצר הבית. מימין צעיר של Golden-crowned Sparrow ומשמאל צעיר של White-crowned Sparrow. זה גם היה התרגיל של זיהוי דרורים שעשינו יום קודם לכן בסיור המודרך.

DSF_3089
Golden-crowned Sparrow and White-crowned Sparrow

היו גם דרורים שאנו רואים לעיתים נדירות מאד. הם פשוט אינם נפוצים וגם קשה להבחין בהם. הנה שניים ששמחתי במיוחד בגללם:

DSF_3093
White-throated Sparrow
DSF_3095
Lincoln Sparrow

הגענו לאיזור תצפית על המים, בריכה אחרת. מולינו שלל אווזים וברווזים, אבל איך שהגענו התעופף עקב אדום־כתף אל הגדה הקרובה של הבריכה ומייד התרומם משם כשהוא נושא ברגליו נחש. לא הצלחתי לצלם מרוב מהירות. היו מעט דורסים נפוצים אחרים, אז הנה מקבץ:

DSF_3106
Red-tailed Hawk
DSF_3173
Turkey Vulture
DSF_3188
Northern Harrier

פתאום הבחינה הבת הגדולה באווז שונה מהאחרים: Cackling Goose. הוא נראה דומה מאד לברנטת קנדה (עליה כתבתי בעבר), אבל הוא קטן יותר ובעל מקור קטן בהרבה יחסית לראש. הנה הוא בצילום הבא, ויכולים לראות שגודלו בערך כמו של שאר האווזים בצילום. ברנטת קנדה גדולה מהם בהרבה.

DSF_3103
There is a Cackling Goose in the middle

זהו אחד המינים שעדיין לא הגיע לשם. ראינו רק אווז בודד בתוך כל ההמולה. היו גם כמה פרטים בודדים של אווז קנדה (Ross’s Goose) שהוא דומה מאד לאווז שלג אבל קטן יותר ועם מקור דק יותר יחסית לראש. הנה צילום ממקום אחר שמראה את ההבדלים, כולל אווז שלג במופע כהה (שנקרא בלשון הצפרים Blue Goose):

Snow and Ross and Blue

אני שב וחוזר שקשה לתאר כמה המקום מלא בציפורים. יש הרבה בריכות ובכל אחת המולה גדולה. הנה שתי בריכות, אחת עם אווזים ואחת עם ברווזים, כפי שמתעדת העדשת הרחבה של אשתי.

DSH_6781
Snow Geese
DSH_6814
Field with Ducks

כאשר עברנו ליד חלק מהבריכות בסיור הרגלי, היו האווזים עולים לתעופה, והדף הכנפיים היה מורגש באויר, וגם הרעש היה גדול מאד. הנה שני צילומי המחשה:

DSF_3120
Snow Geese
DSF_3122
Snow Geese

והנה סרטון קצר שעשינו במקום:

בסיום הסיבוב הרגלי צילמתי גם את הציפורים הנפוצות בצמחים שליד המים: Red-winged Blackbird. בצילום יש נקבה (חום מפוספס) ושני זכרים צעירים (כתום בכנף).

DSF_3140
Red-winged Blackbirds

במסלול הנסיעה ראינו עוד אווזים לרוב, וגם ברווזים. אסיים את הסיפור עם כמה מהברווזים שראינו, כולל אחד מיוחד מאד. תחילה, הנה זוג של ברווז אפור (זכר ונקבה) שמוכרים גם מהארץ:

DSF_3151
Gadwall, male and female

הנה מקבץ של ברווז חד־זנב (Northern Pintail) ושל ברווז אמריקאי הנקרא American Wigeon. אני מוסיף צילום עם תגיות כדי להסביר מי הם הברווזים.

DSF_3159
Northern Pintail and American Wigeon
DSF_3159 with explanation
Northern Pintail and American Wigeon

בארץ אין American Wigeon אבל יש קרוב משפחה (מאותו סוג) הנקרא Eurasian Wigeon ובעברית: ברווז צהוב־מצח. המין האירופי הוא מזדמן נדיר באמריקה, ונוהג לשוטט עם קבוצות גדולות של קרובו האמריקאי. כיוון שראינו קבוצות גדולות כאלה, חיפשנו את המין האירופי. הנה ברווז צהוב־מצח (זכר) שצילמתי בקליפורניה בטיול אחר, שלושה שבועות אחרי הסיפור הנוכחי.

DSF_3493
Male Eurasian Wigeon at Arcata Marsh, 29.11.2019

הבת הגדולה גם כן סרקה את השדות המלאים בברווזים ופתאום הכריזה שמצאה ברווז היברידי – הכלאה של המין האמריקאי והמין האירופי. זה אכן קורה לפעמים, ונדיר במיוחד לראות את זה. מדהים עוד יותר איך היא הצליחה לזהות אותו. אני לא הצלחתי לצלם, ומה שמופיע פה זה צילום שלה:

DSG_4351 Hybrid Wigeon
Hybrid of American Wigeon and Eurasian Wigeon, male

לסיום, אוסף של ברווזים נוספים, כולל כמה ברכיות ("תצלם אותן" אמרה אשתי, שיהיה תיעוד שיש גם כאלה).

DSF_3165
Northern Shoveler and Northern Pintail
DSF_3178
Bufflehead, male
DSF_3182
Mallards

5 תגובות בנושא “פסטיבל ברבורים – עם אווזים וברווזים

 1. סחטיין לבת שלך על הראיה החדה. איך יודעים שזה הכלאה? לפי המצח הצהוב והירוק על העין?
  בהחלט כמויות מרשימות מאד של אווזים וברווזים!
  אני השנה הצלחתי להגיע לאגמון חפר ביום השיא של השקנאים – 15,000 – זה בהחלט מרהיב.

  אהבתי

  1. יודעים שזו הכלאה לפי צבע הראש: חום חלוד עם פס צהוב טיפוסי למין האירופי, אבל הרצועה הירוקה שייכת רק לאמריקאי. במגדיר Sibley יש שתי דוגמאות למראה של הכלאה, והברווז מתאים בדיוק לאחת מהן.

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s