יומיים של ציפורים ליד סקרמנטו – היום הראשון

בצילום ממעל: להקת ברבורים (Tundra Swan) חולפת מולנו.

טיול קטן בשמורה Cosumnes River Preserve

נסענו בהרכב משפחתי מורחב מאד לכמה ימים במרכז קליפורניה. ביום האחרון של העשור, 31.12.2019, נסעו כמעט כולם ליום של סקי בהרים שבמזרח קליפורניה. נותרתי מאחור עם אימי שגם היא אינה גולשת. אז החלטתי שנלך לבלות בטבע: נצפה בציפורים במקום שלא הייתי בו עדיין (למרבית ההפתעה). המקום נקרא Cosumnes River Preserve והוא קצת מדרום לבירת קליפורניה: סקרמנטו. הייתי יכול לספר כל מיני סיפורים על השמורה, אבל אין צורך. אשתי היקרה החליטה לספר בעצמה, עם הרבה מהצילומים שלי. לא נותר לי אלא להפנות את הקהל אל מה שהיא מציגה: זה שווה מאד לקרוא.

הלכנו במסלול קצר (פחות משלושה קילומטרים) ממרכז המבקרים, דרך מקום עם בריכה, דרך יער אלונים קטן, וחזרה בצידו השני של הכביש לאורך שטח פתוח ולצד הנהר. הנה כמה צילומים מאותו יום בשמורה.

1 coopers hawk
Cooper's Hawk, juvenile
8 ruby crowned kinglet
Ruby-crowned Kinglet
88 warblrer
Black-throated Gray Warbler, male
9 white fronted goose
Greater White-fronted Goose

הסבכון (Black-throated Gray Warbler) די מיוחד, כי ראיתי כזה פעמים ספורות בלבד. הוא חולף בנדידה דרך קליפורניה ולא אמור להיות כאן בחורף. צילום המלכילון (Ruby-crowned Kinglet) גם הוא מיוחד. היו הרבה מהם אבל בדרך כלל אינם מראים את הכיפה האדומה. יצא יפה. הציפורים הנפוצות בשמורה היו האווזים ממין Greater White-fronted Goose (בעברית: אווז לבן־מצח, ראה צילום ממעל). היו רבים מהם במים, וגם להקות גדולות באויר.

היו גם דברים מיוחדים אחרים. ראינו חרטומן (Wilson’s Snipe) שהיה ביישן במיוחד ונחבא בעשב על רצועת אדמה קטנה בתוך המים. ראינו אפחלו ברודית (Sora) אבל היא ברחה מהר כי היו הרבה אנשים. חזרנו אל מרכז המבקרים. עוד לא צהריים, אז דיווחנו על מה שראינו ושאלנו איפה ניתן לראות עגורים. הם שלחו אותנו לשמורה קרובה, Staten Island Road, שם אומרים שיש דברים מעניינים.

כמה דברים על עופות מים נודדים

שאלתי על עגורים כי זה חורף, והם נודדים אל קליפורניה בחורף וזה האיזור הכללי בו ניתן למצוא הרבה מהם,כפי שכתבתי בעבר. יש מינים רבים של עופות מים שמבלים את האביב והקיץ בצפון הרחוק (אלסקה, צפון קנדה, החוג הארקטי). הם מקננים ומגדלים את הדור הבא בצפון, אבל חורפים בדרום. יש אוכלוסיות שונות מחולקות לעיתים לתתי מינים, עם אזורי קינון נפרדים לכל אוכלוסיה ואיזורים מוגדרים לשהיית החורף. לא רק עופות מים עושים זאת. גם הרבה ציפורים קטנות וגם עופות דורסים נוקטים באותה שיטה. מגדיל לעשות חופזי בשם American Golden Plover שנודד בכל שנה מהחוג הארקטי עד לקצה הדרומי של דרום אמריקה ובחזרה.

יש כמה מיני ברווזים שנודדים ככה, אבל אתמקד פה רק בעופות המים הגדולים ביותר שמגיעים בכמויות גדולות אל קליפורניה. תחילה, כמובן, העגורים (Sandhill Crane) עליהם כתבתי בעבר. גדולים כמותם הם הברבורים ממין "ברבור קטן" (Tundra Swan) שגם עליהם כתבתי לא מזמן. ויש גם כמה מיני אווזים.

בשמורת Cosumnes River Preserve פגשנו רק אווזים ממין Greater White-fronted Goose. קיוויתי לראות אווזים לבנים (אווז שלג ואווז קנדי – Snow Goose and Ross’s Goose) אבל הם מתרכזים במקומות אחרים ובכמויות אדירות. פגשנו אותם לאחרונה בחיפוש אחר ברבורים.

נשארו מיני אווזים מסוג ברנטה. כתבתי על ברנטת קנדה (Canada Goose) בעבר. תת המין הגדול כבר אינו נודד, ובדרך כלל נמצא קרוב יותר למקומות יישוב ופחות בשמורות האלה. תת המין הקטן נודד כמו שאר האווזים, אבל מעדיף לא להגיע לקליפורניה. צפוף פה. מלבדם יש ברנטה שחורה, שמעדיפים את איזור חוף האוקיינוס, ולבסוף מין שדומה לברנטת קנדה: Cackling Goose. הם קטנים בהרבה מברנטת קנדה (בערך בגודל של תת המין הקטן). יש להם מקור קצר בהרבה ביחס לראש, ולאוכלוסיה שמגיעה מאלסקה יש צווארון לבן בתחתית הצוואר. ראיתי להקה שלהם פעם ליד ביתנו, וגם במקום אליו החלטנו לראות: Staten Island Road.

מה ראינו בשמורה Staten Island Road

זו שמורה קטנה, שהיא חצי אי מוקף כמעט מכל צדדיו בנהרות. בקצה אחד יש ממגורת תירס, שהיא מחזה מיוחד באיזור כי בקליפורניה לא מגדלים הרבה תירס. לעומת זאת עגורים אוהבים מאד שדות תירס שקוצצו עד גובה הברך בערך. אז השמורה מורכבת משדות תירס מקוצצים לפי העדפת העגורים, וגם שדות מוצפים שטובים לאווזים, ברווזים, ברבורים ושם גם העגורים מתאספים לשנת הלילה.

עצרנו כמעט מיד בצד הדרך כי ראינו עגורים. לפני שיצאנו מהאוטו, הייתי חייב לצלם פרוש בית. הם נפוצים מאד, אבל רק לעיתים נדירות אני מבחין באחד בצבע כתום (ופעם אחת אפילו צהוב). צבעם הרגיל הוא אדום.

DSF_4476
House Finch

והנה העגורים שראינו בשדה:

DSF_4478
Sandhill Crane

המשכנו בנסיעה, וראינו עגורים קרובים יותר. ככה זה בשמורה הזאת: נוסעים קצת, עוצרים ומצלמים.

DSF_4487
Sandhill Crane
DSF_4492
Sandhill Crane

בשלב כלשהו כבר לא עוצרים בשביל העגורים… המשכנו בקצת נסיעה ופתאום שדה מוצף ובו הרבה מאד ציפורים. אלפי אווזים ממין Cackling Goose וביניהם ברבורים לרוב וקצת ברווזים. האווזים היו בעיקר עם צווארון לבן: הגיעו מאלסקה.

DSF_4497
Cackling Goose
DSF_4507
Cackling Goose

על היבשה מסביב לשדה עמדו עגורים:

DSF_4512
Sandhill Crane

במים קרוב יותר אלינו: אווזים וברבורים.

DSF_4518
Cackling Geese and Tundra Swans and a few Northern Shovelers

ברקע מרחוק, שקנאים לבנים (American White Pelican) ומאחוריהם עוד עגורים:

DSF_4524
American White Pelicans – white in the back, and many others

משום מה לא עלה בדעתי לעשות צילום רוחב עם הטלפון. עדשת המצלמה שלי לא מאפשרת צילומי רוחב. אני משתמש בעדשה Nikon 200mm-500mm f5.6. אבל עשיתי כמה תקריבים (ככל שניתן) של ברבורים. יש מין גדול יותר של ברבורים שיכול להגיע אל קליפורניה (Trumpeter Swan), אבל בלי קנה מידה הסימן המבדיל הוא מבנה המקור. חיפשתי לשוא. רק שלושה פרטים דווחו בקליפורניה השנה. הם חורפים בדרום קנדה – אנחנו דרומיים מדי. הנה אחד הצילומים:

DSF_4530
Cackling Geese and Tundra Swans
DSF_4581
Cackling Geese and Tundra Swans

נשארנו במקום קצת כדי לצפות במחזה. צילמתי ציפורים קטנות וגדולות.

DSF_4545
Song Sparrow
DSF_4550
Cackling Goose
DSF_4559
Cackling Goose

התחילו להגיע להקות של ברבורים ולנחות בשדה מולנו. השתעשעתי קצה בצילום ברבורים בתעופה, כולל הצילום בראש הרשומה.

DSF_4594
Tundra Swan
DSF_4596
Tundra Swan

לבסוף, צילמתי לבנית גדולה, רק כי עמדה בסבלנות ודיגמנה. היה יום מוצלח. אמא שלי התרגשה מאד ביחוד מהברבורים.

DSF_4597
Great Egret

סיום

בערב, פגשנו שוב את המשפחה שיצאה לסקי. הבת הגדולה ראתה חלק מהצילומים והתחילה להתחנן שניקח אותה לשם. כמובן, כבר החלטתי שנלך לשם ביום המחרת. היה לנו יום טיול שלא תוכנן עוד, וזה בדרך הביתה, ואולי זה ירשים עוד חלקים מהמשפחה. ובכלל, אשתי גם טרם ביקרה בשמורה הזאת – ממש מחדל שצריך לתקן. מה שראינו למחרת – בפעם הבאה. למרבית ההפתעה, זה היה שונה למדי (רק יום אחד אחר כך!) וראינו דברים מפתיעים מאד.

4 תגובות בנושא “יומיים של ציפורים ליד סקרמנטו – היום הראשון

  1. הכי מגניב זה המלכילון שחשף את הכתר האדום. ראיתי מלכילון אצלכם, נדמה לי שאיתך ב-2013 – והתמונה הזו ממש מקסימה 🙂

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s