יומיים של ציפורים ליד סקרמנטו – היום השני

בצילום ממעל: שני עגורים (Sandhill Crane) חולפים מעל שדה עם ברבורים (Tundra Swan), ברווזים ואווזים.

ביקור חוזר בשמורה Cosumnes River Preserve

נסענו בהרכב משפחתי מורחב אל השמורה, ביום הראשון של העשור, 1.1.2020. שוב, הייתי יכול לספר כל מיני סיפורים על השמורה, אבל אין צורך. אשתי היקרה החליטה לספר בעצמה, עם הרבה מהצילומים שלי. לא נותר לי אלא להפנות את הקהל אל מה שהיא מציגה: זה שווה מאד לקרוא.

הלכנו באותו מסלול קצר, כמו בפעם הקודמת. הפעם, זה היה איטי יותר כי אנו עם פמלייה גדולה. כבר בהתחלה ראינו מחזה מעניין. קבוצת סנאים ממין של מזרח ארה"ב במרדף קולני. שניים מהם נפרדו מהשאר, עלו על עץ ונתנו לנו את המחזה הבא:

v squirrel porn
Eastern Fox Squirrel

הסנאים, אגב, ממין שאיינו שייך לקליפורניה. מישהו הביא כאלה כי חשבו שהסנאים המקומיים אפורים מדי. המשכנו לאורך היער במקום בו יש הרבה מלכילונים. חיפשתי לצלם שוב את הסבכון היפה מהיום הקודם – זה עם הפסים בשחור-לבן. היו הרבה מלכילונים, קטנים מאד ואחוזי תזזית, ובגלל התאורה (מעונן) נראו כהים חוץ מבעד עדשת המצלמה. פתאום ראיתי אחד עם פסים – זהו המלכילון הנדיר בקליפורניה: Golden-crowned Kinglet. צילמתי מייד אבל לא טוב. ניסיתי להראות לבת הגדולה, אבל היו כל כך הרבה מהם שאיבדתי אותו.

x golden crowned kinglet
Golden-crowned Kinglet

ליד המלכילונים ראינו סבכון מוזר. הצבעים נראו כמו ציפור שצילמתי פעם בטקסס, אבל אמורה להיות נדירה מאד בקליפורניה: Nashville Warbler. גם בהתבוננות קרובה ככה נראה היה לנו: הראש אפור, טבעת לבנה סביב העין, חזה ותחתית זנב צהובים. יצאו צילומים טובים, אבל גם בהגדלה קשה לזהות בדיוק – זה לא מתאים. בסופו של דבר, העליתי את הצילומים לפורום ציפורים של קליפורניה, וגם שם לקח יומיים של דיונים, אבל בסוף הגיעו למסקנה שזהו מין סבכון שנפוץ בקליפורניה, אבל שייך לתת מין של הרי הרוקי, ואפילו יותר נדיר לראותו מהזיהוי הקודם. אז מצאתי "סבכון הדס" – Orange-crowned Warbler, ssp. orestera.

xx orange-crowned warbler
Orange-crowned Warbler, ssp. orestera

המשך הסיור היה דומה, עם הרבה אווזים לבני־מצח. לקראת הסוף מצאתי את החרטומן (Wilson’s Snipe) באותו מקום בו היה ביום הקודם. הפעם היה קצת יותר פעיל, והצלחתי לצלמו.

zz Snipe
Wilson's Snipe

הבת הגדולה ניסתה לצלם ולא הצליחה. הציוד שלה קל הרבה יותר אבל לא מגיע כל כך רחוק. בסופו של דבר החלפנו מצלמה רק בשביל הצילום הזה והבטחתי שננסה משהו אחר בהמשך. הגענו משם לקצה המסלול, מבט אחרון אל המים. הבת פתאום מכריזה שמצאה Blue-winged Teal (שרשיר כחול־כנף): ברווז יפה שרואים מדי פעם (ראו לדוגמה בטיול לראות ברבורים), אבל אינו נפוץ. הברווז היה עם ראשו בתוך המים, ורק מדי פעם הציץ החוצה. ראיתי אותו לשניה ואמרתי שזה Northern Shoveler (מרית צפונית): ברווז שנפוץ פה מאד, וגם בארץ ובאירופה. חיכינו בסבלנות עד שניתן היה לראות את הברווז בבירור. מסתבר שהוא (ברווז זכר) הכלאה של שני המינים. זה נדיר מאד, והתערובת של שני המינים יוצאת יפה במיוחד.

DSF_3048
Blue-winged Teals, a couple of months earlier
66 shovelers
Northern Shovelers on left, hybrid duck on the right
6 hybrid
In the back: hybrid male of Blue-winged Teal and Northern Shoveler

חזרנו לרכב, ונסענו לראוחת צהריים ארוכה מאד. באחר הצהריים המאוחרים הגענו לשמורה השנייה לצפייה בעגורים.

כמה דברים על המצלמות

אני מצלם בשנים האחרונות בציוד שמפורסם על ידי Nikon כאידאלי לצילום ציפורים. האילוצים הם צילום מהיר ככל שניתן, עם הגדלה גדולה ככל שניתן. אני גם דורש שניתן יהיה לטייל עם העדשה, ולא להשתמש בחצובה. זה אומר שצריך להתפשר על משהו. עדשה מהירה מאד עם הגדלה גדולה (נניח 400mm f2.8) תשקול כמעט 4 קילו. היא גם תעלה בערך שנים עשר אלף דולר. גם עדשה יותר "רגועה" דוגמת 300mm f2.8 אותה ניסיתי בעבר (מהשכרה) תשקול כמעט 3 קילו ותעלה כמעט ששת אלפים דולר. אז התפשרתי על עדשה שהם ממליצים: Nikon 200-500mm f5.6 ששוקלת "רק" 2.3 קילו ועולה רק $1400. יחד עם המצלמה Nikon D500 ומנשא, הכל שוקל בערך 4 קילו וניתן לטייל עם זה וגם לצלם ללא חצובה. אבל צריך קצת כוח בידיים.

לעומתי, לביתי הגדולה ציוד קל יותר (וקצת זול יותר) והיא אינה צריכה מנשא, וגם פחות כוח בידיים. היא משתמשת במצלמה Nikon D7500 (קצת קטנה יותר אבל עדיין מעולה) ובעדשה Nikon 70-300mm f4.5-5.6. יש לה הגדלה קטנה יותר, והפוקוס הידני לא מוצלח. בכל זאת זה ציוד טוב, ובמשך שנים השתמשתי בפחות מזה בעצמי.

היא התאכזבה שלא הצליחה לצלם את החרטומן בציוד שלה. אז עשינו ניסוי. לצורך הטיול בשמורת Staten Island החלפנו את העדשות בינינו. היא נשארה עם המצלמה שהיא מכירה, אבל עם עדשה גדולה וכבדה, וגם יותר טווח צילום למרחוק. אני נשארתי עם מצלמה שאני מכיר טוב יותר, וטווח צילום קצר יותר ויכולת לצילומי רוחב. ככה זה נראה בשמורה:

DSF_4789
שדה ושמיים מלאים ציפורים, והבת מצלמת עם העדשה הגדולה

בתיאור היום השני בשמורה יש צילומים שלי עם העדשה הקטנה יותר וצילומים של ביתי עם העדשה הגדולה. כל הצילומים מסומנים כמובן עם שם הצלם.

ביקור חוזר בשמורה Staten Island Road

כמו ביום הקודם, די מהר רואים עגורים בשדות התירס. אבל היו פחות עגורים. הם מתכנסים לשנת לילה בשדות המוצפים, ובבוקר עפים אל שדות יבשים למצוא צמחיה (קלחי תירס) ובעלי חיים: בעיקר מכרסמים. העגור שהבת צילמה מסומן בטבעות על רגלו.

DSG_7234
Sandhill Crane
DSF_4781
Sandhill Crane

המשכנו אל השדות המוצפים. הפעם, יש צילום רוחב במצלמה שלי. התקריבים של הבת. הציפורים מסתדרו בשורות. הקרובים הם ברבורים, מאחוריהם אווזי שלג, מאחוריהם ברווזים ואגמיות ומעל אווזים ממין Cackling Goose. זה שונה בהרבה מיום קודם: אז לא היו אווזי שלג, וגם היו פחות ברבורים, אבל כל אווזי Cackling Goose היו במים. מעניים לאיפה הם נעלמו.

DSF_4793
Wide view of swans, geese, ducks and coots
DSG_7236
Tundra Swans
DSG_7238
Tundra Swans and Snow Geese
DSG_7251
Tundra Swans and northern Shovelers

בריכה נוספת ומחזה שונה. שוב רוחב שלי ותקריב של הבת. הפעם יש מעט ברבורים, וכמות גדולה של ברווזים ממין Canvasback.

DSF_4813
Canvasback and Tundra Swan
DSG_7275
Canvasback and Tundra Swans

ממעל עברה להקה של אווזי שלג

DSF_4815
Snow Goose

המשכנו בנסיעה והגענו לשדה מלא באווזים. זה המקום בו נחים האווזים שראינו אתמול.

DSF_4822
A field of Cackling Goose
DSG_7294
A field of Cackling Goose

משהו הבהיל אותם והם התרוממו לענן של ציפורים. פה יש יתרון דווקא לעדשה הקטנה.

DSF_4825
Cackling Goose
DSF_4828
Cackling Goose
DSG_7309
Cackling Goose

הגענו לסוף הדרך. הדרך אמנם ממשיכה, אבל בשטח פרטי. יש שם מגדל ועליו לפעמים רואים ינשופים. הפעם הם לא היו שם. אבל הבת מצאה משפחה של ארנבונים שגרה בתוך ערימה של צינורות.

DSG_7366
Cottontail

בינתיים השתעשענו בצילום להקות ברבורים ועגורים באוויר עד שנמאס למשפחה, והוחלט לנסוע הביתה.

DSF_4852
Tundra Swan
DSG_7333
Sandhill Crane
DSG_7368
Tundra Swan

בדרך עצרנו לרגע ללבנית הגדולה שדיגמנה.

DSG_7382
Great Egret

סיום

שתי השמורות היו מרשימות. שמעתי משאר המשפחה שהגיעו מהארץ שהמחזה בשמורת Staten Island היה דומה לשמורת החולה, רק שהשמורה האמריקאית היתה מלאה ביותר ציפורים. יש בקליפורניה שמורות עם יותר ציפורים, כפי שהדגמתי בסיפור על פסטיבל הברבורים. בפעם הבאה אולי אקח אותם לראות מאה אלף אווזי שלג באוויר!

והניסוי עם המצלמות? אני חושב שביתי צריכה לפתח קצת יותר כוח בידיים, וגם להתרגל לעדשה כזאת גדולה. צריך להחזיק את המצלמה יציבה, וזה קשה כשהציוד כבד. הרבה מהצילומים שלה יצאו מטושטשים. צריך לחשוב על פתרונות טובים יותר.

7 תגובות בנושא “יומיים של ציפורים ליד סקרמנטו – היום השני

  1. אני התפעלתי מזה שבכלל יצאו לה גם צילומים טובים, עם העדשה הכבדה הזו! אני לא מסוגלת להחזיק אותה יציב.
    מעניין לחזור ולראות דברים שונים 🙂
    נשיקות לכל המשפחה!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s