תצפיות טבע בימי הסגר – אפריל 2020

צילום כותרת: שני דרורים זכרים על עץ התפוז בחצר הבית. משמאל: Golden-crowned Sparrow ומימין: White-crowned Sparrow.

בימים טרופים אלה כאשר אנו מצויים בעיקר בבית, ניתן לגלות קצת יותר את הטבע שנמצא צמוד לבית. אנו גרים בקליפורניה, וכאן עדיין מותר לשוטט בחוץ כל עוד לא מתקרבים אל אנשים אחרים. אבל, איננו יכולים לנסוע רחוק מדי, וגם השירותים הציבוריים סגורים בכל מקום (כולל בפארקים), כך שלא ניתן לטייל הרבה מדי. מדי פעם אנו יוצאים לאיזה שמורה או פארק עירוני קרובים לבית, אולי לשעתיים של הליכה. זה משאיר את כמעט כל היום להתבוננות בסביבה הקרובה לבית – מה שאיני עושה בימים בהם אני נוסע לעבודה.

אז הנה כמה תצפיות של החודש הנוכחי, אפריל 2020.

כתבתי כבר רשומה על ארבעה מינים של Hummingbirds שצילמתי בקליפורניה. אחד מהמינים קבוע פה כל השנה: Anna’s Hummingbird ואנו רואים אותם באופן כמעט קבוע בחצר הבית. יש גם מין נודד (Rufous Hummingbird) שחולף אצלנו. באביב הם נודדים ממקסיקו אל צפון ארה"ב וקנדה, ובדרך עוצרים קצת בקליפורניה. לפני כמה ימים הודיעה הבת הגדולה שהיא רואה אחד מהם בחצר. אז יצאנו לצלם. זה היה זכר יפה, כמעט כולו בצבע חלוד. לציפורים אלה יש נוצות ראש וגרון שמבהיקות בשמש אם מסתכלים עליהם בזוית המתאימה. הנה שני צילומים של אותו זכר, בפרופיל (צוואר שחור) ומלפנים (נוצות בוהקות באור השמש).

Rufous Hummingbird, male
Rufous Hummingbird, male

עברו כמה ימים ושוב צופים בציפורים מאותו מין. עץ התפוז שלנו פורח, וזה מקום טוב בשביל הציפורים לתדלק לפני המעוף לצפון הרחוק. הפעם זוג: זכר ונקבה. הנקבה חלודית פחות, עם גב ירקרק ובטן לבנה.

Rufous Hummingbird, female
Rufous Hummingbird, male
Rufous Hummingbird, male

באותה הזדמנות, כאשר כבר יצאתי עם המצלמה הכבדה החוצה, עשיתי סיבוב קטן סביב החצר וגם ברחוב. מצאתי כמה "חוחיות" (Goldfinches) אמריקאיות. הנה אחד מהם:

Lesser Goldfinch, male

בחזרה לחצר, שם מצאתי עוד Hummingbird רגיל וכמה דרורים. גם הדרורים הראש הרשומה הם מאותו רגע.

DSF_6096
California Towhee
DSF_6093
Anna's Hummingbird, female

בראש העץ שבחזית הבית צפיתי בנץ. באמריקה השם Hawk ניתן בדרך כלל לציפורים מסוג עקב (buteo) אבל יש גם שני מיני נץ אמיתי (accipiter) בקליפורניה. הם אינם נפוצים במיוחד, אז לכאורה זה נחמד לראותם. אבל, המין הספציפי הזה נוהג לצוד לנו את התרנגולות, אז בכל תצפית כזאת צריך לצאת החוצה להגן עליהן, או להחזירן ללול. הפעם, הנץ היה עסוק בריב עם איזה בז, והעדיף לעוף למקום אחר.

DSF_6089
Cooper's Hawk

גם הלכנו לכמה פארקים מקומיים. בתחילת החודש, עשינו סיבוב בשמורת מקומית: Coyote Hills Regional Park. מרכזי המבקרים וגם החנייה הפנימית סגורים, בכל הפארקים. זה גם כולל את כל השירותים, כולל אלה הניידים לאורך השבילים. זו החלטה סבירה, כי יש חשש להדבקה. חלק מהאנשים עם מסיכות, אבל לא היה ממש צורך כי למרות כמות האנשים לא היה קשה לשמוא על מרחק סביר. הנה שני מראות נחמדים:

DSF_6039
Wild Turkey
DSF_6050
Black-tailed Deer

לפני יומיים הלכנו לשעתיים של הליכה איטית בשמורה Pleasanton Ridge Regional Park. היו פרחים וגם קצת ציפורים. הנה הדגמה נחמדה של השינוי בצבע הראש של Anna’s Hummingbird. זו אותה הציפור בשלוש זזוויות שונות של הראש.

DSF_6122
Anna's Hummingbird, male
DSF_6110
Anna's Hummingbird, male
DSF_6128
Anna's Hummingbird, male

לסיום, משהו שצילמה הבת הגדולה. זהו הדרור הכי צבעוני ויפה בסביבתנו: Spotted Towhee. כתבתי רשומה שלמה על הסוג Towhee, אבל לא מזיק לראות עוד:

DSF_6137
Spotted Towhee

7 תגובות בנושא “תצפיות טבע בימי הסגר – אפריל 2020

  1. יש לכם הרבה יותר טבע מסביב ממה שיש לי… והלוואי שהיתה לי חצר כמו שלכם…
    אני ירדתי היום לצלם בולבולים בגן הציבורי. בניגוד לדרורים, את הבולבולים המיינות עוד לא הצליחו לגרש.

    אהבתי

  2. הלוואי וליד הבית שלי היו המינגברדס, יש צופיות בולבולים דררות , בתל העיר הגדולה רק להסתכל
    חג שמח

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s