תצפיות בזמן סגר: סיור בפארק עירוני, אפריל 2020

בצילום למעלה: זוג טבלנים ממין Clark’s Grebe.

כפי שציינתי ברשומה הקודמת על הסגר של קליפורניה, יש אפשרות לצאת מהבית לטיול, כל עוד אנו לא מתרחקים מהאיזור (San Francisco Bay Area) ולא נצמדים אל אנשים אחרים. אז יצאנו לחלץ עצמותינו בפארק עירוני: Quarry Lakes Regional Recreation Area. המקום כולל כמה מאגרי מים עם מסלולי הליכה סביבם וביניהם. בימים כתיקונם ובעונה המתאימה, יש שם גם איזור שחייה מוסדר עם מציל. הימים אינם כתיקונם, וזה אומר שיש אזהרה על שמירת מרחק, וכל השירותים והברזיות סגורים. ככה זה נראה:

20200411_144636

אפילו כמה טלפונים ציבוריים היו שם, השד יודע למה, וחלקם היו עטופים בשקית, כאילו מישהו היה חושב לעשות בהם שימוש. האתר ידוע כמקום התאספות של טבלנים. אלה ציפורי מים ממשפחה נפרדת (משפחת הטבלניים). הם בנויים היטב לצורך צלילה, גוף מאורך, רגליים ממוקמות מאחור ככל שניתן, זנב קצר. הם מתמחים בדייג תוך צלילה. אכן, נראה הרבה מהם תוך סיור. תחילה: ככה נראה המקום:

20200411_14570420200411_145708

הלכנו עם חברים, שכמובן שמרו על מרחק, אבל יפה להפגש ולדבר, גם ממרחק סביר. גם עשינו משלוח מנות (יש לנו עודפים של ביצים מהתרנגולות, וגם תפוזים מהעץ שבחצר). בסך הכל הלכנו כחמישה קילומטר – הסיבוב הארוך של המקום. תחילה, מול החנייה, צפינו באווזים עם אפרוחים. הנה צילום שצילמה הבת הגדולה (ויש עוד כמה צילומים שלה בהמשך):

DSG_2275
Canada Goose

בתחילת הסיור ראינו כמה ציפורי שיר. היו הרבה פרטים של Anna’s Hummingbird לאורך כל המסלול, אבל כתבתי עליהם בפעם הקודמת אז אגביל את חשיפה לצילום בודד.

DSF_6170
Anna's Hummingbird, male
DSF_6172
California Scrub Jay
DSF_6179
American Crow

בצד הדרך היו פרושים שנפוצים פה. הם נהנו לאכול שיבולת שועל. הנה זכר ונקבה:

DSF_6174
House Finch, male
DSF_6176
House Finch, female

מרחוק צפינו במספר גדול של קורמורנים וגם כמה אווזים. קבוצת האווזים צדה את עיני כי אחד מהם נראה שונה מהאחרים. אכן, היו שם ברנטות קנדה (Canada Goose) ששחו בשורה, אבל אחד מהם היה קטן יותר, עם מקור קצר, ופס לבן בצווארו. זהו מין אחר: Cackling Goose. כתבתי עליהם בעבר.

DSF_6188
Double-crested Cormorants
DSF_6189
Canada Geese with one Cackling Goose

כבר בהתחלה ראינו כמה טבלנים, אבל הם היו רחוקים. הבת הגדולה צילמה שניים מהם, ממינים שונים. בארה"ב יש שבעה מיני טבלנים. אחד מהם, Least Grebe, דומה לטבלן הגמדי הידוע בארץ, אבל נמצא רק בדרום טקסס, שם גם צילמתי אותו. כל השישה האחרים נמצאים בקליפורניה, אחד נדיר יותר, וחמישה נפוצים. לפני כחודשיים צפו בטבלן הנדיר במקום בו טיילנו, אז חשבתי שאולי אצלם את כל ששת המינים באותו מקום. בסופו של דבר מצאנו רק חמישה! נתחיל עם השניים שהבת הגדולה צילמה מרחוק מאד:

DSG_2278
Eared Grebe, breeding colors
DSG_2312
Pied-billed Grebe

יש לשניים האלה גם שמות עבריים. הקטן עם הפס השחור במקור (Pied-billed Grebe) נקרא "טבלן עקוד־מקור". לשני (Eared Grebe) קוראים "טבלן בינוני". חלק מהטבלנים (טבלן בינוני וטבלן לבן־לחיים) נודדים צפונה באביב, אז בדרך כלל אנו לא רואים אותם באביב, ולא בצבעי החיזור שלהם. הפעם ראינו את שניהם וזה היה נחמד מאד. הנה דוגמה של טבלן לבן־לחיים שהתקרב אלינו מאד. כמובן, הלחיים לבנות רק בצבעי חורף, והצילום הוא בצבעי חיזור של אביב.

DSF_6193
Horned Grebe, breeding colors

שני המינים הבאים היו הנפוצים ביותר בטיול הזה. אלה טבלנים גדולים (קצת יותר מטבלן מצוייץ מהארץ) ושני המינים דומים מאד זה לזה. רובם היו רחוקים, אבל מדי פעם ראינו כמה קרובים יותר עבור צילומים טובים. הנה אחד מכל מין. מצאו את ההבדלים:

DSF_6197
Western Grebe
DSF_6209
Clark's Grebe

יש להם התנהגות חיזור מרשימה במיוחד: זוג טבלנים נצמד ורץ על המים למרחק של כמה עשרות מטרים. זה ריקוד מרהיב, אבל העונה טיפה מאוחרת לכך. מדי פעם ראינו זוג שנראה שאולי יעשה הופעה, אבל לא ראינו את ההופעה עצמה. זוג האוהבים בראש הרשומה היה מבטיח במיוחד. יש להם התנהגות מעניינת גם בקיץ. הם נושאים את האפרוחים על גבם כאשר צריך לשחות מהר או למרחק גדול. יצא לנו לצפות בזה פעם אחת, אבל לא לצלם.

בין כל הטבלנים, הבת צילמה צב, ואני התמקדתי בשחפיות.

DSG_2382
Pond Slider
DSF_6202
Forster's Tern

נסיים עם עוד כמה צילומים של ציפורי שיר שראינו בדרך:

DSF_6212
Northern Mockingbird
DSF_6227
Black Phoebe
DSG_2348
Yellow-rumped Warbler
DSG_2413
Tree Swallow

3 תגובות בנושא “תצפיות בזמן סגר: סיור בפארק עירוני, אפריל 2020

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s