הטיול לטקסס שלא היה – חלק 1: ביקור במזבלה

בצילום ממעל: כמה שחפים ממין "שחף צוחק" – Laughing Gull.

בסוף שנת 2015 נסענו לחופשת סוף שנה לדרום טקסס. המטרה הרשמית היתה לצפות בציפור נדירה מאד שחורפת שם בשמורה אחת. הציפור היא העגור הגדול והלבן Whooping Crane, ואכן ראינו, צילמתי, וגם הקדשתי לו רשומה מלאה. בנוסף לעגורים צילמתי כמובן הרבה ציפורים אחרות ועוד בעלי חיים, רבים מהם חדשים לי וכאלה שאין בקליפורניה. טקסס רחוקה מאיתנו, ארבע שעות טיסה, והסביבה והמגוון אחרים ממה שאנו רגילים לו. אז חשבנו השנה לחזור על החוויה, אבל הפעם באביב. בפינה הדרומית של טקסס, ולאורך הגבול המערבי שלה עם מקסיקו נמצא הנהר הגדול Rio Grande. זה אחד מבין מסלולי נדידת ציפורים הגדולים בעולם ובאביב ניתן לצפות שם במגוון עשיר של ציפורים אקזוטיות שאין כמעט באף מקום אחר בארה"ב.

אז בתחילת השנה קניתי כרטיסי טיסה אל העיר בפינה הדרומית של טקסס: Brownsville. גם הזמנתי מלון ורכב והכל היה מוכן. בתי הספר יוצאים פה לחופשת אביב באמצע אפריל, ממש עכשיו. למעשה, הבוקר קיבלתי תזכורת בטלפון שטיסת החזרה מטקסס יוצאת מחר ונא לא לפספס. אלא מה, הגיע למדינה איזה וירוס, ואנחנו בסוג של מעצר בית מבלי שפשענו כלל. אז אני יושב בבית, עובד מהבית במקום לנפוש ולצלם, ואוסף צילומים מלפני כמה שנים כדי להראות מה שהפסדנו. התכנון לטווח רחוק הוא שניסע לשם בחופשת האביב של שנה הבאה. התכנון לטווח הקרוב הוא לכתוב ארבע רשומות על המקומות שרצינו לבקר בהם השבוע כי יש לי צילומים רק מארבע מהמקומות שתכננו לבקר בהם.

ככה נראית הכניסה לאתר הראשון:

DSD_5888

כן, זוהי המזבלה של העיר Brownsville, והיא גם אתר תיירות ידוע. המקום אפילו הופיע בסרט The Big Year. בכל זמן בשנה זה מקום מעולה לצפות בו בשחפים בכמויות מסחריות. זה גם מקום טוב לצפות בו בעוף דורס נדיר: White-tailed Hawk. את הדורס לא ראינו שם אלא במקום אחר. הנה כמה שחפים כבר מפתיחת ה"טיול":

DSD_5891
Laughing Gull
DSD_5897
Laughing Gulls
DSD_5903
Herring Gull, second winter

באביב יש במקום כמה ציפורים מיוחדות מאד. פרט לדורס שנמצא שם כל השנה (אם מתחשק לו), יש סיכוי לראות שם כמה שחפים נדירים. כמובן שהבעיה היא למצוא פרטים בודדים בתוך עננים של מיליוני שחפים "רגילים". מה שעוד יש שם באביב זה עורב מיוחד מאד שקופץ לביקור ממקסיקו השכנה: Tamaulipas Crow. זה עורב קטן מהעורבים הרגילים של ארה"ב, וצבעו הוא שחור מבריק במיוחד. כפי שסיפרתי על מיני Hummingbird, נוצות מבריקות יכולות להיראות צבעוניות בתנאי תאורה מתאימים. באביב, לאור הצהריים, אם השמש מאירה מהכיוון הנכון, העורב הופך כחול. אז אני יושב בבית ומקווה שאולי בשנה הבאה אטייל במזבלה ואצפה בעורבים כחולים.

הטיול הזה נעשה ברובו ברכב. זו מזבלה עירונית, אז בכניסה יש שני מסלולים. המסלול הרגיל הוא עבור זריקת זבל. שוקלית את הרכב בכניסה וביציאה, ומשלמים בהתאם לכמות המשקל שהשארנו באתר. אנו בחרנו במסלול לצפרים. רק נרשמים שם, ועולים מבלי להשקל. כפי שכתוב על השלט, זהו אתר תיירות ידוע. זה הנוף:

DSC06745
More Laughning Gulls

DSC06762

ברוב הגדול של טקסס אין נוף. המקום שטוח לחלוטין. לכאורה היה לנו מקום תצפית גבוה, אבל נסענו ברכב במעלה הר של זבל. היו עוד ציפורים פרט לשחפים. אנפיות הבקר הצטופפו בעיקר בנפרד, אבל מינים שונים של Blackbirds הסתובבו בין השחפים.

DSD_5907
Cattle Egrets
DSD_5926
Brown-headed Cowbird
DSD_5949
Great-tailed Grackles

המגדיר העברי בו אני משתמש נקרא "הציפורים, המדריך השלם לציפורי אירופה וישראל" בהוצאת הקיבוץ המאוחד. זה מגדיר מתורגם. בתחילת הפרק על משפחת השחפיים מוקדשים שני עמודים שלמים להסבר על הגדרת שחפים. וככה תרגמו מהמקור: "שחפים בוגרים קלים למדי לזיהוי". מיד אחר כך נוספת הערת המתרגם, שגם הוא כנראה שם לב שזו בדיחה מצויינת, ומנסה לתקן את הרושם של המגדיר כעבודה רצינית. אז זה ככה (הערה שלי, לא של המתרגם): שחפים בוגרים קלים יחסית לזיהוי – והדגש הוא יחסית לכאלה שאינם בוגרים. וכל זה, כל עוד הם נצפים ממרחק קצר יחסית, כאשר הם עומדים ואפשר לראות כל פרט בבירור, וכאשר הם לא רק בוגרים אלא שייכים למין בודד וצבעי הנוצות שלהם מתאימים לאלה שמופיעים במגדיר. הנה שני צילומי בוגרים מהמזבלה. קודם שני בוגרים ממין שחף צוחק (מופע חורף) ואחר כך, שחף כספי (Herring Gull), תת מין אמריקאי, בוגר במופע חורף.

DSD_5932
Laughing Gull, adult in winter
DSD_5931
Herring Gull, adult in winter

אלה היו שני צילומים מדוגמים שהכי קלים לזיהוי. איזה בעיות יכולות לצוץ? שחפים קטנים מתבגרים תוך שנתיים, שחפים בינוניים בגודלם בדרך כלל מתבגרים בשלוש שנים, והגדולים בדרך כלל בארבע שנים. ובכל שנה הם נראים אחרת, והם גם נראים שונים בחורף לעומת הקיץ. ככה יוצא שלשחף כספי יש שמונה מופעים (סוגי מראה) שונים. לשחף צוחק יש רק ארבעה שונים. אם לא די בכך, מופעי הצעירים, במיוחד בשנה הראשונה דומים למופעי הצעירים של מינים אחרים. ואם לא די בכל זה, השחפים מתערבבים זה בזה לעיתים קרובות ויוצרים הכלאות עם מופעים אחרים. ועוד צרה היא שיש מיני שחפים שהמופע הצעיר שלהם יכול להיות בגוונים שונים. בחורף הראשון שלו, שחף כספי יכול להיות חום בהיר מאד, עד חום כהה.

הנה דוגמה מעניינת מאותן טיול במזבלה. לכאורה, צילום מדוגם אמור להיות קל לזיהוי:

DSD_5945
What Am I

השחף הזה לא ממש מתאים למגדיר העברי. במגדיר האמריקאי אני מוצא שתי דוגמאות קרובות מאד. הוא דומה מאד לשחף אפור־זנב (Franklin’s Gull) במופע של חורף ראשון. אלא מה, צריך להיות מעט לבן בקצה הכנף, והדוגמה השחורה בראש צריכה להיות מצומצמת יותר. שחף אפור־זנב אינו נפוץ במקום, ורק עובר שם בנדידה צפונה. הוא לא אמור להיות שם בחורף. השחף גם דומה מאד לשחף צוחק, במופע קיץ ראשון. אלא שזה צולם ביום האחרון של השנה, בחורף. העניין הוא שלא כולם מחליפים נוצות באותו קצב, וכמה פרטים שנולדו מאוחר יחסית יכולים להיות במצב מעבר בין קיץ לחורף גם בסוף דצמבר. אז זה כנראה שחף צוחק. זה גם יכול להיות הכלאה בין שניהם.

טוב, הנה צילום אחרון לתירגול. הרבה שחפים וזבל. מומלץ לפתוח ולהסתכל מקרוב. אין צורך לפחוד, הריח לא עובר בצילום.

DSD_5935

הפוקוס בצילום הוא על שתי הציפורים השחורות במרכז עם זנב ארוך: Great-tailed Grackle. מאחוריהם יש ציפור שחורה קטנה יותר: Brown-headed Cowbird. אני מזהה גם שתי אנפיות בקר, וכמובן כמות גדולה של שחף צוחק. ויש גם שחף כספי: שניים במופע חורף ראשון (חומים וגדולים), כמה במופע של חורף שלישי (לבנים עם מקור בהיר וקצה מקור שחור) ואפילו בוגר אחד.

ירדנו מ"שמורת המזבלה" ונסענו לאחד ממקווי המים שלמטה. מקום אפור ומשעמם, פרט לציפורים. באותו היום היה מעונן, ולפעמים גשום. עצרנו בצד הדרך להסתכל על הציפורים שבמים. בצד הכביש ראיתי את "צחיחנית החרמון" בגובה פני הים:

DSD_5980
Horned Lark

מעלינו חלף שלך נושא דג גדול. הצלחתי רק לצלם מרחוק.

DSD_5994
Osprey

ובמים, שורה של ציפורים נדירות. אלה אנפיות ממין "לבנית אדומה" – Reddish Egret. יש מעטים מהם בקליפורניה (פרטים בודדים) ורוב האוכלוסיה שלהם בארה"ב נמצאת בדרום טקסס, בערך 5000 פרטים. והנה אני מצלם שלושים מהם עומדים בשורה.

DSD_5950
About 30 Reddish Egrets

מומלץ לפתוח את הצילום ולהסתכל. יש לספור בעיקר את הרגליים, כי יש כאלה שעומדים בזוג. המופע הרגיל שלהם הוא חלודי כהה. אבל יש מופע נדיר בצבע לבן, בערך מאה פרטים בכל ארה"ב. לפחות שלושה מופיעים פה יחד (לציפור הלבנה הימנית יש ארבע רגליים). הנה צילום מוגדל של הפרט השמאלי, יחד עם ציפור חוף Greater Yellowlegs.

DSD_5954
Reddish Egret, juvenile white morph – and also Greater Yellowlegs

לסיכום: אני יושב בבית וחולם על מזבלה. וגם חושב על כך שיש לי אשה נהדרת שבזמן חופשה מוכנה לצאת לבלות בוקר שלם באותה מזבלה, ואפילו פעם שנייה. וכל זה כדי שאולי נראה עורבים כחולים.

4 תגובות בנושא “הטיול לטקסס שלא היה – חלק 1: ביקור במזבלה

  1. אשתך באמת נהדרת 🙂
    אבל גם לבעלה של אשתך לא חסר 🙂
    אוהבת את כולכם! אני מקווה שתוכלו להשלים את הטיול, ולפגוש ציפורים בכל צבעי הקשת!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s