הטיול לטקסס שלא היה – חלק 3: South Padre Island

בצילום לממעלה: מגלן לבן צעיר (White Ibis) עומד על מעקה של שביל בשמורה.

זה המשך הסיפור על תכנון נופש וצפיה בציפורי טקסס שהתבטל בגלל איזה וירוס. תחילה תוכנן לצפות במזבלה. את סוף הטיול במזבלה חתמנו עם צילום של כשלושים לבניות אדומות (Reddish Egret). אחר כך המשכנו אל שמורה קטנה על חוף נהר שנראה קצת יותר כמו נחל. הפעם אנו ממשיכים אל מרכז צפרות שהוא גם שמורה קטנה ביותר, על אי שנקרא South Padre Island. במקום הזה נעשה כמה תצפיות על משפחת החסידאים שכוללת חסידות, מגלנים ואנפות (וגם אנפיות ולבניות).

חסידות לא ראינו, כי הן באות באביב. בגלל זה התכנון היה לעבור באותה שמורה שוב. המקום קטן אבל עמוס בכל טוב. היינו חוזרים לשם בכל מקרה, אבל באביב מובטחות תצפיות מעניינות ורבות.

הגבול בין טקסס למקסיקו עובר ממערב לטקסס לאורך הנהר Rio Grande. ממזרח, יש לטקסס חוף – מפרץ מקסיקו (Gulf of Mexico) לאורך החוף יש לגונות ענקיות ומפרצים רבים. בין הלגונות והים יש רצועות אדמה צרות מאד, מעין איים ארוכים, כמעט לכל אורך טקסס הגדולה. האי הדרומי בשורה הארוכה הזאת הוא South Padre Island. זו רצועת אדמה באורך של עשרות קילומטרים ורוחב של בין מאה למאתיים מטר. ממזרח נמצא מפרץ מקסיקו, שהוא חלק מהאוקיינוס האטלנטי. ממערב, לגונה גדולה: Laguna Madre. באביב, יש נדידת ציפורים גדולה ממקסיקו. הן חוצות את המפרץ הגדול (מאות קילומטרים) ובפעם הראשונה שהן פוגשות אדמה כלשהי, הן יורדות לנוח מהמעוף הקשה. ובדיוק שם בנו מרכז צפרות ושמורה קטנה. המקום די מוצף במים, אז יש שבילי הליכה בנויים מעל המים, עם מעקה יפה ונקודות תצפית. גם שלטים יפים שמו כדי להדריך את המבקרים. ככה זה נראה:

DSC06940Print

הולכים לאורך השבילים המסודרים וצופים בציפורים שעל המעקה, למטה במים או בצמחיה, הנה כמה נציגים של משפחת החסידאים. המגלן הלבן שייך למזרח ארה"ב, ושתיים מהאנפות גם הן מזרחיות ולא ראינו אותן בקליפורניה (למרות שלפעמים מבקר פה פרט בודד שטעה בדרכו).

DSC06968
Great Blue Heron
DSD_6133
Little Blue Heron
DSD_6169
Great Egret

יש הרבה צמחיה, וכרגיל בטקסס הכל שטוח לחלוטין.

DSC06962DSC06910

ראינו עוד חסידאים

DSC06878
Little Blue Heron
DSD_6199
White Ibis on right, Snowy Egret on left
DSD_6203
Tricolored Heron

היתה גם נקודת תצפית אל הלגונה. הלגונה כל כל גדולה שקשה היה לראות את היבשה באופק. ראינו שם ברווזים ושקנאים. הברווז Redhead נפוץ מאד במזרח, אבל נדיר בקליפורניה. לכן ריגש אותי לראותו.

DSD_6142
Brown Pelican
DSD_6138
Redhead

הברווז הבא נראה כמו ברכיה, ואכן הוא קרוב אליו מאד, אבל זו אינה ברכיה. את הברכיה פיצלו לשלושה מינים שונים (ויש אומרים ארבעה). במזרח יש מין כהה במיוחד שנקרא American Black Duck. מערבה משם (ובדרום טקסס) יש מין כהה אבל פחות מהמזרחי, והוא נקרא Mottled Duck. יש אומרים שבמקסיקו יש מין בהיר יותר והוא נקרא Mexican Duck. ובשאר העולם (וגם בקליפורניה) יש את הברווז הנפוץ ביותר: Mallard שנקרא בעברית ברכיה. רק זכרים של המין Mallard משנים את צבעם בעונת הרביה וראשם הופך ירוק יפה. אז הנה "לא בדיוק ברכיה":

DSD_6244
Mottled Duck

ובחזרה אל הצמחיה. ראינו שם גם מיני ציפורים שמוכרות מאד מקליפורניה, וכמובן, עוד חסידאי.

DSD_6217
Pied-billed Grebe
DSC06887
American Coots and Mottled Duck
DSD_6207
Green Heron

לבסוף היתה גם תצפית מרגשת במיוחד: רלית. כתבתי עליהן רשומה (על ציפור בסבך). קשה מאד לראותן, אבל התנאים בשמורה הזאת אידאליים. זכיתי אפילו לצלם לא רק רלית אלא גם ברודית.

DSD_6243 clapper rail
Clapper Rail
DSD_6212 sora
Sora

לסיכום: כל שלושת הטיולים הקטנים שכתבתי עליהם עד כה נעשו ביום אחד לא צפוף במיוחד. התכנון שלנו היה לבלות בתקופת האביב כמעט שבוע בהרבה שמורות מרוכזות באותו איזור. למעשה, גם בתכנון הזה הייתי צריך לברור היטב לאן ללכת ועל מה לוותר. אולי באביב הבא נתכנן חופשה ארוכה יותר.

בכל מקרה, אין לי צילומים של רוב השמורות שבתכנון כי לא ביקרנו בהן בפעם הקודמת. נותרה רק שמורה אחת, הגדולה והחשובה מכולן. היא נמצאת בצד השני של הלגונה הגדולה, ויש לה עוד לגונה משלה, אז היא נקראת Laguna Atascosa National Wildlife Refuge. בילינו שם יום שלם, ועל כך יסופר בחלק הרביעי והאחרון.

4 תגובות בנושא “הטיול לטקסס שלא היה – חלק 3: South Padre Island

  1. אני חושבת שהאי הזה הוא Barrier island – אנחנו, לפני 21 שנים, היינו ב-Barrier island שיש עליו שמורת סוסים – Assateague Island במרילנד.
    האיים הללו הם מעצור חשוב להוריקאנים ולצונאמי – הם בעצם שוברי-גלים טבעיים. זה בהחלט מעניין לבקר בהם (והציפורים זה בונוס מוצלח 🙂 )

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s