תצפיות בזמן סגר – מה שיש בשכונה

בחודשיים האחרונים התהלכתי הרבה בשכונה, לעיתים לבדי ולעיתים עם אשתי או עם אחת הבנות. בכל מקרה לקחתי מצלמה כדי לתעד את הציפורים בסביבתי הקרובה. גיליתי כמה דברים חדשים שלא ידעתי על השכונה, כולל כמה מיני ציפורים שלא ידעתי שאמצא בקלות כל כך קרוב לבית. הנה נוף השכונה:

neighborhood view 1

הגבעות שברקע הן שומרת טבע איזורית. יש שם מרעה לפרות וסוסים אבל לא יבנו שם יותר. יש גם מסלולי הליכה. הנה מבט קרוב יותר:

neighborhood view 2

הפעם אכתוב על הציפורים של השכונה. הרשומה תהיה מעין רשימת מצאי של מה שהצלחנו לצלם באופן סביר – וזו רשימה ארוכה במיוחד.

Orioles

בפעם הראשונה בה יצאתי לבדי בשכונה פגשתי בציפור שאיני רואה בדרך כלל. זהו מין של זהבן אמריקאי: Bullock’s Oriole. הזהבנים באמריקה שייכים למשפחת נפרדת מהזהבניים האירופים, אבל נראים דומים לזהבן המחלל הידוע בארץ. הנה זכר צעיר:

DSF_6324
Bullock's Oriole, young male

לאחר יומיים לקחתי את הבת הגדולה לאותה פינת רחוב, אולי נראה את הציפור. הוא כבר לא היה שם אבל לשמחתנו מצאנו זוג זהבנים ממין אחר, נפוצים יותר פה, וכאלה שראינו פעם גם אצלנו בחצר. עדיין, ציפור מרשימה מאד ביופיה. לצערי הצלחנו לצלם רק את הזכר.

DSF_6357
Hooded Oriole, male

מדי כמה ימים יצאנו לשיטוט שכונתי כזה ולבסוף במקום אחר הצלחנו לצלם את נקבת הזהבן.

DSF_6514
Hooded Oriole, female

הנה עוד שני זכרים שמצאנו במהלך השוטטות השכונתית.

DSF_6935
Hooded Oriole, male
DSG_2659
Hooded Oriole, male

Hummingbirds

כתבתי רשומה שלמה על Hummingbirds והם גם כיכבו בסיפור על ציפורי חצר הבית. האביב זו העונה הטובה ביותר לראותם בשכונה כי שני המינים האדומים יותר חולפים פה בנדידתם צפונה. לעומתם, Anna’s Hummingbird קבועים אצלנו בכל השנה. יש הרבה מהם עכשיו ולכן ניתן למצוא הזדמנויות לצילומים יותר אמנותיים. הנה כמה צילומים כאלה:

DSF_6345
Allen's Hummingbird, male
DSF_6577
Allen's Hummingbird, male
DSF_6484
Allen's or Rufous Hummingbird, female
DSF_6479
Anna's Hummingbird, male
DSF_6395
Anna's Hummingbird, female

עורבנים

נעבור מציפורים צהובות ואדומות אל הכחולות. גם לעורבנים הקדשתי רשומות נפרדות. המין California Scrub Jay מעדיף יערות אלונים. יש לנו שלושה אלונים בחצר האחורית, וגם תרנגולות שאנו מפזרים עבורן זרעונים. זה אומר שהעורבני הזה שוכן החצר דרך קבע. הם נפוצים בכל השכונה (ובכל האיזור).

DSG_2633
California Scrub Jay

יש עוד מין עורבני באיזור, אבל הם מעדיפים יערות מחטניים, אז לא ציפיתי לראותם. מסתבר שיש מקום בשכונה שמתאים להם:

DSF_6889
Steller's Jay

ציצנית אמריקאית

הציצנית האמריקאית (Cedar Waxwing) היא ציפור מרהיבה המגיעה אלינו באביב, והופיעה ברשומה אחרת בעבר. הם מתאספים בלהקות של עשר או עשרים פרטים. אחרי מספר גדול של נסיונות כמה צילומים הצליחו.

DSF_6284
Cedar Waxwing
DSF_6562
Cedar Waxwing

יונים

יש מבחר מיני יונים בשכונה. את יונת הסלעים לא טרחתי לצלם. יש גם יונה נודדת שעוברת פה באביב, אבל הם לא נצפו בשכונה עד כה. צילמתי שני מיני תור: אחד מהם מין פולש שמוכר בארץ (תור צווארון) והשני הוא מין אמריקאי שמספרם יורד בגלל הפלישה של תור הצוווארון.

DSF_6299
Eurasian Collared-Dove
DSF_6523
Mourning Dove

תרנגולאים

יש בשכונה להקה של תרנגולי הודו ("הודן בר" בשפת המגדיר). אלה ציפורי בר של מזרח ארה"ב שהובאו למערב ומאז הם חלק קבוע מהנוף. יש לנו בשכונה גם שלו קליפורני, אבל אותם צילמתי רק בטלפון וזה לא טוב בשביל פרסום.

DSG_2464
Wild Turkey
DSG_2615
Wild Turkey

חטפיות

כתבתי רשומה שלמה על החטפיות האמריקאיות מסוג Phoebe. המין הנפוץ ביותר אצלנו מופיע גם בחצר הבית ולפעמים גם נכנס הביתה בפה של החתולה.

DSF_6319
Black Phoebe

בנוסף להם, מצאנו כמה פרטים של מין שאני צופה בו לעיתים נדירות מאד. יש הרבה מיני חטפיות בקליפורניה, וחלקם קשים לזיהוי, במיוחד כי יש להם מופעים רבים בגוונים שונים. סימן ההיכר של הציפור הבאה הוא צורת טבעת העין הלבנה: החלק הלבן גדול במקצת בצד האחורי של העין לעומת הצד הקדמי.

DSF_6535
Pacific-slope Flycatcher

משביל שמתחת לגבעות התמקמו כמה חטפיות ממין Western Kingbird. תחילה ראיתי אותם עם אשתי, וכמה ימים אחר כך לקחתי את הבת הגדולה, כי היא קינאה בתצפית שלנו.

DSF_6318
Western Kingbird
DSG_2490
Western Kingbird

דורסים

בשמי מערב ארה"ב יש שני מינים עיקריים של דורסים שהם נפוצים במיוחד. רואים אותם כמעט בכל טיול, או סתם שיטוט בשטח או בעיר. לראשון הקדשתי רשומה נפרדת – זהו עקב אדום־זנב: Red-tailed Hawk. השני הוא נשר (או נשרון) נפוץ מאד: Turkey Vulture ועל הנשרים כתבתי רשומה נפרדת. כמובן שבכל שיטוט בשכונה אראה אותם. לפעמים אפילו אני טורח לצלם.

DSF_6308
Red-tailed Hawk
DSF_6603
Red-tailed Hawk
DSF_6616
Turkey Vulture

באיזורים פחות עירוניים (כמו בקצה השכונה) ניתן לראות דורס מצוי אחר: בז אמריקני, המקביל לבז מצוי מהארץ.

DSF_6589
American Kestrel

באמריקה יש שני מינים שנקראים Eagle, האחד הוא עיט זהוב (Golden Eagle) שנמצא לעיתים גם בארץ. הוא קצת נדיר יותר, במיוחד באיזור המפרץ, כי רובם נהרגו על ידי שבשבות לייצור חשמל. באחד הימים הופיע אחד מהם מעל ראשנו. הוא עיט צעיר, בן רק שנה אחת, והוטרד על ידי מספר עקבים עד שעף משם. צילומי העיטים לא יצאו מוצלחים כי הם היו רחוקים מאד, אבל עדיין מרגש לראותם, במיוחד את הדור החדש.

DSG_2503
Golden Eagle, one year old
DSG_2504
Golden Eagle and Red-tailed Hawk

מין ה"עיט" השני הוא בעצם עיטם – Bald Eagle. זהו סמל ארה"ב הידוע, עם גוף שחור, ראש וזנב לבנים ומקור צהוב. אבל זה צבע הבוגר. מעל ראשנו עבר עיטם בו שנתיים, והוא נראה אחרת. שוב, מרגש לראות את הדור החדש. בנוסף לכך, שני המינים גדולים מאד, למעשה הם גדולים משמעותית מכל דורס אחר בצפון אמריקה חוץ מהקונדור הקליפורני.

DSF_6367
Bald Eagle, two years old

דרורים ופרושים

בקליפורניה יש מגוון גדול של דרורים ופרושים, עשרות רבות של מינים. חלקם צבעוניים מאד. על הסוג הגדול, Towhee, כתבתי בנפרד. הנה שניים מהם, בשכונה.

DSG_3050
California Towhee
DSF_6507
Spotted Towhee

והנה שני דרורים, אחד נפוץ פה מאד, ואחד שאיננו רואים הרבה. נחשו מיהו הנפוץ.

DSF_6306
Golden-crowned Sparrow
DSF_6611
House Sparrow, male

כמובן, דרור הבית נראה פחות! משום מה יש לדרור הבית מראה יותר מהודר בקליפורניה מאשר בסביבתו הטבעית (ישראל ואירופה). לציפור הבאה אפשר לקרוא "חוחית" כי באנגלית שמה Goldfinch כמו החוחית האירופית.

DSF_6356
Lesser Goldfinch, male
DSF_6972
Lesser Goldfinch, female with Anna's Hummingbird

סיום

לסיום אציג מגוון של ציפורים נפוצות אחרות מהשכונה – מומלץ לפתוח את הצילומים ולהסתכל. יש שם חקיינית, ציפורכחולה, אדום־חזה אמריקאי, סנוניות, נקרים, גדרון ושחרור אמריקאי.

אין לנו מושג עדיין עד מתי הסגר הקליפורני ימשך. אני מניח שלפחות עד סוף החודש הקרוב, ואולי הבא. מעניין מה נראה בשכונה בהמשך.

4 תגובות בנושא “תצפיות בזמן סגר – מה שיש בשכונה

  1. וואו! ה-Orioles וה-Cedar waxwings וכמובן ה-bluebirds הם ב-wishlist שלי כבר הרבה זמן.
    ראיתי את ה-cedar waxwings פעם אחת ב-1998, והם מקסימים. מתה לראות אותם שוב.
    איזה יופי שראיתם eagles באזור הבית! ממש מרהיב!
    תמונות נהדרות!

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s