על צילום סיס

צילום סיס משמעותו כמעט תמיד צילום ציפור קטנה, מהירה ואחוזת תזזית תוך כדי תעופה. זהו אחד האתגרים הגדולים בצילום ציפורים, ודווקא השנה התקדמנו (בתי ואני) במשימה זו באופן משמעותי. סִיסִיִים (Apodidae) זו משפחה של ציפורים קטנות, קצת דומות לסנוניות אבל עם כנפיים צרות וחדות יותר ומקור קטן מאד. הן ציפורים מהירות מאד, ויכולות לשנות כיוון בפתאומיות. בנוסף לזה, אינן נחות לרגע פרט לתקופת הקינון. סיפרה לי צלמת חובבת שאפשר קצת לרמות: יוצאים לצילום בזמן שיש רוחות חזקות, ןממתינים עד שהסיס (או הסנונית) משנה כיוון ועף נגד כיוון הרוח. בשלב זה, מהירות הציפור קטנה יחסית לקרקע (ולצלמת) ואז זה יותר קל.

הנה שני צילומים לא מוצלחים במיוחד. הראשון: סיס חומות שצולם בעין עבדת, לפני כמה שנים כאשר ציוד הצילום לא היה מתאים ביותר. השני, הסיס הנפוץ בקליפורניה: White-throated Swift, שהיה במרחק רגיל ממני, כלומר רחוק מדי.

Common Swift
White-throated Swift

סיס שחור – Black Swift

שלושה מיני סיס יש בצד המערבי של ארה"ב, והמוזר והנדיר הוא סיס שחור, Black Swift. הם נדירים פה, אבל מאד קשורים למקומות מסויימים, כך שניתן למצוא אותם. הם מגיעים אל קליפורניה בעונת בקינון, והם מעדיפים לקנן על מצוק מאחורי מפלי מים. אין הרבה מקומות כאלה: מפל גדול עם מרווח מתאים בין המים לקיר שמאחורי המים. כדי למצוא מקומות נדירים כאלה, הם נודדים מהמזרח (האיים הקריביים) אל מערב מקסיקו וקליפורניה. אולי יש עוד מיני ציפורים שנודדות על ציר מזרח-מערב במקום צפון-דרום, אבל אני איני מכיר. אחד המקומות הקבועים בקליפורניה נקרא: Burney Falls ונראה כך:

Burney Falls, California

לפני שנים, ניסיתי לצלם את הסיס השחור שם. הם עפו מול המפל, קטנים מאד על רקע המים, ואי אפשר היה להשתמש בפוקוס אוטומטי. נאלצתי להשתמש בפוקוס ידני קבוע ולנחש איפה הם יעופו. אולי צילום אחד יצליח. בסוף התייאשתי. הכתמים על שני הצילומים הבאים זה כל מה שיצא מתוך הרבה נסיונות.

Black Swift
Black Swift

הקיץ יצא לבתי הגדולה לבקר שם בלעדי. יש לה ציוד מעולה, וגם יצא לה לנסות לצלם את הסיסים על רקע שמיים, כך שפוקוס אוטומטי יכול לעבוד. התוצאה יותר מוצלחת, אבל הציפורים עדיין היו רחוקות.

Black Swift
Black Swift

קינון של Vaux’s Swift

מין שני של סיס שנמצא בקליפורניה הוא קטן, חום יותר ויצא לנו לראותו אולי שלוש או ארבע פעמים בלבד. בתחילת השנה מצאנו קינון בטיול בפארק מקומי. הקן נמצא מתחת למעבר של כביש ראשי, שהוא גשר גבוה מאד מעל שביל ההליכה. המרחק היה די גדול, אז הצילומים לא מדוייקים. אבל יתרון גדול אחר הוא שהסיס היה בתנוחה לא שגרתית: צילמתי סיס שאינו בתעופה, וגם אפרוח בקן.

Vaux's Swift
Vaux's Swift
Vaux's Swift

טיול ליד נחל וצילום סיס בתעופה

בתחילת חודש יולי יצאנו לטייל אל מדינת אורגון השכנה. אחד הטיולים הקטנים בדרום המדינה, קרוב לקליפורניה, היה בשמורה לאורך נחל שעובר במקום מיוער. הנוף מקסים עם הרבה פרחים וציפורים. המקום נקרא Collier State Park. הלכנו לאורך הנחל קצת מכל צד, כי יש מדי פעם גשר לעבור לצד השני. ככה נראה הנוף:

Collier State Park, Oregon
Collier State Park, Oregon
Collier State Park, Oregon

היו שם הזדמנויות לרוב לצלם אובייקטים נייחים (פרחים לדוגמה). הנה כמה דוגמאות. התפרחות הלבנות הן סחלבים, והאדומות הן מין של Indian Paintbrush.

היו שם גם ציפורים יחסית נייחות, כלומר עומדות או שאינן זזות יותר מדי. לדוגמה היו הרבה חטפיות, קצת ציצניות, וגם קינון של גדרון בית בחור בעץ.

Western Wood-Pewee
House Wren
Cedar Waxwing

מעל המים עפו הלוך ושוב ציפורים קטנות לרוב, משני מינים: סנונית (Tree Swallow) וסיס (Vaux’s Swift). הציפורים עסקו בציד חרקים מהאוויר. הסנוניות קלות יותר לצילום כי הן איטיות יותר (יחסית לסיס) ואינן כל כך אקרובטיות באויר. הנה מה שהצליחה הבת לצלם:

Tree Swallow

האתגר היה צילום של סיסים. ממרחק הציפורים קטנות מדי כדי שנראה פרטים. ככה תיעדה זאת הבת:

Vaux's Swifts and Tree Swallows over the water

כאשר מתקרבים, הבעיה היא שהציפורים עפות מהר מאד מולנו. בזמן שלוקח לנו לראות משהו בעין המצלמה ועד הלחיצה על כפתור הצילום, הציפור כבר לא בתמונה. מלבד הבת גם אשתי ניסתה את כוחה בצילום סיס. לכל אחד מאיתנו ציוד קצת שונה, אבל המצלמות כולן מהירות וטובות. היה הרבה תסכול מצד הבת הגדולה. בבית ראינו שאחד הצילומים הצליח לה. הסיס היה במרכז התמונה כאשר לחצה על הכפתור, ונתפס בצד השמאלי של הצילום חלקיק שניה אחר כך. הנה נסיון של אשתי ואחריו צילום של הבת.

Vaux's Swift
Vaux's Swift

המצלמה שלי מצויידת בעדשה מגדילה יותר, אבל זה הופך את הצילום קשה עוד יותר. כיוונתי אל מרכז הנחל במקום בו הציפורים עברו וצילמתי בסדרות, קצת לפני שהגיעו אל מרכז הצילום. כמה צילומים יצאו פחות או יותר בפוקוס. הנה שני צילומים בדרגות שונות של הצלחה שנעשו בהפרש של מספר שניות זה מזה:

Vaux's Swift
Vaux's Swift

White-throated Swift

הסיס הנפוץ אצלנו נקרא White-throated Swift ויש לו כתמים לבנים בוהקים בבטן ובצדדים. קצת דומה לסיס הגליל בארץ. ראיתי אותם הרבה במהלך השנים בקליפורניה, אבל רק לאחרונה (יוני השנה) הצלחתי לצלמם טוב. זה היה בפארק עירוני ליד הבית. הלכתי לשוטט שם לבדי בזמן הסגר, ולא מיהרתי. עברו סיסים מעל הראש, חלקם די קרוב. עמדתי זמן רב עם עדשה כבדה, מכוון אל עבר השמיים. כאשר הן עוברות ממש ממולי ומעלי, המרחק אליהן די קבוע וניתן למצוא פוקוס ולנסות לצלם. מתוך נסיונות רבים, קצת הצליח.

White-throated Swift
White-throated Swift

סיום

יש לי הרבה ללמוד עוד לפני שאצליח לצלם סיס בתעופה באופן שנראה יותר מקצועי. יש לי את הציוד המתאים. מה שצריך הוא זמן רב יותר וגם יותר נסיון. נראה אם אעשה רשומה עדכון טובה יותר עוד חמש או עשר שנים.

8 תגובות בנושא “על צילום סיס

 1. באמת מאוד מאתגר… התמונות של White-throated Swift יצאו מצוינות.
  תמיד חשבתי שההבדל העיקרי בין סיס וסנונית הוא הזנב הממוזלג של הסנונית…
  שמחתי לראות גם תמונה של המשפחה 🙂

  שנה טובה!

  אהבתי

  1. תודה.
   הזנב המפוצל קיים אצל סנונית רפתות, אבל אצל רוב הסנוניות הזנב די פשוט כמו בצילום של סנונית עצים. יש גם סיסים עם זנב מפוצל.

   אהבתי

 2. קודם כל, אתה יודע שלכתוב סתם "סחלבים" זה לא מספק מבחינתי, נכון? הסחלבים הללו הם Platanthera dilatata. יש להם קרוב רחוק בארץ – מירונית סרגלית (שנמצאה לראשונה במירון, ולכן שמה העברי מירונית).
  מעבר לזה, מעניין ומרתק! התמונה שהבת צילמה את הסיס בפוקוס מצויינת, אולי למטרות הבלוג הייתי מעלה גם Crop שלה, שמדגיש את האזור בו נמצאת הציפור 🙂
  וגם אני שמחתי לראות תמונה של המשפחה :mrgreen:

  אהבתי

 3. אני אפילו לא מנסה. באחד מעמודי ההצעות שקראתי, הומלץ מאוד לאפשר צילום של המון תמונות בבת אחת, ואז לבחור מהן את הטובה ביותר, משהו כמו "צילום ספורט". הסיפור האמיתי מעודד אותי, לפחות, התמונות יפהפיות.

  אהבתי

 4. ליד הבית שלי מתחת לגשר של עיריית תל אביב יש קינים של סנונית הרפתות כבר שנים, לצלם אותם מאכילים את הגוזלים זה מקסים. אני לא צלמת מקצועית ומצלמ עפ סוני TX30 כי זה מה שאני יכולה להחזיק ביד. אבל בתעופה, קשה לתפוס איכות.
  כף לקרוא
  שנה טובה
  אתי

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s