נדידת הציפורים דרך קליפורניה – סתיו 2021

הסתיו מגיע ואיתו נדידה של הציפורים דרומה. בינתיים רק הציפורים הקטנות: סבכונים, גבתוניות, יונקי דבש וגם vireo (אין להם שם עברי). בהמשך יגיעו ברווזים, אווזים, שחפים, דורסים גדולים, עגורים וברבורים. יש שתי נקודות בעיר שטובות במיוחד לצפיה בציפורים הקטנות. הן צריכות מקום עם עצים כדי לנוח וגם מים זורמים לשתיה ורחצה. רובן רק עוברות אצלנו בדרכן מהצפון הרחוק (אלסקה, קנדה וצפון ארה"ב) אל איזורי הקינון שלהן (מקסיקו ודרום אמריקה). חלקן ישאר פה. הנקודה הראשונה היא מזרקת המים בפארק איזורי הנקרא Ardenwood. סביב המזרקה מתאספים צפרים עם מצלמות וממתינים לשלל של אותו יום. כאמור, רוב הציפורים רק עוברות פה בדרכן, אז אין לדעת איזה ציפור נדירה חדשה תופיע למנוחה במקום. ככה זה נראה:

The fountain at Ardenwood
The fountain at Ardenwood

תמיד ניתן לצפות בתושבי הקבע של המקום נהנים מהמזרקה. ציפורים תושבות קבע כמו הפרושים הצהובים והאדומים שכתבתי עליהם אוהבות להתרחץ שם. 

Lesser Goldfinch
Lesser Goldfinch
House Finch
House Finch
Lesser Goldfinch
Dark-eyed Junco

יונקי-דבש (Hummingbirds) גם רוחצים וגם שותים תוך תעופה. זה מספק הזדמנויות רבות לצילומים מרהיבים. הנה המין היחיד שהוא תושב קבע (לא נודד) Anna's Hummingbird:

Anna's Hummingbird - male
Anna's Hummingbird – male
Anna's Hummingbird - female
Anna's Hummingbird – female

נדידת סבכונים – Warblers

עיקר העניין בתחילת הנדידה הם הסבכונים הנקראים האמריקה Warblers. יש לציין שכמו הרבה משפחות ציפורים באמריקה, יש להם שמות זהים למשפחות ציפורים אירופיות אבל אינם מאותה משפחה. בעברית מבדילים ביניהם וקוראים לגרסה האירופית "סבכי" ולאמריקאית "סבכון". הנקודה השניה לתצפית על הסבכונים בעיר נקראת Lake Elizabeth ושם יש נחל קטן מלאכותי הנשפך למאגר מים. יש גם עצים (אקליפטוס וברושים) שנותנים מחסה לציפורים וגם סבך קנים ליד המאגר. קיבלנו דיווח שהגיעה ציפור נדירה יחסית: סבכון שאני לא צפיתי בו מעולם והבת הגדולה ראתה אך לא צילמה. אז הלכנו בבוקר לנסות. תמיד מרגש למצוא מין חדש לנו.

Hermit Warbler - female
Hermit Warbler – female
Hermit Warbler - female
Hermit Warbler – female

לרוב הסבכונים יש הבדל בצבע בין זכרים לנקבות. ההבדל הגדול ביותר הוא אצל הסבכון היחיד שתושב קבע אצלנו, למרות שבעיקר רואים אותו בחורף. הוא נקרא Common Yellowthroat. הקפדנו ללכת לתצפיות בכל בוקר כאשר התאפשר, בעיקר בסופי שבוע כי הבת לומדת בבית ספר ואני עובד. באחד הבקרים הצלחתי לצלם זוג מהמין הקבוע. 

Common Yellowthroat - female
Common Yellowthroat – female
Common Yellowthroat - male
Common Yellowthroat – male

הסבכון הצהוב (Yellow Warbler) הוא הנפוץ בעונת הנדידה. כל כך נפוץ שאחרי שבוע או שבועיים של תצפיות, אפשר לשמוע מהצפרים באיזור: "היום היה חלש מאד, רק צהובים…". גם אנו צילמנו רק כמה פעמים עד שנמאס. בכל זאת, ציפור יפה. הזכר בצבע צהוב בוהק כמעט כולו, והנקבה בגוונים דהויים יותר ולפעמים כמעט אפורה. 

Yellow Warbler - male
Yellow Warbler – male
Yellow Warbler - female
Yellow Warbler – female
Yellow Warbler - female
Yellow Warbler – female
Yellow Warbler - male
Yellow Warbler – male

דומה לו במקצת הוא סבכון הנקרא Orange-crowned Warbler. יש לזכר קצת נוצות כתומות על ראשו, אבל זה נדיר מאד לראותן. הם דומים למדי לנקבת Yellow Warbler. סימן הזיהוי הוא שטבעת העין של Yellow Warbler היא בהירה ושלמה, ואילו הטבעת של Orange-crowned Warbler שבורה כאילו פס אופקי עובר דרך העין. הנה הם על המזרקה:

Orange-crowned Warbler
Orange-crowned Warbler
Orange-crowned Warbler
Orange-crowned Warbler

יש תת מין שונה של Orange-crowned Warbler הנמצא בהרי הרוקי, אבל לפעמים מגיע גם אלינו. לתת מין זה יש ראש אפור ואז ניתן לבלבל בינו לסבכונים אחרים נדירים עוד יותר. הנה אחד מהם בשלולית שליד המזרקה:

Orange-crowned Warbler - taiga subspecies
Orange-crowned Warbler – taiga subspecies

סבכון קטן במיוחד ודומה קצת לצהוב הוא Wilson's Warbler. הם בצבע צהוב בוהק במיוחד. לזכר יש כיפה שחורה, ולנקבה כיפה בצבע זית. גם אותם פוגשים בתכיפות. 

Wilson's Warbler - adult male
Wilson's Warbler – adult male
Wilson's Warbler - young male
Wilson's Warbler – young male
Wilson's Warbler - young female
Wilson's Warbler – young female

לא כל הסבכונים צהובים. באחד הימים יצא לי לצלם אחת (נקבה) בגווני שחור ולבן. זהו Black-throated Gray Warbler. הם נודדים בזוגות (זכר ונקבה) אבל ראיתי רק את הנקבה. לזכר יש גרון שחור ועל כך שם המין. 

Black-throated Gray Warbler
Black-throated Gray Warbler
Black-throated Gray Warbler
Black-throated Gray Warbler

אחד המהודרים שבסבכונים הוא Townsand's Warbler. ערבוב של פסים שחורים צהוב ולבן עם גב זיתני.  גם הם מגיעים לכאן בכמויות גדולות וחולפים הלאה. שוב הצלחתי רק לצלם נקבות – אבל הזכר לא נבדל מהן בהרבה. 

Townsand's Warbler
Townsand's Warbler

אחרון חביב הוא Yellow-rumped Warbler. הם מגיעים יותר מאוחר (ראינו אותם רק בשבוע האחרון) ונשארים בחורף. הם למעשה הסבכונים היחידים שחורפים אצלנו. הם מאד נפוצים בחורף. הנה הראשונים שהגיעו:

Yellow-rumped Warbler
Yellow-rumped Warbler
Yellow-rumped Warbler
Yellow-rumped Warbler

ציפורים נודדות אחרות

למשפחת Vireos אין נציגות אירופית או שם עברי. הן ציפורים קטנות, דומות לסבכונים או חטפיות, אך עם מעין קרס קטן מאד בקצה המקור. אחת מהן גם מתנהגת ושרה כמו הסבכונים, אז קראו לה Warbling Vireo. אנו רואים מהם מעט מאד, ורק בעונת הנדידה. 

Warbling Vireo
Warbling Vireo
Warbling Vireo
Warbling Vireo

עוד נציג מהמשפחה גם חורף אצלנו ופעם אפילו מצאנו קינון שלהם בנקודה השניה (Lake Elizabeth). הוא נקרא Hutton's Vireo. 

Hutton's Vireo
Hutton's Vireo

בין הנודדים יש גם חטפיות. אצלנו מגיעה בעיקר Pacific-slope Flycatcher הניכרת בכך שטבעת העין הלבנה בולטת יותר בצידה האחורי מאשר בצידה הקדמי. לחטפיות מקור רחב העוזר להן לצוד חרקים תוך תעופה. 

Pacific-slope Flycatcher
Pacific-slope Flycatcher
Pacific-slope Flycatcher
Pacific-slope Flycatcher

בין כל הציפורים הצהובות יש גם פרטים לא מעטים של Western Tanager. הם גדולים יותר מהסבכונים עם מקור הרבה יותר עבה. 

Western Tanager - female or young male
Western Tanager – female or young male

הנה עוד שני נודדים שאנו רואים לעיתים מועטות למרות שהם חורפים כאן:

Lazuli Bunting - young male
Lazuli Bunting – young male
Black-headed Grosbeak - adult male
Black-headed Grosbeak – adult male

Hummingbirds

בין כל ההמולה של הציפורים הנודדות והקבועות מסתובבים הרבה פרטים של יונקי דבש: Hummingbirds. כתבתי עליהם בעבר. המין Anna's Hummingbird תושב קבע פה. המין הנודד הנפוץ הוא בצבע חלודי יותר: Allen's Hummingbird. יש שנים בהן רואים קצת גם מהמין האדום במיוחד, כולל לפעמים אצלנו בגינה: Rufous Hummingbird. השנה עוד לא נצפו כאלה. היו הזדמנויות לרוב לצלמם במזרקה. המחזה מרהיב: הם מרחפים באויר ושותים מים (לשון בחוץ או במקור פתוח). הם מתרחצים בבריכה הקטנה, או נותנים למים להרטיבם על ראש המזרקה. מפאת קוצר המקום הנה רק עוד ארבעה צילומים. קשה היה לבחור…

Allen's Hummingbird - female
Allen's Hummingbird – female
Allen's Hummingbird - female
Allen's Hummingbird – female
Anna's Hummingbird - female
Anna's Hummingbird – female
Anna's Hummingbird - female
Anna's Hummingbird – female

סיום

הנדידה של הציפורים הקטנות מסתיימת בעוד שלושה שבועות בערך. עד אז אני מקווה לצפות אולי בעוד מין חדש לי. ואם לא, אולי נפגוש אותן בדרך חזרה צפונה בתחילת הנדידה של האביב. 

5 תגובות בנושא “נדידת הציפורים דרך קליפורניה – סתיו 2021

 1. צחקתי מהתמונה הראשונה, של כל הצלמים עם מצלמות הענק מסודרים בחצי עיגול סביב המזרקה, ואז…
  וואו, איזה תמונות. וואו, וואו, וואו. נפלאות ומרהיבות זו אחר זו. גם שלך, גם של הבת – כל תמונה פגז.
  ה-Yellow Warbler עם ההשתקפות במים והאחרונות עם יונקי הדבש – בכלל לפנתיאון. וואו.

  אהבתי

 2. תמונות נהדרות אחת אחת. הכי מצחיק הצרחן הצהוב.
  בביקור האחרון באקוודור היינו במקום מיוחד שיש בו 152 מיני המינגברדס, לא טעות. חוויה מטורפת. צפרים מכל העולם מגיעים לשם ויושבים שעות לצלם.
  מועדים לשמחה.

  אהבתי

 3. תודה רבה רבה ושוב תודה.
  התמונות יפהפיות, אני מתאר לעצמי כמה סבלנות צריך על מנת לצלם אותן, ואז צילום חד ומדוייק שמציג את הציפוא במלוא יפעתהֹ. הטקסטים גם מקסימים ומלמדים הרבה. תודה 🙂

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s