תצפיות באיסלנד – ציפורי יבשה

המשך ה"מגדיר לציפורי איסלנד" והפעם ציפורי יבשה, כלומר ציפורים שאינן שחפיים, ציפורים של ים, חוף או מים מתוקים. את החלק של ציפורי מים מתוקים אני משאיר לרשומה האחרונה. התצפיות שלנו כללו מין אחד של שכווי, שלושה מיני דורסים (מהם צילמתי שניים) וכמה ציפורי שיר. אתחיל עם ציפורי השיר.

ציפורי שיר – Passerines

ציפורי שיר (Passerines) זו קבוצה ענקית שכוללת את רוב מיני הציפורים בעולם. באיסלנד ראינו מעט מאד מינים של ציפורי שיר. איסנלד זה אי בצפון הרחוק, אז רוב הציפורים הן ציפורי מים מסוגים שונים. ציפור השיר הגדולה ביותר בעולם היא העורב השחור – Common Raven, שהיה נפוץ פעם בישראל. הוא נפוץ מאד בקליפורניה ושם הוא גדול עוד יותר. 

Common Raven
Common Raven

בדרך כלל לא קל לזהות מינים שונים של עורבים, אבל זה מין העורב היחיד שיש באיסלנד. ראינו מדי פעם עורב שחור בפנים האי וגם לאורך החופים – לא צילמתי הרבה מהם כי הם נפוצים מאד אצלנו ואני מכיר אותם מקרוב. בטיול בשמורת Látrabjarg במצוקים עם כל ציפורי הים, ראיתי קינון של עורב שחור בין כל שאר הציפורים. למרות שהם נפוצים וקבועים אצלנו, זה קינון ראשון שלהם אותו זכיתי לתעד.

Common Raven
Common Raven
Common Raven

ממשפחת הנחליאליים היו שתי ציפורים נפוצות מאד באי, שתיהן גם נפוצות מאד בארץ. אתחיל עם הנחליאלי הלבן – White Wagtail. לנחליאלי יש מופע קצת שונה בחורף ובקיץ. הוא רק חורף בארץ ורק מקייץ ומקנן באיסלנד, אז הם נראים שונים ממה שאנו מכירים. 

White Wagtail ssp. alba, male in summer colors
White Wagtail ssp. alba, male in summer colors
White Wagtail ssp. alba, female in summer colors
White Wagtail ssp. alba, female in summer colors

אלא נחליאים לבנים מתת מין האירופי (alba). אצל הזכר גב הראש שחור לחלוטין, ואצל הנקבה יש מעבר הדרגתי מהגב האפור לקדמת הראש השחורה. ראינו גם נחליאלי אחד שעדיין לא החליף צבע ממופע החורף.

White Wagtail ssp. alba, spring colors
White Wagtail ssp. alba, spring colors

הציפור הנפוצה השניה מאותה משפחה היא פיפיון שדות – Meadow Pipit. הם היו הנפוצים ביותר בפנים האי. לקראת סוף הטיול הגענו למצב בו אני בוחן ציפור אפורה ממרחק רק כדי שאומר "זה רק פיפיון" ואמשיך ללא צילום. 

Meadow Pipit
Meadow Pipit
Meadow Pipit
Meadow Pipit

משפחת הקיכליים גדולה מאד, וראינו מהם שני נציגים שהיו נפוצים מאד בפנים האי. הנפוץ במיוחד הוא קיכלי לבן-גבה – Redwing. 

Redwing
Redwing
Redwing

יש עוד קיכלי די נפוץ באיסלנד: קיכלי אפור. אנחנו ביקרנו באיסלנד בתחילת הקיץ, קצת לפני שהקיכלי האפור מגיע לשם. 

Redwing
Redwing

הקיכלי הבא צולם בחצות של היום הארוך בשנה.

Redwing

הנציג השני של הקיכליים שראינו זו סלעית אירופית – Northern Wheatear. 

Northern Wheatear, male
Northern Wheatear, female

זו ציפור שאיני רואה בארץ כי אני מבקר בישראל בדרך כלל רק בחורף. שמחתי לראות אותם באיסלנד. 

Northern Wheatear, male

באחד הבקרים ראיתי מחלון הבית ששכרנו  כמה ציפורים קטנות, חומות ומפוספסות: תפוחית שחורת-סנטר – Common Redpoll. עם המצלמה המקולקלת, הצלחתי לצלם רק צילום אחד סביר. 

Common Redpoll
Common Redpoll

עצרנו מעל מצוק לחוף אחד הפיורדים הצפוניים וצפינו על השחפים והנוף. היתה שם קבוצה של צפרים מגרמניה והם אמרו לנו שראו באיזור גבתון שלג – Snow Bunting. לא עברו כמה דקות וגם אנו ראינו שני גבתונים. צילמתי יותר ממאה תמונות בתקווה להוציא אחת טובה (עדשת הזום היתה מקולקלת בשלב זה). בסופו של דבר התקרבו הציפורים מספיק לצילום סביר.

Snow Bunting, male
Snow Bunting, male

בהמשך אותה הדרך באותו יום מצאתי גם נקבה. כמובן שהזכרים והנקבה היו במופע קיץ של הציפור.

Snow Bunting, female
Snow Bunting, female

בחורף הם נראים קצת אחרת. לגמרי במקרה בחורף הזה הגיעה ציפור אחת לקליפורניה והחליטה לשהות בכל החורף על חוף הים של Half Moon Bay בקליפורניה. (זה נדיר ביותר – עברו עשרים שנים מאז התצפית הקודמת על גבתון שלג בקליפורניה.) אז לפני שבוע לקחתי את הבת הגדולה שתצלם גבתון שלג גם היא וככה נראית הציפור במופע חורף, והפעם עם מצלמה מתוקנת. 

Snow Bunting in California, winter colors
Snow Bunting in California, winter colors

ביום האחרון בפיורדים המערביים ממש לפני הנסיעה חזרה אל רייקיאוויק, עצרנו להליכה קצרה באתר האחרון: Rauðfeldsgjá Gorge. זהו חריץ במצוק שבתחתיתו זורם נחל. הוא מאד צר וחשוך. הלכנו פנימה, עם המצלמה. שם בחושך, צילמתי במהירות איטית מאד צילום קטנה מאד מקרוב. כאשר יצאנו החוצה, הודעתי לחברי שמצאתי את הציפור החדשה של אותו יום. "מה, במערה?", "כן". זהו גדרון מובהק – Eurasian Wren. 

Eurasian Wren
Eurasian Wren

יש באמריקה כמה מינים של גדרונים ובאירופה (ובישראל) רק אחד. זו הפעם הראשונה בה ראיתי גדרון אירופי. ראיתי גם הרבה זרזירים מצויים בעיר רייקיאוויק, אבל שם לא טרחתי לצלם. לקראת סוף הטיול עלה בדעתי שלא ראיתי דרורים בכלל, גם לא דרור הבית.  

דורסי יום ולילה – Raptors and Owls

כמעט ולא ראינו עופות דורסים באיסלנד. כאשר תכננו את הטיול חשבתי שביקור באיסלנד הוא הזדמנות פז לצפות בשני מינים נדירים ויפים במיוחד: לילית שלג ובז צפון. מסתבר שלילית שלג נדירה ביותר באיסלנד, וגם את בז הצפון לא קל לראות. בבוקר הראשון באיסלנד, אחרי הנסיעה במונית אל חברי, אסף אותי אחד מהם מ Geysir לכיוון הבית ששכרו. בדרך ראיתי בז גמד (באנגלית נקרא Merlin) על אחת הגדרות. לא טרחנו לעצור לצלם. חשבתי שאולי נראה הרבה מהם, וממילא אני מצלם אותם מדי פעם בקליפורניה. אז זו היתה הפעם היחידה שראיתי בז באיסלנד. הנה צילום מקליפורניה. 

Merlin in California
Merlin in California

יש רק מין נוסף אחד של בז באיסלנד – זהו בז צפון (Gyrfalcon). כאמור לא ראיתי אותו. אבל בטיול באורגון (מערב ארה"ב) ראינו בז צפון בתצוגה לקהל באחת השמורות. במקרים אלה זו ציפור פצועה שהצילו אותה ומשקמים אותה לשחרור בטבע אם זה אפשרי. 

Gyrfalcon in Oregon
Gyrfalcon in Oregon

בשאר הדורסים צפינו אחרי שעדשת המצלמה התקלקלה, ובמקרים הבודדים האלה הצילום היה קשה ביותר ולא יצא מוצלח. ראינו שלושה פרטים של ינשוף שדות (Short-eared Owl), מין ינשוף שנמצא בישראל וראיתי פעם אחת בקליפורניה. זה הינשוף ה"נפוץ" באיסלנד – בערך 300 פרטים. את כולם ראינו באור נמוך של אמצע ה"לילה". 

Short-eared Owl
Short-eared Owl
Short-eared Owl
Short-eared Owl

הינשופים בדרך כלל ניזונים ממכרסמים. באיסלנד אין כמעט מכרסמים (יש עכבר נדיר), אז כל ינשוף שחי באי צריך להתקיים ממזון אחר. הם הסתגלו לצוד ציפורים צעירות.

עוד תצפית אחת ויחידה היתה לנו על עוף דורס וזה היה בפיורדים המערביים של האי שם הוא מקנן. עצרנו לרגע כדי לצלם ברווזים – פעם ראשונה שראיתי שרשיר מצוי באי, ברווז נפוץ בישראל. פתאום ירד אל הלהקה הקטנה עיטם לבן-זנב (While-tailed Eagle) ותפס את אחד הברווזים. זו ציפור ענקית (העיטם ענקי, הברווז קטן). הם נדירים ביותר בארץ, וגם אינם נפוצים באיסלנד. מכל הקבוצה הגדולה של עיטים, נשרים, עקבים, ניצים, דיות וכדומה זה הנציג היחיד באיסלנד. ניסיתי לצלם את הציפור הרבה אבל היא עפה מעבר למים והתישבה לאכול רחוק מאיתנו. ככה זה נראה במצלמה בלי זום סביר. ניתן לפתוח את הצילום ולהגדיל – השארתי אותו ברזולוציה יחסית גבוהה.  

There is a White-tailed Eagle in the center of the image
There is a White-tailed Eagle in the center of the image

השתמשתי גם במצלמת Canon עם זום גדול אבל עם ייצוב חלש. יש הגדלה של האירוע, ורואים שהעיטם הזה דומה למדי לסמל אמריקה: Bald Eagle. 

White-tailed Eagle
White-tailed Eagle
White-tailed Eagle
White-tailed Eagle

שכווי שלג – Rock Ptarmigan

מהמשפחות של התרנגולאים, יונים, תוכיים ודומיהם ראינו רק מין אחד אבל כזה שנפוץ באי ומרגש למדי לראות: שכווי שלג – Rock Ptarmigan. 

Rock Ptarmigan, male, end of summer colors
Rock Ptarmigan, male, end of summer colors

את השכווי הראשון ראינו בלילה בדרום האי בדרך למלון. שכווי שלג זכר משנה את צבעו בין לבן לחלוטין בחורף, ללבן עם כתמים אפורים באביב, והופך כהה יותר ככל שמתקדם הקיץ. בסתיו הוא מחליף חזרה ללבן בשביל ההסוואה בחורף. הציפור ממעל היא בצבעי סוף קיץ משום מה למרות שזה היה בתחילת הקיץ. הציפור הבאה בצבעי אביב.

Rock Ptarmigan, male, spring colors
Rock Ptarmigan, male, spring colors

הנקבות חומות מפוספסות עם קצת יותר צבע לבן בחורף. הנקבה שראינו היתה מוסווית היטב. 

Rock Ptarmigan, female

בלעדי הזכר אולי היה קשה מאד למצוא את הנקבה.

Rock Ptarmigan, male and female
Rock Ptarmigan, male and female

סיום ובקרוב:

אסיים עם צילום נוסף של ציפור היבשה הנפוצה בקיץ באיסלנד: פיפיון שדות.

Meadow Pipit
Meadow Pipit

בפעם הבאה: הקבוצה האחרונה של ציפורים מאיסלנד: ציפורי מים מתוקים. זה כולל ברבורים, אווזים ,ברווזים, טבלן אחד ושני מיני צוללנים. 

4 תגובות בנושא “תצפיות באיסלנד – ציפורי יבשה

  1. אני כל כך מרגישה את הכאב בנושא המצלמה. ממש מזדהה איתך.
    בכל זאת ולמרות הכל, רשימה נהדרת ותצפיות מרהיבות!
    ובתור בוטנאית התפעלתי מהצמחיה שהפיפיון עומד עליה 🙂 אני חושבת שיש שם איזה הרקליאון, או משהו קרוב מהסוככיים.

    אהבתי

  2. רשומה נהדרת. מדהים שנחליאלי קטנטן מגיע מישראל לאיסלנד. תודה לרשומה נהדרת. מקווה להגיע שוב לאיסלנד באוגוסט. חג חנוכה שמח

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s