הנה הבאתי לך כריש – תצפיות ליד החוף

DSF_6754

בצילום הפותח: להקה של עשרות Black Skimmer באיזור קינון שלהן.

לפני שבוע יצאנו לסיור בשמורה על חוף המפרץ, בעיר שכנה – Hayward Regional Shoreline. זה מקום עם מלחות, מסלולי הליכה ביניהם וגם תצפיות על חוף המפרץ. כמובן, זה מקום נהדר לתצפיות על ציפורים במיוחד באביב. בימים אלה אנו יוצאים לסיורים כאלה מדי סוף שבוע והמטרה אינה בעיקר הטבע אלא לצאת מהבית ולפגוש חברים. ניתן לצאת יחד לאיזה שמורה ולטייל, כל עוד שומרים על מרחק קטן וסביר, וככה שומרים על קשר, במיוחד בשביל הבנות. גם קצת פעילות גופנית חשובה.

מתחילים במרכז המבקרים (סגור), וכבר בפתיחה אנו מצפים לראות כמה ציפורים מעניינות. בקליפורניה יש עשרות מיני דרורים, אבל אחד מהם נפוץ במיוחד בשמורה הזאת: Savannah Sparrow. חנינו לידו, צילמנו והתחלנו בטיול.

DSF_6629
Savannah Sparrow

במבנה של מרכז המבקרים צפינו באחת הציפורים הנפוצות ביותר באיזור, במיוחד באביב: פרוש בית (House Finch). הנה צילום סטנדרטי מהשכונה:

DSF_6295
House Finch, pair in normal colors

משמאל, בצבע אדום, זהו הזכר. מימין, רק בפסים חומים, זו הנקבה. כל השכונה שלנו מלאה בהם, כולל לפעמים בחצר הבית. שמעתי פעם שסוג המזון שלהם משפיע על צבע הזכר. יתכן שיש גם שונות גנטית שגורמת לזכר להיות קצת שונה. לדוגמה, הציפורים האלה הגיעו אל הוואי, ושם הזכר רק בצבע צהוב. מצאתי צהוב כזה בשכונה.

DSF_6597
House Finch, pair with yellow male

במרכז המבקרים היה זכר אחד בצבע כתום. אנו צופים בזכרים הצהובים והכתומים לעיתים נדירות, אז הנה דוגמה יפה.

DSF_6641
House Finch, orange male

לאורך החלק הראשון של המסלול יש תעלת מים, שם אנו צופים באנפות, ציפורי חוף וגם ברווזים. הפעם נציגות הברווזים כללה רק מעט ברכיות ולא טרחתי לצלמם. אבל השאר היו מעניינים, וגם קרובים מספיק בשביל צילום איכותי.

DSF_6646
Whimbrel
DSF_6668
Snowy Egret
DSF_6676
American Avocet

בכל זמן הטיול עפו מעלינו שחפיות מהמין הנפוץ ביותר באיזורינו: שחפית שחורת־אוזן (Forster’s Tern). הן עפות מהר ומשנות כיוון במהירות, וקשה מאד לצלמן. היו לי כמה מאות הזדמנויות, ולבסוף זה יצא טוב:

DSF_6811
Forster's Tern

הגענו אל איזור בריכות. היו קצת ברווזים רחוקים מאד – מרית צפונית (Northern Shoveler), אחד המינים הנפוצים ביותר פה (וגם בארץ). מעל עבר זרון תכול (Northern Harrier) ואחד הסנוניות הסכימה לדגמן על עמוד עץ.

DSF_6682
Northern Shoveler
DSF_6708
Northern Harrier
DSF_6735
Barn Swallow

פתאום עברה מולנו שחפית עם דג בפיה. בגלל הדג צילמתי מהר ועקבנו אחריה. זו שחפית ממין שונה מאלה שראינו כל היום: שחפית כספית (Caspian Tern).

DSF_6696
Caspian Tern

השחפית עפה אל הבריכה ממול ונחתה ליד שחפית אחרת.

DSF_6709
Caspian Tern
DSF_6715
Caspian Tern holding Leopard Shark

הצלחתי לא רק לצלם את השחפית ממרחק אלא גם לזהות את הדג, וכאן היתה ההפתעה הראשונה: זהו כריש. אמנם הכריש קטן מאד (תינוק) אבל ניתן לזיהוי: Leopard Shark. ההפתעה השניה היתה בהתנהגות השחפית. כאשר אני צופה בשחפיות שתפסו דגים, בדרך כלל יש ביניהם ריבים ומחטפים, כל שחפית מנסה לגנוב את הדג בשביל עצמה. הפעם השחפית הלכה על הקרקע באופן מוזר, כמו ריקוד, והציעה את הכריש לשחפית אחרת. זו התנהגות של חיזור, או של זוג שדואג זה לזה. זו הפעם הראשונה בה אני צופה בהתנהגות כזאת אצל שחפיות. הנה הם יחד:

DSF_6722
Caspian Terns

אחרי האירוע של השחפיות, כיוונתי את המצלמה אל רצועת אדמה רחוקה, מעבר לבריכה. המקום אינו נגיש לאנשים, ונראה שהמתמקמו שם הרבה ציפורים מקננות, במיוחד שחפיות, אבל היו שם גם אווזים וציפורי חוף. הבת הגדולה זיהתה שיש שם גם Black Skimmer. זו ציפור מוזרה עם אבולוציה מוזרה של צורת מקור. החלק התחתון של המקור ארוך בהרבה מהחלק העליון. לא מזמן צפינו עם הבנות בסדרה "חיים עלי אדמות" (שנות השבעים, דייויד אטנבורו) שמסבירה על אבולוציה. בפרק על הציפורים מופיעה הציפור הזאת בדיוק, עם צורת הדייג המאד מיוחדת שלה. הן עפות עם החלק התחתון של המקור בתוך המים, וכאשר הן מרגישות את הדג המקור נסגר ולוכד אותו. הציפורים עלו לתעופה, וראינו שיש שם בערך חמישים פרטים. בדרך כלל אנו מתרגשים אם מצאנו ציפור בודדת, והנה כל כך הרבה במקום אחד, ועוד מושבת קינון.

DSF_6756
Black Skimmers

הצילום מרוחק מאד. טוב שככה, לא הייתי רוצה שתהיה גישה לאיזור הקינון. הנה צילום של פרט אחד מקרוב ומלפני מספר שנים, בחברת כמה שחפיות שחורות־אוזן.

DSC_2512
Black Skimmer

בדרך חזרה עברנו לאורך חוף המפרץ. זה היה בזמן שפל, אז החוף היה די רחוק מהשביל וראינו שיש ציפורי חוף רבות אבל רחוקות מאד.

DSF_6786
San Mateo Bridge at Hayward Regional Shoreline

קצת בהמשך ראינו כמה מהציפורים הקטנות יותר מקרוב. הם נקראים בעברית "חופמי אמריקני" (Semipalmated Plover) ודומים מאד לחופמי צווארון המצוי בארץ. אנו לא רואים הרבה מהם כי הם רק חולפים אצלנו בעונת הנדידה. הפעם היו שם כמה מאות פרטים שעצרו בדרכם לצפון הרחוק.

DSF_6797
Semipalmated Plover, breeding colors

אחד מהם נראה שונה מהאחרים, והיה נדמה שהוא חופמי שלא אמור להיות אצלנו: חופמי ווילסון. הצילום הבא מדגים עד כמה קשה לזהות ציפורי חוף כאלה.

DSF_6801
probably a Semipalmated Plover, non-breeding colors

החופמי הראשון הוא בצבעי חיזור כיאות לעונה (הם מחליפים צבעי נוצות בחודש מרץ). החופמי השני בצבעי חורף – לא ברור למה. בנוסף הרגליים אינן צהובות – זה בגלל שהן מלוכלכות בבוץ. המקור נראה עבה יותר ושחור: הוא אמור להיות דק עם קצה שחור כמו הציפור הראשונה. גם המקור מרוח בבוץ. אחרי דיון בפורום ציפורי קליפורניה, היתה הסכמה פחות או יותר שזהו חופמי אמריקאי בצבעי חורף ומרוח בבוץ. אני עדיין לא משוכנע במאה אחוזים. חופמים הם עם קשה.

לבסוף חזרנו אל מרכז המבקרים. בכל הדרך היו מעט מאד ברווזים וגם כמעט ולא ראינו שחפים. זה קצת מוזר בהתחשב בסביבה. ליד מרכז המבקרים המתין לנו שחף ואיתו אני מסיים. גם השחפים קשים לזיהוי, כולל הבוגרים, אבל אני די בטוח שלמרות שהמקור קצת קטן מהרגיל זהו שחף כספי בוגר, תת־מין אמריקאי.

DSF_6821
Herring Gull

5 תגובות בנושא “הנה הבאתי לך כריש – תצפיות ליד החוף

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s